h 2008
i 0
S 0

سلامت معنوی (آداب معنوی) پس از بارداری

تبریک می گوییم، بعد ازیک دوران تقریباً 280 روز یا 9 ماه، اکنون زندگی بسیار شادی را با کودک تازه وارد به خانواده ی خویش تجربه می کنید. شاید روزهای اول کمی سخت به نظر برسد مخصوصاً این که شاید کودک شما اولین فرزند تازه قدم گذاشته به دنیای زیبای منزل شما باشد، ولی تمام این ها به لبخند بسیار زیبای کودک شما و روحیه بسیار شادی که در روان شما می گذارد، می ارزد. به گفته روان شناسان احساسات آدمی بر بدن، و ویژگی های بدنی بر روح او تأثیر می گذارند. سعی کنید در طی 6 هفته پس از زایمان که بدن آرام آرام به وضعیت طبیعی خود برمی گردد، بیشترین توجه را نسبت به سلامت جسمی و روانی خود داشته باشید، در این دوران شاید بعضی اوقات اندوهگین و خسته شوید و یا این که به دنبال بهترین شیوه برای ورود به دنیای زیبای مادری و تربیت فرزند خویش باشید؛ راه حل های زیر به شما کمک می کند تا بیشترین آرامش را در این دوران داشته باشید.

 •  شادی مادر مساوی با روان سالم کودک
 •  تجربه خواب راحت و آرام بخش
 •  افزایش لذت مادرشدن با رعایت چند نکته
  •  ‌أ. در میان گذاشتن مشکلات
  •  ‌ب. لذت بردن از طبیعت
  •  ‌ج. مهربان بودن با خود
  •  ‌د. شادابی روحی با معنویات
  •  ه. چند توصیه قابل توجه

شادی مادر مساوی با روان سالم کودک

مادر شدن پاداشی دارد فراتر از آن چه که در تصور شما می گنجد. علاوه بر این، روان شناسان می گویند کودک می تواند اثرات بسیار جالبی را بر شخصیت انسان بگذارد، برای آگاهی از این اثرات می توانید به بخش پیش از بارداری مراجعه فرمایید. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم ) می فرمایند: «اجر زنان باردار همچون مجاهد فی سبیل الله است. زایمان زنان موجب آمرزش گناهان آنان می گردد و شیردهی بانوان ثواب آزاد كردن مكرر بنده در راه خدا را دارد» (بحارالانوار، ج 100، ص 253).

اگر بارداری شما ناخواسته بوده است، آن را به عنوان یک مرحله حساس در زندگی مشترک بپذیرید و وجودتان را از مهر ورزیدن به کودک سرشار کنید. بهتر است بدانید که، روان شناسان معتقدند رابطه اجتماعی بین كودك و والدین عامل اصلی رشد شخصیت كودك است و امنیت روانی كودك کاملاً به چگونگی برخورد والدین با او بستگی دارد. اگر کودکان از والدین خود محبت لازم را دریافت کنند، اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت. اگر فرد به توانایی های خود پی ببرد و بتواند آن را در مسیر زندگی خود مورد استفاده قرار دهد، یعنی اعتماد به نفس خوبی دارد. محبت این کار را انجام می دهد؛ یعنی باعث می شود که فرد از توانایی های خود به خوبی استفاده کند. اظهار نكردن محبت به كودك و فقدان فضای عاطفی، شیوه ی عمده ای است كه والدین به وسیله آن، امنیت روانی کودک را تضعیف نموده و یا از ایجاد آن جلوگیری می‌كنند. یکی از شجاعانه ترین، دشوارترین ولی در نهایت سودمندترین چیزهایی که باید بیاموزید این است که به خود اعتماد داشته باشید. خود را ضعیف و ناتوان نپندارید. از گریه ی کودک خود ناراحت نشوید. درست است که بعضی اوقات خسته می شوید، اما در عوض، با ورود کودک به زندگی شما، برکت جای جای زندگی شما را فرا می گیرد. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم ) در این زمینه می فرمایند: «منزلی که کودک در آن نباشد، برکت ندارد.» بهتر است بدانید اولین ارتباط پیوند عاطفی شما با کودک در ابتدای تولد و در 20 دقیقه ابتدای آن می باشد که روان شناسان به آن golden time  یا زمان طلایی می گویند و از تأثیر شگفت انگیزی بر تقویت روحیه مادر برخوردار است. پس، بهتر است بعد از زایمان، به محض این که نوزاد متولد شد از پزشک خود بخواهید نوزاد را روی سینه شما قرار دهد، کودکتان را نوازش کنید و در صورت امکان و نبود مشکل، به او شیر دهید. هم چنین، نوزاد خود را در آغوش بگیرید و با او صحبت کنید. در روایات در آغوش گرفتن کودک در سمت چپ مادر بسیار توصیه شده است. تحقیقات امروزه نیز نشان می دهد در آغوش گرفتن کودک در سمت چپ مادر، از تأثیر روانی مثبتی بر روان کودک و مادر برخوردار است. 

تجربه خواب راحت و آرام بخش

در دوره بعد از زایمان، خواب و استراحت کافی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای این که بدن بتواند مجدداً خود را بازسازی کند به یک دروه 6 ماهه نیازمند است. پس بهتر است در 6 ماه اول بعد از زایمان به خصوص در 2 هفته اول آن بیشتر استراحت کنید. برای نگه داری از کودک می توانید از همسر و یا اقوام نزدیکی که دارید کمک بگیرید. بهترین زمان را برای خواب انتخاب کنید تا بیشترین انرژی را داشته باشید. در این قسمت، به بیان نکاتی می پردازیم که بتواند شما را به تجربه یک خواب راحت و آرام بخش یاری دهد.

1. قبل از خواب دم کرده گل گاوزبان و سنبل الطیب میل نمایند. برای داشتن خواب آرام، نوشیدن دم کرده بهار نارنج بعد از خنک شدن، یکی دو ساعت قبل از خواب نیز مناسب می باشد. البته، اگر تحت نظر پزشک هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید، ابتدا با پزشک خود در مورد مصرف این دمنوش ها مشورت کرده و در صورت نبود مشکل مصرف نمایید. هم چنین شما می توانید، برای داشتن یک خواب راحت با پزشک سنتی نیز مشورت نمایید تا بعد از بررسی مزاج شما بهترین دمنوش و عطر را انتخاب کند و یا این که در مورد ضرر نداشتن این دمنوش ها به شما اطمینان دهد.

2. شنیدن صدای آب، صدای باد در برگ درختان یا صدای موسیقی آرام نیز می تواند به شما کمک کننده باشد.

3. مکان خواب باید در تاریکی مطلق باشد لذا استفاده از چراغ خواب در حالت طبیعی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

4. اگر خواب زیادی دارید که حتی با وجود استراحت کافی و مناسب، باز هم احساس خستگی می کنید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا شما را از لحاظ بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید یا کم کاری غده ی هیپوفیز مغز یا به عبارت دیگر سندرم شیهان و یا کم خونی و... مورد آزمایش قرار دهد. اگر علی رغم این که آزمایشات مشکلی نداشتند و این احساس خستگی در شما هم چنان پا برجا ماند می توانید به پزشک طب اسلامی مراجعه کرده تا وضعیت مزاج شما مورد بررسی قرار گیرد. معمولاً یکی از علل خواب زیاد ناشی از افزایش رطوبت مغز است و می تواند به علت افزایش بلغم یا افزایش خون ایجاد شود.

5. بهترین وقت خوابیدن هنگامی است که هضم معدی غذا انجام گرفته و غذا از معده عبور کرده باشد. پس با معده ی پر نخوابید. خوابیدن با معده ی پر، موجب تمدد و نفخ و رؤیاهای ترسناک می‌شود.

.6خواب روز نمی‌تواند جایگزین خواب شب باشد و افرادی که به خواب روز عادت دارند باید به تدریج تغییر عادت دهند. بهترین ساعات خواب حدوداً از ساعت 10:30 شب تا 3:30 بامداد می باشد و بیدار ماندن در شب بسیار بد و سحرخیزی بسیار خوب است. وقتی سحر می شود و به صبح نزدیک می شویم، مزاج بدن مناسب می شود، به همین خاطر، بیدار بودن در آن اوقات مورد تأکید قرار گرفته است و فضیلت نماز شب نیز، نزدیک صبح بیشتر است. پس سعی کنید خواب نوزاد را با خواب خود تنظیم کنید تا بتوانید خواب راحتی را در طی شب داشته باشید. خوابیدن در زمان بین الطلوعین (بین نماز صبح تا طلوع آفتاب)، هنگام اذان ظهر و هنگام غروب آفتاب خوب نسیت و در روایات هم نهی شده است.

7. اگر معده شما خالی است قبل از خواب مقدار كمی مواد خوراكی مصرف نمایید. خوابیدن در حال گرسنگی نیز باعث ضعف و لاغری بدن می گردد. به همین دلیل، خوابیدن بین نماز صبح تا طلوع آفتاب نیز که هضم معدی غذای شب انجام گرفته و معده خالی است، مناسب نمی باشد.

8. خوابیدن در روز، خصوصا در زمستان، باعث ایجاد بیماری می شود. بشاش بودن صورت از بین می رود ، بدن سست می شود، احساس کسالت و خستگی می کنید و اشتهای شما کاهش می یابد. علاوه براین، اگر جزء کسانی هستید که مزاج سردی دارند، توجه داشته باشید که بیشترین ضرر خواب روز متوجه سردمزاجان است. البته خواب قیلوله که قبل از نماز ظهر است خوب است و در روایات نیز سفارش شده است. شما می توانید طبق توصیه پزشکان 2 ساعت در روز بخوابید که این زمان یعنی قبل از اذان ظهر، بهترین زمان برای خوابیدن و جبران انرژی از دست رفته است.

9. خواب معتدل شش ساعت است و نباید از ده ساعت بیشتر باشد. البته بسته به وضعیت شما، در 2 هفته اول بعد از زایمان بهتر است 8 ساعت در شب بخوابید و 2 ساعت نیز قبل از ظهر بخوابید.

10. محل خواب هر شخص باید بر حسب مزاج آن شخص، از نظر حرارت و برودت در دمای مناسبی باشد. دمای مناسب، تاریكی كافی، سكوت كافی و بستر راحت برای خواب راحت ضروری است.

11. لباس خواب هر شخص باید متناسب با مزاج شخص و فصل باشد.

.12حداقل چهار ساعت قبل از خواب تان، نباید ورزش نكنید. ورزش منظم برای خـواب خـوب تـوصیه می شود ولی زمان آن نباید به خـواب شب نزدیك باشد، ورزش در صبح و ابتدای بعدازظهر تداخلی در خـواب ایجاد نمی كند.

13. حداقل 6-4 ساعت قبل از خواب از سیگار، الكل و تركیبات حاوی كافئین اجتناب كنید. تركیبات كافئین دار مانند: قهوه ، چای، نوشابه های كولا و شكلات مانع به خواب رفتن شما می شوند.

14. نود دقیقه قبل از خواب (با آب گرم) دوش بگیرید. این كار باعث افزایش دمای بدن شما می شود و هنگامی كه در بستر آرمیده اید كاهش دمای بدن شما سبب خواب آلودگی شما می شود.

شیوه خوابیدن

1طبق نظر پزشکان طب سنتی، بهترین شیوه خوابیدن، به پهلوی راست و رو به قبله است یعنی به گونه ای بخوابید که پهلوی راست و صورت، رو به قبله باشد. لذا منظور از رو به قبله خوابیدن این است که سر رو به مغرب و پا رو به مشرق قرار گرفته و صورت رو به قبله باشد. خوابیدن رو به قبله باعث می گردد تا آهن در مغز نشست نکند و جلوی سکته مغزی را می گیرد.

2. شکل صحیح خوابیدن، حالت جنینی می باشد.

3. هنگام خوابیدن باید روی شکم را با روانداز مناسب پوشاند و گرم نگه دارید. (این کار باعث تجمع حرارت و هضم بهتر غذا می گردد

4. هیچ وقت طاقباز نخوابید، چرا که تخلیه ترشحاتی که از مغز ما خارج می شود را مختل می کند و فرد را مستعد سکته می سازد.

5. هیچ وقت در معرض وسایلی که امواج الکترومغناطیسی دارند مانند موبایل و ... نخوابید. توصیه می شود گوشی تلفن همراه خود را درهنگام خواب، خاموش کرده یا از محل خواب دور نمایید.

افزایش لذت مادرشدن با رعایت چند نکته

به شما تبریک می گوییم، بعد از یک دوره 280 روزه قدم به دنیای زیبای مادری گذاشتید. تأمین امنیت جسمی و روانی شما در این دوران، از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از شیوه هایی که می تواند شما را در امر نگه داری از خود و نوزاد کوچکتان یاری دهد، آرامش روانی شما در دوران بعد از زایمان است. توصیه های زیر حاوی نکاتی که می تواند در این زمینه کمک زیادی به شما بکند.

 

‌أ. در میان گذاشتن مشکلات

در گذشته نیاز نبود که پدر و مادر خودشان از نوزاد مراقبت کنند. تمام بستگان و همسایه ها در مراقبت از نوزاد و بچه های بزرگ تر، تهیه غذا، انجام کارهای منزل و در مجموع کمک به آموزش مادر و بهبود او نقش داشتند. امروزه، این میزان حمایت از طرف خانواده ممکن است در دسترس تمامی والدین جدید نباشد. اما شاید این امکان وجود داشته باشد که شما این نوع از شبکه حمایتی را برای ورود نوزاد فراهم کنید. برای انجام این کار، در نظر داشته باشید که یک «خانواده گسترده» شامل دوستان، همسایگان، پدر خوانده، مادر خوانده، پدربزرگ خوانده، مادربزرگ خوانده و همکاران می باشد. بنابراین اگر با همسر خود، خانواده و دوستان در مورد احساساتتان صبحت کنید برای شما، منافع بی شماری را به دنبال خواهد داشت.

مشورت با فردی امین، آگاه و مؤمن و غم گشا و راز نگه دار موجب می‏شود اندکی از آلام و غصه درونی انسان کاهش یابد و دل آرام گیرد. شما با انجام این کار نوعی برون ریزی عاطفی دارید و این کمک بزرگی به آرامش شما خواهد کرد. علاوه بر این، روابط با کسانی که دوستشان دارید بیش از پیش صمیمانه‏ خواهد شد. از نیازها، امیدها و هراس های کسانی که به آنان احساس نزدیکی می‏کنید آگاه خواهید شد و علاوه بر کمک عاطفی ای که دریافت می کنید، می توانید از حمایت آنان در نگه داری نوزاد نیز بهره مند شوید. بنابراین، ایجاد این شبکه کمک رسانی به ویژه برای والدینی که یکی از آن ها مجبور است مدت زیادی خارج از خانه باشد، مفید است. اگر شما و همسرتان از بستگان نزدیک خود دور هستید، از آن ها در مورد سایر اعضای فامیل که در نزدیکی شما زندگی می کنند سؤال کنید. ممکن است کشف کنید که شما و همسرتان بستگانی دارید که در نزدیکی شما زندگی می کنند و علاقه مند هستند که شما را شناخته و به شما کمک کنند.

هم چنین ورود یک بچه، معمولاً زمان مناسبی برای بررسی یا مرور اختلافات بین والدین و خواهر و برادران جوان می باشد، زیرا حمایت های گسترده خانوادگی باعث کاهش تنش بین افراد خواهد شد. حضرت علی (علیه السلام) می‏فرمایند: «رنج و عذاب به علت بریدن پیوند انسان با دیگران به وجود می آید، رعایت پیوند با دیگران حافظ نعمت ها است»

‌ب. لذت بردن از طبیعت

از جمله تفریحات سالمی که نقش زیادی بر شادابی و نشاط روحی شما دارد، مسافرت کردن، رفتن به طبیعت، باغ ها و... است. معصومین (علیهم السلام) فرموده اند نگاه به گل های رنگارنگ و درختان سرسبز و شاداب، باعث نشاط و شادابی شده و از بسیاری از بیماری های روانی جلوگیری می کند (وسائل الشیعه، ج2، ص143). طبق نظر روان شناسان، رنگ سبز از آرامش بخش ترین رنگ هاست. این رنگ در سیستم عصبی بر بی خوابی ها و خستگی ها مؤثر بوده، مویرگ ها را منبسط کرده و بر فشارخون بالا مؤثر است. دانشمندان امروزه نیز، رنگ سبز را برای درمان بیماری های عصبی به کار گرفته اند.

رنگ آبی روشن مانند رنگ آسمان نیز، از اثر آرام بخشی بسیار عمیقی برخوردار است. لذا خداوند رنگ آسمان و اقیانوس ها و دریاها را به رنگ آبی در آورده است. از بوعلی سینا نقل شده است که آبی فشار خون را پایین می آورد، استراحت بخش، تسکین دهنده و مناسب برای درمان بی خوابی است. بر آسم، فشار روحی، بی خوابی و فشارخون بالا بسیار مؤثر است. هم چنین استشمام بعضی گل ها مانند گل سرخ، گل نرجس تأثیر بسیار خوبی را بر سیستم مغزی ما به جا می گذارد (بحار الانوار، ج 73، ص147). متخصصین طب اسلامی، بسته به مزاج افراد، عطرهای مختلفی را برای آرامش روانی افراد تجویز می کنند. پس با نظر یک پزشک متخصص طب اسلامی، از عطر متناسب با مزاجتان استفاده کنید. برای مثال پزشکان طب سنتی در مورد کسانی که مشکل خواب دارند توصیه می کنند دستمال معطر با گلاب در کنار بینی یا کنار متکای خود قرار دهند.

 

‌ج. مهربان بودن با خود

در این قسمت، به بیان مطالبی می پردازیم که می تواند بر سلامت جسمی و روانی شما مؤثر باشد.

1. با توجه به وضع جسمانی خود سعی کنید در 6 هفته ی اول بعد از زایمان، بیشتر استراحت کنید.البته شما می توانید آرام آرام و به تدریج به فعالیت های روزانه خود بپردازید ولی سعی کنید که زیاد خودتان را خسته نکنید. توجه داشته باشید که فعالیت آرام و سبک در پیشگیری از ابتلا به مشکلاتی مانند لخته شدن خون در رگ ها و یا مشکلات گوارشی مانند یبوست بسیار کمک کننده است. شما می توانید در یک یا دو هفته اول بعد از زایمان، انجام بعضی از امور منزل مانند مرتب کردن منزل و شستن ظرف ها را به همسر بسپارید. در این دوره اگر دوستان، داوطلب کمک به شما هستند، با گرمی کمک آن ها را بپذیرید. توجه داشته باشید که تنبلی و بی حالی یکی دیگر از مسائلی است که ایجاد غم و اندوه می نماید و روان شناسان می گویند، حتی افراد میانسال و کهنسال نیز بهتر است به کار و کوشش مشغول شوند تا مبتلا به غم و اندوه و بیماری های روانی و جسمی نشوند. امام کاظم (علیه السلام) می فرمایند: «خداوند متعال، از کسانی که زیاد می خوابند و نیز از افرادی که بی کار و بیهوده هستند بسیار خشمناک و متنفر است» پس با توجه به وضع جسمانی خود، تقریباً به طور معمول از هفته سوم می توانید کارهای منزل را تا حدودی انجام دهید.

2. مثبت اندیش باشید. حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: «فکر انسان آیینه ای است که خوب و بد کردارش را باور می نمایاند» (بحار الانوار، ج 1، ص 159). مثبت اندیشی، یکی از نشانه های سلامت روان و سبب ایجاد نشاط و آرامش است.

3. به تغذیه خود اهمیت دهید.اهمیت و ارزش غذا به نوع آن بستگی دارد نه به مقدار آن، به طوری که روان شناسان در این زمینه می گویند، بگویید چه می خورید تا اخلاقتان را به شما بگوییم. در علم تغذیه نیز آمده است دسته ای از غذاها با تأمین مواد مغذی و ویتامین های ضروری بدن، تأثیر مناسبی را بر روی جسم و روان مادر و هم چنین، کودک شیرخواری که با شیر مادر تغذیه می شود، می گذارد. در منابع دینی نیز روایت هایی از ائمه (علیه السلام)، در مورد این غذاها و اثراتی که بر روان می گذارند، مطالبی بیان شده است. در روایات آمده است، نخستین غذایی که باید در دوره بعد از زایمان به مادر داده شود، رطب (خرمای تازه رسیده) است.

بهعلت درصد بالای مواد قندی موجود در خرما و جذب سریع آن ها می تواند در موارد ضعف بسیار مؤثر باشد. غنی بودن خرما، از لحاظ عناصر و املاحی همچون آهن که در سیستم خونسازی بدن نقش مهمی را ایفا می کند و کلسیم که در سیستم عصبی و عضلانی و اسکلتی به عنوان یک یون مؤثر عمل می کند و نیز فسفر که در فعالیت سلول های مغزی و قوای فکری و حافظه بسیار مؤثر است و سدیم و پتاسیم که در وضعیت تعادل و حالت همودینامیک مایعات و الکترولیت های بدن نقش اساسی را بازی می کنند، آن را به یک داروی ارزشمند مبدل ساخته است. هم چنین وجود ویتامین های گروه B در خرما برای تقویت بینایی و ترمیم پوست و مخاط ها و تنظیم واکنش های بیوشیمایی و سوخت و ساز بسیاری از سلول های بدن، کاملاً ضروری اند. اگر احساس ناراحتی و اندوه می کنید، استفاده از میوه هایی هم چون انگور سیاه یا همان انگور عسگری، مویز (21 عدد صبح ناشتا) و گفتن ذکر (لا حول و لا قوة الا بالله) در بازگشت شادابی و طراوت روحی شما بسیار کمک کننده است. هم چنین بهتر است بدانید، به عقیده پزشکان طب اسلامی، گاهی ضعف و خستگی و بی حالی بدن و اندوه پس از زایمان در نتیجه به هم خوردن مزاج بدن می باشد. پس ابتدا با انجام آزمایشاتی مانند خون، تیروئید، آزمایشات مربوط به کم کاری هیپوفیز نسبت به سلامت بدن خود اطمینان حاصل کنید و سپس می توانید برای اصلاح مزاج بدن خود از پزشکان طب اسلامی در این زمینه کمک بگیرید. پزشکان طب سنتی اسلامی برای درمان برخی از مشکلات پس از زایمان از جمله ضعف بدن و کم خونی و... توصیه هایی ارائه نموده اند. برای آگاهی از این توصیه ها می توانید به قسمت طب سنتی در همین سایت مراجعه فرمایید.

2. اگر از کسی ناراحت هستید کینه ی او را به دل نگیرید. هر چند کینه ی شما به کسی که در حق شما بدی کرده است به ندرت آسیب می‏رساند، ممکن است خودتان را از پای در آورد. اگر نمی توانید ببخشید سعی کنید به فراموشی بسپارید. هر چه کینه را بیشتر در دل خود بپرورانید، بیشتر به سلامت جسمی و روحی خود آسیب خواهید زد. تنها راه درمان این بیماری خطرناک، بالا بردن سطح فکر، در پرتو علم، ایمان و ترک وابستگی و اسارت در چنگال مادیات و قبول و زهد و پارسایی به معنی سازنده است. حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند: «حسن ظن وخوش بینی، غم تان را سبک می کند و از آلوده شدن به گناه شما را نجات می دهد.» (غررالحکم) هم چنین ایشان می فرمایند: «عفو و گذشت به همان اندازه که در اصلاح شخص بزرگوار مؤثر است شخص فرومایه را تباه می کند.» (غررالحکم)

3. اگر به دیگران لبخند بزنید و خوش رو باشید خودتان هم احساس بهتری خواهید داشت.هیچ چیز به اندازه لبخند به گونه ای مؤثر بر اندوه، کسالت یا ناراحتی غلبه نمی کند. هم چنین، شاد بودن در عاطفی کردن فضای خانواده و افزایش هوش فرزندان اثر قابل توجهی دارد.

‌د. شادابی روحی با معنویات

روان پزشکان معتقدند که دعا و نماز و داشتن یک ایمان محکم به دین، نگرانی و تشویش و هیجان و ترس را که موجب نیم بیشتری از ناراحتی های ما است را برطرف می‏ سازد. در این قسمت، توجه شما را به مطالبی در این زمینه جلب می کنیم.

أ. نشاط روحی با دعا

دعا کلید هرگونه گرفتاری و ناراحتی می باشد. دعا و نیایش، آرامش را برای ما به ارمغان می آورد و در فعالیت های مغزی ما انسان ها، نوعی شکفتگی و انبساط باطنی و آرامش خاطر را به وجود می آورد. با دعا کردن برون ریزی عاطفی داریم، یعنی همان طور که با دوستان، افراد خانواده و همکاران خود ارتباط داریم و با بعضی از آن ها درد و دل می کنیم، با خداوند که حلّال همه مشکلات ماست، به راحتی می توانیم مشکلات خود را در میان بگذاریم. گاهی اوقات، هدف از دعا کردن ما درخواستی از خداست ولی شاید به خواسته خود نرسیم، هرچند که به گفته فیلسوفان دینی ما این عالم، عالم اسباب و مسبّبات است و خداوند از طریق وسیله و شرایط، خواسته ی ما را شاید در طولانی مدت یا کوتاه مدت تأمین کند و یا شاید تأمین خواسته ی ما به صلاح نباشد و اصلاً برآورده نشود اما، ما این اطمینان خاطر را داریم که این برآورده نشدن خواسته ی ما از خدا، به صلاح ما بوده و خداوند در دنیا یا آخرت این عمل ما را به نحوی جبران می کند و این باعث آرامش روحی ما می شود. امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «با دعا کردن امواج بلا را از خود دور کنید» (کافی، ج 2، ص 341). درمورد اثرات جسمی ای که دعا بر ما می گذارد، اخیرًا در ایالت بوستون آمریکا و در دانشگاه هاروارد کنفرانسی با عنوان «ارزشهای درمانی دعا» برگزار شد. دکتر هوبرت بنسون استاد دانشگاه پزشکی و رئیس سمینار اذعان داشت، دعا خواندن مغز را به کار می اندازد، عوارض ایدز را کاهش می دهد، از فشار خون بالا می کاهد و نازایی را درمان می کند. تکرار دعاها و بیرون کردن اندیشه های دیگر از مغز، مغز را قادر می سازد تا تغییرات فیزیولوژیکی در خود پدید آورد.

ب. صبر و توکل

اگر در مورد شیوه های تربیت نوزاد نگران هستید و یا این که شیوه های نگه داری از نوزاد شما را نگران می کند بهتر است از افراد با تجربه و آگاه کمک بگیرید و یا این که، کتب مربوطه در این زمینه را مطالعه نمایید. هم چنین شما می توانید به مراجعه به بخش های مربوط در همین سایت اطلاعات بسیار خوبی را در مورد روش های نگه داری از کودک و شیوه های تربیتی کودک عزیز خود از نظر روان شناسان تربیتی و هم چنین از نظر روان شناسان دینی بدست آورید. در نهایت، برای آرامش خاطر خود در تربیت فرزند می توانید دعا کنید و از خدا بخواهید در تربیت فرزند شما را کمک کند. امام صادق (علیه السلام) می فرمودند: «من هر شب برای سعادت فرزندانم دو رکعت نماز می خوانم». کیفیت این نماز این گونه است که در رکعت اول بعد از حمد، سوره ی «قدر» و در رکعت دوم سوره ی « فتح» خوانده می شود.

ج. راز و نیاز با محبوب

خداوند در حدیث قدسی می فرمایند: «اگر مرا در تنهایی یاد كنی، تو را در تنهایی یاد كنم و اگر در میان جماعتی یادم كنی، تو را در میان جماعتی بهتر و فراوان تر از جمع تو، یاد كنم» (کنزالأعمال). معمولاً بعد از زایمان، شما مادران یک دوره خونریزی رحمی را تجربه می کنید که بسته به فرد ممکن است طول این دوره از 3 تا 10روز متغیر باشد. توجه داشته باشید اگر طول مدت این دوره بیشتر از 10 روز باشد و یا حجم آن غیر معمولی است و شبیه خونریزی قاعدگی شما در دوره قبل از بارداری نمی باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. جدای از بحث احکام شرعی خاص آن در این دوره، که معمولاً گفته می شود تا 10روز از همان ابتدا نفاس قرار گیرد و البته برای بعضی از افراد اگر شرایط خاصی را داشته باشند، کمتر از 10روز نفاس قرار می گیرد (برای کسب اطلاع بیشتر در این مورد می توانید به رساله مراجع تقلید خود مراجعه فرمایید)، می دانید که نباید در این دوره شما مادران گرامی نماز بخوانید. البته به توصیه بزرگان دینی می توانید برای این که رابطه خود را با خدا حفظ کنید و آرامش خود را تأمین کنید، موارد زیر را  انجام دهید.    

ج. مدیتیشن 

معصومین (علیهم السلام) می فرمایند: «هر کس به خواندن قرآن انس گیرد، دوری برادران و دوستان، او را وحشت زده نمی کند» (میزان الحکمة). سخن گفتن با خداوند، به ما آرامش می دهد و از تنهایی می رهاند. شاید شنیده باشید که خانم ها در ایام بعد از زایمان و یا در زمان قاعدگی می توانند تنها 7 آیه از قرآن را بخوانند. بعضی از ما با خود می گوییم کاش بیشتر می توانستیم قرآن بخوانیم. اشتباه نکنید، این گفته به این معناست که وقتی می گویند در این  دوران فقط 7 آیه از قرآن باید خوانده شود، منظور این است که تا 7 آیه ثواب خواندن قرآن مانند زمانی است که مادر در دوران پاکی خود قرآن می خواند و طبیعتاً وقتی کسی پاک باشد و قرآن بخواند ثواب بیشتری دارد. اما این سخن، به این معنی نیست که تنها 7 آیه بخوانیم بلکه ما می توانیم بسته به علاقه و توان خودمان هر چه قدر که توانستیم قرآن بخوانیم، ولی از 7 آیه به بعد ثواب کمتری در مقایسه با روزهای معمولی و پاکی دارد. پس نگران نباشید برای این که ارتباط خود را با خدا حفظ کنید می توانید در این ایام قرآن بخوانید.

به توصیه بزرگان دینی، می توانید هنگام نماز ، سجاده خود را پهن کرده و رو به قبله بنشینید. همان طور که می دانید، عبادت و شرایط آن تنها از سوی خداوند است و خداوند بهتر از هر كس می داند راه نزدیک و قرب به او چیست و چگونه می توان به او نزدیك شد. اگر خداوند تخفیفی در تكالیف دینی داد، چیزی را شرط قرار داد و یا از چیزی نهی فرمود، بر اساس مصالح و اصولی است كه بسیاری از آن ها فراتر از توان درك عقلی بشر است. اما آن چه كه به طور مسلم با ارزش است، اطاعت از اوامر خداوند می باشد. بنابراین، اگر مادران در این ایام نماز و روزه به جای نمی آورند و یا حق حضور در مساجد و اماكن مقدسه را ندارند که البته در این مورد، مراجع تقلید حدود خاصی را در نظر گرفته اند (برای کسب اطلاع بیشتر در این مورد به رساله مراجع تقلید خود مراجعه فرمایید)، به دلیل اطاعت امر الهی است. به همین خاطر، نمی توانید بگویید از كسب معنویت و فضیلت محروم شده اید. پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در روایتی می فرمایند: «اجر زنان باردار چون مجاهد فی سبیل الله است. زایمان زنان موجب آمرزش گناهان آنان می گردد و شیردهی بانوان ثواب آزاد كردن مكرر بنده در راه خدا را دارد». در این ایام عبادتی مانند نماز و روزه با شرایط خاص آن، برای مادر نوعی زحمت است؛ و به دلیل پدید آمدن همین وضعیت روانی خاص، مادر نمی تواند در حال نماز توجه دقیق و آرامش و طمأنینه و طهارت لازم را داشته باشد، در حالی كه نماز گفتگوی بنده و راز و نیاز او با خدا است كه باید در نهایت دقت و آرامش و طهارت انجام گردد. به همین خاطر بزرگان دینی می گویند، شما می توانید، به وسیله ذكر و دعا رابطه خود را با خدا حفظ كنید. برای این کار، هنگام وقت نماز لباس پاكیزه و تمیزی بپوشید، وضو بگیرید، رو به قبله بنشینید و به دعا و مناجات با خداوند بپردازید، به این ترتیب كاستی ارتباط معنوی شما با خداوند در این ایام جبران می شود .

.د زیارت اماکن مقدسه 

متخصصین طب اسلامی می گویند، اماکن مقدسه مانند حرم امامان و امام زادگان و به طور کلی هر جا که نهایت پاکی را در آن جا شاهد هستیم، از طبع گرمی برخوردارند و اثر روانی بسیار آرام بخشی را بر ما می گذارند. پس سعی کنید به اماکن مقدس مانند حرم امام زادگان، حسینیه ها و... بروید و آرامش روانی خود را تأمین کنید.

ه. با وضو بودن 

 سرپرست مركز تحقیقات طب اسلامی امام صادق (علیه السلام) می گوید، بدن دائما در حال تولید انرژی است و تمام اجزای بدن دارای انرژی است كه به هنگام گرفتن وضو ارتباط با انرژی های زائد دور می شود. حتی الامکان در زمان بیداری و هنگام خوابیدن با وضو باشید. طبیعی است که یاد خداوند باعث آرامش قلب و ذهن شما شده و با این وسیله می توانید انرژی های منفی و ناراحتی را از خود دور کنید.

ه. چند توصیه قابل توجه

اگر در دوره ی بعد از زایمان، علی رغم گذشت 2هفته بعد از آن، هنوز دچار حالات زیر هستید بهتر است مشکلات خود را با یک متخصص اعصاب و روان در میان بگذارید.

قادر نبودن به انجام کارهای معمولی، از رختخواب بیرون نیامدن، عدم خواب کافی، احساس تنهایی یا بی قراری یا وحشت، داشتن افکار وسواسی، احساس نا امیدی، گریه های گاه و بی گاه، تغییرات ناگهانی در خُلق و سطح انرژی، اندوه پایدار، بی توجهی نسبت به ظاهر خود و یا کودک.

مادر > بعد از بارداری > سلامت معنوی (آداب معنوی)
1396/02/25
کارشناس مامایی خانم احسانی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی