h 2590
i 0
S 0

سبک زندگی زایمان

در مطالعات مختلف ارتباط بین عوامل روانی ـ اجتماعی و سبک زندگی و تأثیرات آن ها بر روی بارداری نشان داده شده است. در دوران بارداری رفتارهای سالم مثبت مانند مراقبت قبل از بارداری منظم، دریافت ویتامین ها و مواد معدنی، ورزش منظم، افزایش وزن مناسب، مصرف انواع غذاها و عادات غذایی سالم و رفتارهای ناسالم مانند مصرف دخانیات و الکل، سوءتغذیه و مراقبت های ناکافی نتایج زایمان را تحت تأثیر قرار می دهد.

 •  آمادگی جسمی برای زایمان
  •  کلاس های آمادگی برای زایمان
  •  تغذیه قبل از زایمان
  •  به کارگیری روش های کاهش درد پیش از زایمان
  •  خواب
  •  حمام و ماساژ قبل از زایمان
  •  مرخصی برای زایمان
 •  آمادگی روانی برای زایمان
  •  آرامش ذهنی قبل زایمان
 •  آمادگی‌ معنوی قبل از زایمان
 •  آمادگی برای رفتن به بیمارستان
  •  آماده کردن ساک تولد
  •  خرید خانه
  •  برنامه ریزی برای فرزند بزرگتر
 •  ایمان داشتن به طبیعت زایمان

آمادگی جسمی برای زایمان

بارداری و زایمان از تحولات مهم در زندگی زنان می باشد و باید سازش های فیزیکی، شخصی و اجتماعی در فرد صورت گیرد تا آمادگی برای وضع حمل موفقیت آمیز ایجاد شود. زنان برای سالم گذراندن دوران بارداری، زایمان و مراقبت از کودک نیاز به آمادگی دارند. اعتماد به نفس و آمادگی های لازم ذهنی قبل و در زمان زایمان همگی نیازمند جسمی سالم است.

کلاس های آمادگی برای زایمان

به طور یقین این دوران برای هر زوجی به خصوص در اولین بار تجربه ناشناخته ای است و قرار گرفتن در این وضعیت جدید موجب ترس و نگرانی می شود. حال آنکه آگاهی مادر در مورد توانایی های بدنش برای انجام زایمان طبیعی، به او کمک می کند تا زایمان را هدایت کرده و بر درد و ترس و نگرانی خود غلبه نماید. با شرکت در کلاسهای آمادگی زایمان، شما با بارداری، زایمان و پس از زایمان آشنا می شوید. علاوه بر آن در این کلاس ها یاد می گیرید چگونه در انجام زایمان نقش فعال و مؤثر داشته باشید.

*آشنایی بیشتر با کلاس های آمادگی برای زایمان در بخش زنان و مامایی دوره بارداری

تغذیه قبل از زایمان

رعایت برخی نکات در برنامه غذایی خانم های باردار از اهمیت زیادی برخوردار است. مانند اینکه هنگام نزدیک شدن به روزهای پایانی زایمان باید از غذاهای مغذی و البته کم حجم استفاده کنند. هم چنین خوردن غذا و مایعات در لحظات پیش از زایمان که درد زایمان شروع شده ضرری ندارد. اگر شما برای چند ساعت متوالی درد داشته باشید، یک غذای کوچک می تواند به بازیافتن دوباره انرژیتان کمک کند.

- با شروع دردهای زایمان، مادران می توانند مایعات سبک نظیر آب، آب میوه بدون پالپ و چای کم رنگ بنوشند و خوردن غذای سبک مانند سوپ رقیق، ساندویچ و یا میوه می تواند به تقویت انرژی مادر در هنگام زایمان منجر شود.

- در روزهای آخر بارداری، حجم رحم و اندازه جنین به حداکثر میزان خود می رسد، بنابراین فشار موضعی روی روده ها افزایش پیدا می کند. یبوست یکی از عمده ترین مشکلاتی است که خانم های باردار در روزهای پایانی با آن مواجه می شوند؛ به همین دلیل توصیه می شود در وعده های مختلف از سبزی ها و میوه های تازه و متنوع به میزان زیاد استفاده کنید و به اندازه کافی آب بنوشید تا کمتر دچار یبوست شوید.

- در ماه آخر بارداری به طور ویژه، استفاده از خرما را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. بعد از زایمان نیز اولین خوراکی که استفاده از آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از خرما است. خرما در کاهش خونریزی های بعد از زایمان و افزایش شیر مادر بسیار مفید است. پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: «بانوان را در ماهی که وضع حمل می کنند خرما بخورانید تا فرزندانشان حلیم و پرهیزگار گردند».

- بعد از زایمان نیز نخستین غذایی که باید به زنان داده شود، خرما است. در قرآن آمده است که خداوند به حضرت مریم علیه السلام می فرمایند: «و تنه درخت خرما را به طرف خود بگیر و تکان بده، بر تو خرمای تازه می ریزد» (مریم/۲۵).

- نکته مهم دیگر اینکه اگر قرار است به زودی مادر شوید، نوشیدن روزانه شیر را از یاد نبرید. متخصصان تغذیه بر این نکته تأکید می کنند که شیر و لبنیات از جمله کشک و بستنی با توجه به اینکه منبع عمده تأمین کلسیم، فسفر، پروتئین هم چنین ویتامین های A و B2 هستند باید پای ثابت وعده های غذایی و میان وعده ها باشند، زیرا که لبنیات رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها را تضمین می کند. پس اگر در انتظار تولد نوزادتان هستید در طول روز سه تا چهار لیوان شیر (یا جایگزین آن مانند ماست،کشک، دوغ و...) بخورید.

- در روزهای آخر از خوردن غذاهای دیر هضم و چرب (سرخ کردنی ها، لبنیات پرچرب و...) پرهیز کنید.

- پس از زمان شروع درد پرخوری نکرده و در حد داشتن انرژی کافی غذای سبک میل کنید. تعادل در خوردن باعث می شود تا در هنگام زایمان از میزان حالت تهوعتان کاسته شود.

- هم چنین مایعات فراوان مصرف کنید چون تنفس و انقباضات حین زایمان آب بدنتان را کاهش می دهد.

به کارگیری روش های کاهش درد پیش از زایمان

برای کاهش درد زایمان، باید نسبت به انجام بعضی نکات اصولی قبل از شروع درد زایمان و به کار بردن راه حل های دارویی اقدام نمود تا زایمانی با سهولت و سلامت داشته باشید. برای داشتن زایمان طبیعی و موفق حتماً باید برنامه ریزی درستی انجام داد.

- ماساژ و ریلکسیشن: ماساژ دادن سبب انرژی و قوت قلب مادر می شود و تأثیر فراوانی دارد. ماساژ دادن آهسته کمک خواهد کرد تا درد دست ها، پاها و عضلات رحم کاهش یابد. فراموش نکنید از قبل با همسر خود تمرین کنید تا بفهمید چه نوع ماساژی برایتان بهتر است.

- در کلاس های یوگا شرکت کنید و تمرینات مربوط به آن را انجام دهید. انجام این تمرینات با در نظر گرفتن وضعیت شما و جنین می تواند از درد کمر شما در دوران بارداری بکاهد. تکنیک های تنفس و فشار به ماهیچه های کف لگن (ورزش کگل) را تمرین کنید زیرا این موارد به شما کمک می کند تا علاوه بر گذراندن دوران حاملگی آسوده زایمان راحت تری نیز داشته باشید.

- پیاده روی به مدت حداقل 30 دقیقه در روز در دوران بارداری به از بین بردن استرس و حفظ قدرت عضلانی برای زایمانی راحت تر به شما کمک می کند. شنا نیز یکی دیگر از ورزش هایی است که در این دوران بسیار مفید و تأثیر گذار است.

- در کل ورزش کردن در این دوران موجب کاهش یبوست، استرس و اضطرب و افزایش حرکات روده، کاهش درد در عضلات پشت باسن و پاها می شود و هم چنین از دیگر مزایای مهم آن می توان به کاهش چربی های اضافه بدن در دوران بارداری اشاره کرد.

در هنگام زایمان آموزش های خود را به یاد آورید و آن ها را برای کاهش درد به کار گیرید. می توانید از مامای همراه یا همسرتان برای ماساژ دادن و یا هماهنگ کردن تنفستان کمک بگیرید.

خواب

مادران در ماههای آخر بارداری با بزرگ تر شدن جنین و حرکت های شبانه او مثل گذشته نمی توانند راحت بخوابند. ممکن است به دلیل وزن زیاد اذیت شوند و به دلیل بزرگی شکمشان نتوانند وضعیت راحتی برای خوابیدن پیدا کنند. که البته کاملاً طبیعی است.

تغییر وضعیت در شب امری اجتناب ناپذیر و کنترل نشده است. خوابیدن به پشت برای مدت کوتاه اشکالی ندارد ولی اغلب در سه ماهه سوم بارداری امکان پذیر نیست. با این حال از همان ابتدای بارداری به خود عادت دهید که به پهلو دراز بکشید. خوابیدن به پهلو با زانوان خمیده، بهترین و راحت ترین وضعیت خواب در این دوران می باشد (استفاده از بالش به شما کمک کند که وضعیت خواب را اصلاح نموده و خواب بهتری را تجربه کنید). این وضعیت حتی کار قلب را نیز آسان تر می کند زیرا فشار جنین را از روی سیاهرگ بزرگ برداشته و خون اندام ها راحت تر به قلب بر می گردد.

توصیه هایی برای داشتن یک خواب آرام و راحت به خصوص در اواخر بارداری:

- شب ها غذای سبک بخورید.

- از مصرف محرک هایی مثل قهوه و چای خودداری کنید.

- قبل از شام خوردن کمی گردش کنید.

- قبل از خواب یک دوش ولرم بگیرید.

- در هنگام دراز کشیدن یک مجله یا کتاب مطالعه کنید.

- مصرف مایعات را از غروب کم کرده تا تکرر ادرار شبانه، خواب را مختل نکند.

- جهت کاهش فشار بر روی عضلات ناحیه ادرار و احساس راحتی بیشتر از چند بالش برای پشت، زیر شکم و بین پاها استفاده شود.

- بی خوابی گاه به دلیل احساس نزدیک شدن به زایمان است. در این صورت با کسانی که در اطراف شما هستند، در این باره صحبت کنید. اطمینان قلبی و آرامش روحی چیزهایی هستند که اجازه می دهند تا شخص بسیار آرام به مرحله وضع حمل برسد.

حمام و ماساژ قبل از زایمان

زایمان طبیعی معمولاً خبر نمی کند بنابراین نمی توان روز قبل زایمان را دقیق تعیین کرد. توصیه می شود اگر در ابتدای دردهای زایمانی هستید یک دوش آب ولرم بگیرید. استحمام و ماساژ آرام بخش عضلات، روز قبل از زایمان می تواند به تسهیل فرآیند زایمان، کاهش دردهای عضلانی و استخوانی، ایجاد آرامش و نیز کاهش عوامل عفونت زا در حین زایمان کمک فراوانی کند (بهتر است زمان استحمام کوتاه باشد).

ماساژهای دوران بارداری به زایمان راحت بسیار کمک می کند. ماساژ بدن را تحريك می کند تا مواد ضد درد طبيعي به نام اندورفين از داخل بدن ترشح شود. مسكن هاي طبيعي كه حوصله و وضع روحي خوب را به شما باز مي‌گردانند. اندورفين ها عامل احساس خوبي هستند كه به شما دست می دهد. نتایج مطالعات اخیر حاکی از آن است که خانم های بارداری که در دوران بارداری خود یا حداقل به مدت 2 تا 5 هفته از ماساژ استفاده کرده اند، هورمون استرس در آن ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. ماساژ دادن علاوه بر ایجاد حس خوشایند و کاهش درد، حس حمایت شدن را در مادر به وجود می آورد که همین عامل نیز در کاهش اضطراب و ترس زایمان تأثیر به سزایی دارد.

مرخصی برای زایمان

باردار شدن و بارداری ممکن است برای زنان شاغلی که بخشی از هزینه ی زندگی را تأمین می کنند، نگرانی هایی ایجاد کند. طول مدت مرخصی زایمان، دستمزد ایام مرخصی زایمان و هم چنین وضعیت کاری آن ها بعد از پایان مرخصی زایمان، دغدغه ی بسیاری از زنان باردار شاغل است. با آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به مرخصی زایمان و کمک‌هزینه ی این دوره می توانید کمی از نگرانی های خود را کم کنید. با این حال بسیاری از زنان باردار شاغل ترجیح می دهند مرخصی که برایشان در نظر گرفته شده را برای روزهای زایمان و پس از آن نگاه دارند اما باید توجه کرد همان قدر که استراحت، تجدید قوا و رسیدگی به نوزاد در روزهای بعد از زایمان اهمیت دارد، حفظ سلامتی بدن در آستانه زایمان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین از تعداد روزهای مرخصی باید به گونه ای متعادل استفاده کرد. زن باردار شاغل می تواند در صورت موافقت کارفرما در ماه آخر بارداری تقاضای مرخصی زایمان کند.

(طبق اصلاحیۀ قانون تنظیم جمعیت خانواده مصوب ۲۰ خرداد ۹۲ مجلس، مرخصی زایمان برای زنان باردار شاغل از شش ماه به نه ماه افزایش پیدا کرده است. با این حال، تنها برخی از نهادهای دولتی نسبت به اجرای این قانون اقدام کرده اند و عموماً شرکت های خصوصی تنها با شش ماه مرخصی زایمان موافقت می کنند. زنان بارداری که نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه خواهند کرد، در اواخر دوره ی بارداری خود می توانند از این مرخصی استفاده کنند. شرکت های خصوصی نیز موظف هستند با این مرخصی موافقت کنند.)

آمادگی روانی برای زایمان

تجربه بارداری و زایمان در زندگی زنان موقعیتی است که با تغییرات جسمی، روانی و اجتماعی متعددی همراه است. زنان باردار به منظور تسهیل و به دست آوردن این تعادل به حمایت اجتماعی از جانب اعضای خانواده، دوستان و متخصصین بهداشتی نیاز دارند. ارتباط با سطوح بالاتر حمایت اجتماعی و تماس بیشتر با دوستان و خویشاوندان با کاهش خطر بیماری جسمانی و عوارض آن در مطالعات گزارش شده است. حمایت اجتماعی، راحتی، مساعدت، تشویق و اطلاعات را فراهم ساخته، سازش موفق را تقویت نموده و رضایت مندی و زندگی کارآمد را ارتقا می بخشد. برخورداری از حمایت اجتماعی مطلوب با سلامت جسمی و بهزیستی روانی همراه است.

در زایمان نیز مانند هر تصمیم دیگری در زندگی، داشتن نگرش مثبت و خوش بین بودن نسبت به آن، موضوع بسیار مهمی است. زمانی که به زایمان نزدیک می شوید، گوش دادن به داستان زایمان دوستان و آشنایان، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. توجه داشتن به جنبه های مثبت زایمان طبیعی و مرور زایمان های موفق، اعتماد به نفس شخص را برای زایمان طبیعی بالا نگه می دارد. پیاده روی های روزانه نیز یکی از راه های کسب آمادگی برای زایمان طبیعی است. انجام یوگا و جملات تأکیدی مثبت نیز به آمادگی روحی قبل از زایمان کمک می کند.

آرامش ذهنی قبل زایمان

تمرین آرامش در طول دوران بارداری، یک راه بسیار عالی جهت آماده شدن برای زایمان طبیعی است. با تجسم و به تصویر کشیدن لحظه‌ی تولد در ذهن خود، در طول دوران بارداری این اتفاق زیبا را برای خود جذاب کنید. به میزان قدرت خود در اتاق زایمان فکر کنید و در ذهن خود مشکلات و سختی آن را تحمل و پشت سر بگذارید. آمادگی ذهن به شما کمک می کند تا حس کنید آماده تر از قبل هستید و با آرامش و بدون اضطراب در صحنه حاضر شوید.

- تصور کردن مکانی آرامش بخش

چشمان تان را ببندید و نفس عمیق و پایداری بکشید. تصور کنید که با زیبایی ها محصور شده اید. این مکان را قبلاً هم دیده اید و از تصوراتتان سرچشمه می گیرد. بر زنده کردن تمامی عناصر این منظره تمرکز کنید؛ از رنگ هایی که می بینید تا صداهایی که می شنوید. سعی کنید برای پنج دقیقه در آن منظره بمانید. هر روز چند دقیقه این کار را تکرار کنید و سپس هنگام زایمان آن را تجسم کنید.

- فکر کردن به بهترین حالت ممکن

ورزش کاران از این روش استفاده می کنند، خود را چنین تصور کنید که با حداکثر توانایی خود زایمان می کنید. فرضیه چنین است که اگر ذهن تان به رخدادهای خود عادت کند، بی شک اتفاق می افتند.

- به یاد آوردن تنفس صحیح

وقتی احساس ترس به سراغ تان می آید، لحظه ای صبر کنید و روی تنفس خود متمرکز شوید. به آرامی هوا را به درون بکشید و وقتی آن را بیرون می فرستید، تصور کنید که تمامی اضطراب ها و نگرانی های خود را خارج می کنید.

- مطالعه‌ی فرآیند زایمان و علایم آن

چشم انداز زایمان بدون آگاهی از آن می تواند دلهره آور باشد. شما می توانید با تماشای فیلم یا مطالعه‌ی کتاب در مورد زایمان طبیعی، زایمان در آب همراه با استفاده از آروماتراپی (رایحه‌درمانی)، زایمان به روش اپیدورال (زایمان بی درد) و ... و هم چنین معایب و مزایای هر روش، راحت تر در مورد روش زایمان خود تصمیم بگیرید و بعد با مشورت گرفتن از همسر و ماما و متخصص خود روشی که ترجیح می دهید را انتخاب کنید.

هم چنین بهترین راه از عهده زایمان برآمدن این است که یاد بگیرید از آن نترسید. ممکن است برخی زایمان ها دشوار باشند. اما بدانید راه های زیادی برای کنترل درد وجود دارد، شما نیز مانند بسیاری از خانم های باردار آن را سپری می کنید و در انتهای روز نوزاد خود را بغل می گیرید. آنچه اکنون به آن نیاز دارید راهکارهایی برای حفظ آرامش و از بین بردن ترس است.

- پیدا کردن علت ترس

مثلاً اگر سابقه پزشکی سقط جنین، مرده زایی یا زایمان دشوار دارید بهتر است اطلاعاتی در مورد زایمان به دست آورید و اطمینان حاصل کنید که بارداریتان به خوبی پیش می رود. نگرانی های خود را در مورد زایمان و سلامت نوزاد یادداشت کنید. این افکار را با مامای خود مطرح کنید که وی می تواند توصیه هایی برای غلبه بر آن ها به شما بدهد.

- داشتن مامای همراه

اگر امکان گرفتن مامای همراه دارید حتماً این کار را بکنید، وجود مامای همراه در کنار شما برای حفظ آرامش و اطمینان خاطر شما بسیار مؤثر است. همراهی چنین افرادی به شما کمک می کند بدون نیاز به دارو و با دلگرمی و حمایت آن ها زایمان طبیعی داشته باشید. همراه شما می تواند به عنوان حامی شما باشد و نیز می تواند در امر زایمان کمک کند.

پشتیبانی مناسب از مادر در زمان زایمان یکی از عواملی است که به تنهایی می تواند تجربه ای مثبت از زایمان را برای مادر به جای گذاشته و نتایجی مثبت را نیز برای نوزاد به ارمغان آورد. ممکن است ریلکس شدن در هنگام انقباض ها امری سخت باشد اما به خاطر داشته باشید که اکثر خانم ها در فاصله بین انقباض ها هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نمی کنند. در نتیجه فاصله بین انقباض ها می تواند زمانی مناسبی برای شما باشد تا بدن خود را آرام کنید، خصوصاً اندام هایی را که می دانید سفت و منقبض شده اند، آن ها را شل و رها کنید. در صورت داشتن مامای همراه او می تواند با ماساژ دادن، دلگرمی دادن و تشویق کردن به شما کمک کند. تمرکز بر نفس کشیدن هم در طول انقباض ها و هم مابین آن ها می تواند به شما کمک کند.

- صحبت کردن با همسر خود در مورد تقسیم وظایف قبل از زایمان و بعد از تولد

معمولاً با فرا رسیدن زمان زایمان، بانوان از حداکثر وزن بارداری برخوردار می شوند و توان انجام کارهای خانه را تا حد زیادی ندارند در این زمان همسر و اطرافیان باید به زنان باردار کمک کرده، وسایل خانه را برای ورود نوزاد و مادر آماده کنند، قول مساعد کمک و همراهی برای نگهداری از نوزاد از سوی اعضای خانواده، مرتب سازی اتاق ها و وسایل مراقبتی از نوزاد می تواند درکاهش استرس مادر و خانواده بسیار مؤثر باشد.

در مورد اینکه همسرتان چگونه می تواند در زایمان و کارهای بعد از تولد نوزاد کمک تان کند صحبت کنید، بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید و وظایف خود را مشخص کنید. همه چیز را به صورت آشکار به همسرتان آموزش دهید، مانند اینکه چگونه او می تواند شما را در تغذیه ی فرزندتان با شیر مادر پشتیبانی کند. سعی کنید تا می توانید یکدیگر را در برابر مسئولیت های جدید خود تشویق کنید و با یکدیگر در این زمینه به بحث و گفت و گو بپردازید. این موضوع را نادیده نگیرید زیرا به میزان قابل توجهی از ترس و نگرانی های قبل از زایمان شما، کم می کند.

آیا همسر شما نسبت به نقش خود در زمان تولد و هفته اول پدر شدن آگاهی دارد؟ کلاس های قبل از تولد نوزاد یا مطالعه کتاب های موجود در این زمینه بهترین پیشنهاد برای شماست.

آمادگی‌ معنوی قبل از زایمان

تولد بیش از یک فرآیند زیستی طبیعی است، در اصل رویدادی دلپذیر و مقدس از خلقت است. برخی از مادرانی که زایمان طبیعی را تجربه کرده اند از آن به عنوان تجربه ی به شدت معنوی زندگی خود یاد می کنند.

در دوران بارداری با دعا خواندن برای کمک و راهنمایی، خواندن متون معنوی و یا مکالمات معنوی می توانید خود را برای دریافت این حکمت الهی و تجربه ی زایمان آماده کنید. خواندن دعا و متون الهی به آرامش قلبی شما کمک می کند. در کنار روش های زیادی که برای کاهش درد زایمان بیان شده است، دعا به عنوان یک روش بسیار مؤثر شناخته شده است.

در احادیث و کتاب های مختلف، دعاهای بسیاری برای کم کردن درد زایمان نقل شده است. برای کاهش درد زایمان حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) می فرمایند این آیات را بخوانید: (فَأَجاءَهَا الْمخاضُ إِلی جِذْعِ النَّخْلَةِ قالَتْ یا لَیْتَنِی مِتُّ قَبْلَ هذا وَ کُنْتُ نَسْیاً مَنْسِیًّا، فَناداها مِنْ تحت‌ها أَلاَّ تَحْزَنِی قَدْ جَعَلَ رَبُّکِ تَحْتَکِ سَرِیًّا وَ هُزِّی إِلَیْکِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُساقِطْ عَلَیْکِ رُطَباً جَنِیًّا). (مریم/ ۲۳) سپس گفته شود (وَ اللَّهُ أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِکُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیْئاً وَ جَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُون کَذلِکَ اخْرُجْ اَیُّها الطَّلَقُ اُخْرُجْ به اذنِ اللّهِ) (نحل/ ۷۸)

از آن جا که، تحقیقات جدید ثابت کرده است که در دوران قبل از تولد، جنین تمام حواس پنج گانه را دارا بوده و می تواند از آن ها استفاده کند، صداهای محیط بیرون را بشنود و به محض به دنیا آمدن به تمام عوامل و عناصر محیط اطراف خود آگاهی داشته باشد، بنابراین با خواندن قرآن و دعا می توان اثرات بسیار خوبی را بر کودک گذاشت.

- توصیه شده است در ماه نهم در نمازهای ظهر و عصر هر روز این ماه، سوره ی عصر و ذاریات را بخوانید. پنج شنبه ی هر هفته ی این ماه، سوره ی حج را بخوانید. جمعه ی هر هفته ی این ماه، سوره ی فاطر را بخوانید.

- در حدیثی از امام صادق علیه السلام روایت شده است که برای زایمان آسان، این آیات را روی کاغذی بنویسیم و بر پای راست زن باردار ببندیم و وقتی که وضع حمل کرد، آن را از پای او باز کنیم.

این آیات عبارت‌اند از:

(بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم)

(کَأَنَّهُمْ یَوْمَ یَرَوْنَ ما یُوعَدُونَ لَمْ یَلْبَثُوا إِلاَّ ساعَةً مِنْ نَهار). (احقاف/ 35)

(کَأَنَّهُمْ یَوْمَ یَرَوْنَها لَمْ یَلْبَثُوا إِلاَّ عَشِیَّةً أَوْ ضُحاها). (نازعات/ 46)

(إِذْ قالَتِ امْرَأَتُ عِمْرانَ رَبِّ إِنِّی نَذَرْتُ لَکَ ما فِی بَطْنِی مُحَرَّراً). (عمران/ 35)

- دعایی نیز توصیه شده است که می توان آن را بر بدن خانم باردار بست. (مِنْها خَلَقْناکُمْ وَ فِیها نُعِیدُکُمْ وَمِنْها نُخْرِجُکُمْ تارَةً أُخْری یَا خَالِقَ النَّفْسِ مِنَ النَّفْسِ فَرِّجْ عَنْهَا فَآن ها تُلْقِیهِ سَوِیّاً بِإِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل)

- خواندن دعای دیگری نیز برای راحتی زایمان توصیه شده است. (یَا خَالِقَ النَّفْسِ مِنَ النَّفْسِ وَمُخَلِّصَ النَّفْسِ مِنَ النَّفْسِ خلّص‌ها بِحَوْلِکَ وَقُوَّتِک).

آمادگی برای رفتن به بیمارستان

بهتر است برای داشتن زایمانی آرام و دور از استرس از قبل، همه چیز را برای زایمان آماده کنید چون در هفته های آخر باید در هر زمانی انتظار آغاز علایم زایمان را داشته باشید. همان گونه که برای یک سفر برنامه ریزی می کنید و وسایل را آماده کرده و جا و مکان را انتخاب می کنید، برای زایمان هم نیاز دارید تا همه چیز را از قبل با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده آماده کنید تا هیچ چیز نتواند این لحظات لذت بخش را برای شما با استرس و تشویش همراه کند.

- به بیمارستان های سطح شهر سر بزنید و با محیط آن ها آشنا شوید. بیمارستانی را انتخاب کنید که از نظر تجهیزات در سطح بالاتر و دارای پرسنل و متخصصان مجرب تر باشد و با توجه به هزینه های زایمان، طرف قرارداد بیمه‌ی شما باشد.

سیاست های هر بیمارستانی با بیمارستان دیگر متفاوت است. مثلاً ممکن است یک بیمارستان اجازه ی داشتن ملاقات با همسر در اتاق زایمان را بدهد و بیمارستان دیگر پذیرای هیچ همراهی نباشد. حتماً سیاست بیمارستان ها را بپرسید و بعد با شرایط خود بسنجید و بعد انتخاب کنید.

- ترجیحاً بیمارستان نزدیک تر به منزل خود را انتخاب کنید تا در صورت مشاهده ی علایم زایمان بتوانید خود را سریع به آن جا برسانید. حتماً حداقل یک بار مسیر منزل تا بیمارستان را با وسیله ی شخصی یا آژانس طی کنید تا مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به آن جا را تخمین بزنید. یک مسیر جایگزین برای مواقع ترافیک یا مسدودی راه پیدا کنید. در صورت نیاز به پرونده سازی قبلی، هماهنگی های لازم را انجام دهید یا لیست مدارک و وسایل مورد نیاز را از بیمارستان بگیرید.

آماده کردن ساک تولد

ساک زایمان خود را ببندید. می توانید از یک ساک جادار یا دو ساک برای چیدن وسایل مورد نیاز استفاده کنید. لیستی از وسایل مورد نیاز را بنویسید تا چیزی از قلم نیفتد. این وسایل شامل وسایل مورد نیاز قبل و بعد از تولد است که بخشی از آن مربوط به خودتان و بخشی مربوط به فرزندتان است.

- شناسنامه، دفترچه ی بیمه و اطلاعات و پرونده‌ی پزشکی

- وسایل سرگرم‌کننده: کتاب یا مجله برای خواندن و یا وسیله ای برای تماشا یا پخش موسیقی مورد علاقه ی خود ببرید، تا با آن ها بتوانید سرگرم شوید و حواس خود را پرت کنید تا زمان برایتان زودتر بگذرد.

- پوشاک

- نوار بهداشتی

- یک لباس تمیز برای بعد از زایمان

- مواد غذایی: آبمیوه و مایعات اولین موادی هستند که بعد از زایمان می توانید مصرف کنید. در گوشه ای از ساک خود چند آبمیوه جا دهید تا زمانی که سایر مواد غذایی برای شما فراهم می شود، گرسنه نمانید.

- لوازم آرایشی بهداشتی: نوار بهداشتی، مسواک و خمیر دندان، شانه، لوازم آرایش، صابون، شامپو همراه خود داشته باشید.

- سوتین مناسب شیردهی: در روزهای اول بعد زایمان ممکن است سینه ها پرشیر و دردناک شوند. با استفاده از سوتین های مناسب شیردهی می توانید مانع آویزان و سنگین شدن آن ها شوید و احساس راحتی کنید. هم چنین برای جلوگیری از خیس شدن لباس به علت نشت شیر، می توانید از پد سینه استفاده کنید.

- لباس و کفش مناسب برای بازگشت به خانه

- لباس مناسب بیرون برای نوزاد

- جوراب، کلاه و دستکش

- پتو و بالش نوزاد

خرید خانه

مهیا کردن مواد غذایی در یخچال خانه شامل مواد پروتئینی، شربت و آبمیوه، خوراکی های شیرین، میوه و سبزی به همراه لبنیات از جمله موارد ضروری قبل از مراجعه مادر به بیمارستان و یا مراکز درمانی جهت زایمان است زیرا در روزهای اولیه پس از زایمان مادر به دلیل ضعف عمومی و نیز لزوم مراقبت کامل از نوزاد قادر به انجام آشپزی و خرید مواد غذایی نیست ولی باید برای شیردهی و بازگشت به شرایط طبیعی قبل از زایمان، توسط مواد غذایی سالم تقویت شود.

بعد از زایمان شما نیاز به مواد غذایی خاصی دارید که تقویت‌کننده، ملین و شیرافزا باشند. بهتر است انجیر خشک، قیسی و برگه زردآلو، عسل، شیر و چیزهایی مثل این را بخرید و نگه دارید تا در صورت نیاز فوری در دسترس تان باشد.

برنامه ریزی برای فرزند بزرگتر

تولد نوزاد جدید ممکن است برای خواهر و برادر بزرگ تر، برخلاف والدین به علت نگرانی از کمرنگ شدن جایگاه خودشان نزد والدین، کمی ناراحت کننده باشد. اگر کودک دیگری دارید، از همین حالا شرایط را برای روز زایمانتان آماده کنید. اگر کمتر از 3 سال دارد، شاید فقط لازم باشد که او را به خوابیدن در کنار کسی غیر از خودتان (مثلاً پدر یا مادربزرگش) عادت بدهید تا برای یک شب (یا بیشتر) که شما در بیمارستان هستید، ناراحت نشود. اگر او بزرگ تر است، به او بگویید و یادآوری کنید که احتمال دارد یک شب نباشید و مثلاً آن شب مادربزرگ یا خاله پیش او خواهد بود. این هماهنگی ها را با شخص مورد نظر از قبل انجام دهید تا اگر نیمه شب مجبور شدید به سمت بیمارستان بروید، او سریعاً خودش را برساند تا در زمانی که شما در بیمارستان به سر می برید از اینکه چه كسی نزد فرزندتان در خانه می ماند مطمئن باشید. به هنگام رفتن به بيمارستان از فرزندتان خداحافظي کنید و به او بگویید که به زودی بر می گردید.

ایمان داشتن به طبیعت زایمان

زایمان و زایش نعمتی الهی است که خداوند برای خلقت نسل بشر به ودیعه نهاده است و برای گذر از مسیر زایمان، تجربه درد اجتناب ناپذیر است. در واقع درد زایمان، فرایندی طبیعی و هیجان انگیز و مهم در زندگی زن بوده که همواره در خاطر وی باقی خواهد ماند و از بسیاری جهات با سایر دردها متفاوت است. این درد نشانه ای از بیماری یا آسیب بافتی نیست بلکه پس از شروع خود به خود، به صورت منظم و پیشرونده ادامه می یابد تا منجر به حادثه ای خوشایند شود.

به هر صورت زایمان طبیعی پروسه ای همراه با درد دارد و نمی توان منکر این مسأله شد. اما باورهای غلط در مورد روند زایمان طبیعی باعث تمایل بیشتر زنان به زایمان سزارین گردیده است. در حالی که درک درد و بروز آن تحت تأثیر عوامل فیزیولوژیکی، روانی و فرهنگی اجتماعی قرار می گیرد. عوامل فرهنگی ـ اجتماعی همچون میزان آگاهی، آموخته های فرهنگی مواجهه با درد، توانایی دسترسی به امکانات و خدمات بهداشتی درمانی و... سبب بروز ادراک و واکنش های مختلف به درد می شود.

یافته ها نشان می دهد دلایل اصلی مؤثر در انتخاب روش زایمان توسط زنان باردار به ترتیب اولویت، ترس از درد زایمان، احتمال آسیب به سلامتی جنین، احساس اضطراب و نگرانی زیاد در رابطه با فرایند زایمان طبیعی، به وجود آمدن پارگی در اندام تناسلی، تغییر در روابط جنسی بعد از زایمان طبیعی و... است.

 

1. ترس از درد زایمان: همان طور که هر دردی (حتی سردرد) نیاز به تسکین دارد، درد زایمان هم باید تا حد امکان کاهش یابد (قرار نیست حذف شود، اما قابل تحمل شود. چیزی که در گذشته اهمیت چندانی نداشت و فقط این مهم بود که این فرد "زایمان کند " . به همین دلیل اکثر مادران ممکن است خاطره خوشی از زایمان شان نداشته باشند). «اندورفین» هورمون ضد درد طبیعی است که به کاهش درد کمک می کند. این هورمون از اوایل دوران بارداری در بدن تولید می شود و در زمان زایمان به حداکثر می رسد و این افزایش ترشح هورمون باعث می شود تا مادر در زمان زایمان درد کمتری را احساس کند. علاوه بر این دردهای زایمانی به صورت انقباضاتی یک تا یک و نیم دقیقه ای است که با آموزش، تکنیک های تنفسی، ماساژ و... می توان شدت آن را کم کرد. به علاوه امروزه با رواج روش هایی با نام «زایمان بدون درد» که در برخی از بیمارستان ها انجام می شود، در جریان زایمان طبیعی مادر درد کمتری می کشد.

بنابراین استفاده از روش های جدید و موفق مامایی مانند کلاس های آمادگی برای زایمان(آموزش) انجام زایمان در آب، زایمان به کمک همسر یا به کارگیری شیوه هایی مانند طب سوزنی، آروماتراپی، شنیدن موسیقی و... در کاهش درد مؤثر بوده و تمایل زنان را به انجام زایمان واژینال افزایش می دهد.

 

2. سلامت نوزاد: یکی دیگر از علل مؤثر در انتخاب شیوه زایمانی حفظ سلامت جنین در هنگام تولد است که بعد از ترس از زایمان به عنوان یک فاکتور مهم در عدم تمایل زنان برای زایمان طبیعی است. این در حالی است که شیوع نوزادان متولد شده با آپگار پایین و مشکلات تنفسی در نوزادانی که مادران آن ها سزارین شده اند بیشتر است.

 

3. ایمنی بیشتر مادران: تحقیقات نشان داده اند که مادران باردار روش زایمان طبیعی را به اندازه سزارین راحت و ایمن نمی دانند، این درحالی است که شیوع عفونت، زیاد بودن خونریزی، کاهش فعالیت های روده ای، مشکلات تنفسی، افزایش بروز حاملگی نابه جا، جفت سرراهی در بارداری های بعدی، ناباروری، افزایش زمان بستری در بیمارستان و... بیشتر است. بهتر است بدانیم که زایمان طبیعی برخلاف تصور عموم خانم ها، سخت تر و پیچیده تر از عمل سزارین نمی باشد. بر اساس تحقیقات خطرات سزارین برای مادر و جنین بیشتر از زایمان طبیعی می باشد.

 

4. تغییر در روابط جنسی بعد از زایمان: پژوهش ها نشان داده که زنان باردار علاقمندی به حفظ سلامت جنسی بعد از زایمان خود را به عنوان فاکتوری مؤثر در انتخاب روش زایمانی می دانند. این در حالی است که با استفاده از روش های آماده سازی برای زایمان طبیعی طی بارداری و دادن کشش های لازم (به وسیله ماساژ و ورزش) به عضلات درگیر در فرایند زایمان، احتمال ایجاد این مشکلات به حداقل می رسد.

* بنابراین توصیه ما به مادران باردار این است که کتاب هایی درباره زایمان بخوانید و در کلاس های بارداری حضور یابید. اگر خانم ها بدانند که چه اتفاقی خواهد افتاد و به بدن خود اعتماد کنند، به بهترین وجه با آن کنار می آیند. کلاس های بارداری فکر شما را باز می کند و مراحل زایمان و موقعیت پیش رو را به شما توضیح می دهد و مسکن های مخصوص درد را به شما می شناساند. در نظر داشته باشید درد زایمان، درد مثبتی است. این درد شدید است، اما همیشگی نیست و هر انقباضی شما را به در آغوش کشیدن فرزندتان نزدیک تر می کند.

به داستان های ترسناک دیگران گوش ندهید. طرز فکر مثبت و امیدبخش یعنی همه چیز، پس توصیه می شود از گوش دادن به حرف های منفی پرهیز کرده و در مورد تجربیات زایمان دیگران سؤال نکنید. چرا که صرفاً باعث ایجاد افکار آزاردهنده و نادرست می شود. موسیقی آرامش بخش گوش کنید و با نوزاد درون شکم تان شروع به صحبت کنید و به جای فکر کردن به مسائل استرس زا، به فکر انتخاب اسم و تهیه ی سیسمونی باشید و محیط آرام و شادی را برای خوشامدگویی به نوزادتان فراهم کنید.

تفکر شما درباره ی زایمان تأثیر بزرگی در چگونگی درک و احساس آن دارد. می توانید با صحبت در مورد ترس های شخصی خود اجازه دهید ترس تان آشکار شود و آن را در دوران بارداری از بین ببرید. علت اصلی این ترس و دلهره عدم آگاهی از فرآیند تولد و زایمان است، با مطالعه‌ی فرآیند زایمان می توانید بر ترس بی موردتان درباره‌ی زایمان غلبه کنید.

مادر > زایمان > سبک زندگی
1396/04/28
کارشناس مامایی خانم سعیدی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی