h 5497
i 0
S 0

تناسب اندام و زیبایی در زایمان

درد زایمان که دردي طبیعی، منحصر به فرد و چند عاملی است. قسمت اعظم تنش های یک خانم باردار مربوط به زمان زایمان و ترس از درد زایمان می باشد. برای کاهش این درد دو روش کلی، دارویی و غیر دارویی وجود دارد که اکثر روشهای دارویی عوارض جانبی  به همراه دارند. از جمله روش‌های غیردارویی، استفاده از حرکات ورزشی و تن آرامی به همراه تکنیک های تنفسی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.
همان طور که می دانید اگر در زمان زایمان، سربچه در کانال زایمان بماند یا درصورت عدم اشراف به اداره کردن ماهیچه های کف لگن هنگام نزول سر بچه، در ناحیه ی لگن فشار بر ماهیچه ها یا اعصاب و عروق مربوط به مثانه یا روده بیاید باعث افتادگی، و اختلال عملکرد جنسی و زیبایی، بی اختیاری ادرار و مدفوع در ماه ها و سال های بعد از زایمان می باشد.
این مسئله بسیار حائز اهمیت است زیرا لحظه ی زایمان که یکی از خاطره انگیز ترین لحظات عمر هر زن محسوب می شود و با وجود تمام فواید زایمان طبیعی در صورت عدم رعایت برخی از نکات ضروری و اولیه خسارات ممکن بر بدن باعث ایجاد بستر های جراحی در آینده می گردد.

 

 •  تناسب اندام در زمان زایمان
  •  ورزش ها
   •  تحرک
   •  توپ زایمان
   •  ایستادن
   •  نشستن
   •  خم کردن زانو
   •  حالت اسکات
   •  راه بروید
   •  عوض کردن پوزیشن
   •  ماساژ
   •  هیپنوتیزم
 •  توصیه های زیبایی در فرایند زایمان

تناسب اندام در زمان زایمان

همان طور که می دانید مدت زمان کلی زایمان در فاز فعال، حداکثر 8 یا 14 ساعت است. شاید در این مدت زمان نیم تا یک روز توصیه خاصی برای زیبایی و تناسب اندام نداشته باشم. اما در ادامه تمام سعی بر این است که در روند زایمان خاطره ی خوبی در ذهنتان بماند.

ورزش ها

برای شروع ورزش های اتاق زایمان، باید یک سری از تکنیک های تنفسی را رعایت نمود. از آن جا که زايمان نيز يک رخداد فيزيکي ـ جسمي ویژه مي باشد، تکنيک هاي تنفسي خاص خود را دارد. اما باید توجه کنیم که این تکنیک های تنفس بی دردی، معجزه نمی کند و نباید توقع داشته باشیم که درد را به طور کامل محو کند. از آن جا که در زمينه هاي درد زايماني، سفت شدن يا انقباض رحمي مقدم بر شروع درد است، بنابراين به مادر آموزش داده مي شود که با احساس هر انقباض تکنيک هاي ويژه در همان مرحله را به کار گيرد.


چیزی که در اینجا یک مادر در حین زایمان باید به آن توجه کند:

 • تعداد نفس ها
 • آگاهي از تنفس
 • تنفس آرام و منظم
 • تعداد و طول آن ها
 • هماهنگ کردن آن ها
 • تنفس شکمی (پاک کننده)

این کارها موجب:

 • انحراف حواس مادر از درد
 • کاهش تعداد ايمپالسهاي درد به مغز
 • اکسيژن رسانی کافي به بافت هاي در حال فعاليت مادر و جنين
 • تقويت تن آرامي
 • شل و سبک سازي بدن

تفاوت مادر آموزش ديده با ساير مادران، تسلط وي بر نفس ها (دم و بازدم) مي باشد که اين تسلط کاملاً آگاهانه است. نکته قابل توجه این است که تکنیک های تنفسي در هر مرحله از زايمان متفاوت است که در ادامه بحث توضیح داده شده است.


• اولین الگوي تنفسي: مربوط به زمانی است که دهانه ی رحم 1 تا 5 سانت باز شده یا زمانی که انقباضات منظم و فعال نیست.
تنفس پاك كننده یا شکمی
مادر در این لحظه تاحد ممكن بايد از طريق بيني استنشاق بنمايد و بازدم وي از طريق دهان باشد. و حواس خود را روی شروع و پايان انقباضاتش متمركز کند و ثانیه ی هر انقباض را تخمین بزند. يک تنفس آرام، سبک و خيلي آرام بخش است. مادر طي انقباض رحمي به آرامي تنفس شكمي مي‌کشد. نفس را از راه بيني وارد بدن ساخته و از دهان و از ميان لبها مثل حالت فوت کردن طولاني خارج مي سازد. طي اين نوع تنفس مادر بايد در وضعيت کاملاً راحت باشد به عبارتي هر وضعيتي که وي احساس راحتي مي کند نه وضعيتي که به وي تحمیل مي‌شود.
به کلمه آرام (relax) فکر کنید. آن را در دو بخش «آااا» و «رااام»تکرار کنید. وقتی هوا را به داخل می‌کشید در ذهن‌تان به «آاا» و وقتی آن را بیرون می‌دهید به «رااام» فکر کنید. سعی کنید تمام انرژی منفی و دردهای خود را بیرون بریزید و به هوا بسپارید.
تن آرامی
تن آرامي طبيعتاً توسط تنفس آرام مثل تنفس هايي كه در طول مدت خواب اتفاق مي افتد، ايجاد مي شود. مادر مي تواند از طريق بيني، دهان يا هر دو، بسته به حالتي كه احساس آرامش بيشتري مي كند، تنفس بنمايد. به دنبال هر بار بازدم بايد ميزان سبک سازي و شل سازي بدن بيشتر شود. طول دم و بازدم در اين مرحله يکسان است.
تنفس در اين مرحله بايد آرام باشد، البته بازدم آرام کار ساده اي است ولي انجام دم به طور خيلي آهسته اغلب سخت است. بنابراين بين هر بار تنفس يک فاصله ی زماني در نظر گرفته مي شود تا مادر هر چه زودتر به وضعيت شل و سبک برسد که در اين صورت مادر در هر دقيقه ممکن است 5 الي 8 بازدم داشته باشد. متخصصين يوگا، 5 نفس در دقيقه را مناسب مي دانند.


• دومین الگوی تنفسي: مربوط به زمانی است که مادر دهانه ی رحمش بالای 5 سانت است و فعال شده و دردهای منظم وطولانی تر و شدید و پشت سرهم دارد.
تنفس های تند تند
رفته رفته دم ها و بازدم ها کوتاه تر و تندتر مي شوند. از طرفي انقباضات اين مرحله موجب باز شدن دهانه رحم مي شوند به طوري که شدت و زمان اين انقباضات بيشتر و کنترل درد در اين مرحله مشکل تر است. تنفس مورد نظر در طول اين انقباضات نيز يک تنفس كوتاه و تند شونده مي باشد. تنفس كوتاه فاصله ديافراگم را از رحم بيشتر مي‌كند و باعث مي شود تا فرد با شدت انقباضات رحمي سازگار شود.
این حرکت با تنفس كوتاه و تندشونده آغاز مي شودکه با نسبت 4 دم کوتاه به 1 بازدم طولاني در ابتداي فاز فعال و سپس با افزايش طول مدت انقباض ها نسبت 6 به 1 و سپس 8 به 1 شايد بيشتر برسد. علت طولاني بودن بازدم اين است که از نفس نفس زدن پيشگيري مي شود (اگر مادر نفس نفس بزند دچار کمبود دریافت اکسیژن می گردد. باید اكسيژن دريافتي و باقي مانده در يك اندازه باشد). تنفس مذكورگاهي اوقات به نام «نفس نفس زدن ـ دميدن» ناميده مي شود كه تمركز كردن در الگوي تنفسي را فراهم مي كند. اين تکنيک، تکنيک لايت ناميده مي شود.
اين تنفس براي آموزش دادن به كسانيكه از قبل آماده نشده اند، مشكل مي باشد. مادر باید در دم صداي« Hee»  و در موقع بازدم صداي «Hoo» را از خود در بياورد.
زور زدن پشت سر هم
در زور دادن، مادر در شروع انقباض يك تنفس شکمی انجام مي دهد و سپس نفس را حبس مي كند و تا جايي كه امكان دارد زور مي زند و در نهايت بعد از شمردن تا شماره 10، بازدم را انجام مي دهد. بعد از بازدم مادر يك نفس عميق مي كشد و دوباره زور مي دهد. او تا حدي اين عمل را تكرار مي كند كه انقباض تمام شود.
از عواقب روش زور دادن به همراه تکنیک تنفسی این است كه سبب افزايش فشار داخل قفسه سينه و كاهش فشار خون و بازگشت خون به قلب مي شود و درنهايت ممكن است جريان خون به رحم را كند بنمايد. كساني كه اين روش ها را به كار مي گيرند معتقدند كه مرحله دوم زايمان بايد سريعاً كامل شود، زيرا حبس كردن نفس در مادر، زمان خطرناكي براي جنين به وجود مي آورد.
مشكلات شايع: خشکی دهان، گیجی یا سبکی سر، کرختی انگشتان و لب ها است.
اگر مادر احساس گيجي در حين تنفس بكند مي تواند داخل يك كيسه كاغذي يا با گرفتن دستانش جلوی دهانش بازدم بكند تا سطوح CO2 خون را بالا ببرد. براي جلوگيري از خشكي دهان، اگر مادر اجازه خوردن و نوشيدن را داشته باشد، مي تواند يخ، دهان شويه، مكنده هاي ترش، يا ساير مايعات را امتحان کند.

تحرک

راه رفتن و پیچ و تاب خوردن هم درد را تسکین می دهد، هم به روند زایمان کمک می کند زیرا در این حالت نیروی جاذبه زمین به نفع شما خواهد بود و به چرخیدن و تکان خوردن بچه کمک می کند.

در بیمارستان مرتب می خواهند معاینه تان کنند و برای تزریق دارو، شما را بی تحرک نگه می دارند و نمی گذارند راه بروید. در این حالت می توانید همان طور که روی تخت دراز کشیده اید، دست ها و پاهای تان را حرکت دهید یا بلند شوید و روی لبه تخت بنشینید یا به لبه ای تکیه دهید.
 

توپ زایمان

یکی از ابزاری که به تسهیل زایمان کمک می کند توپ زایمان است. تمرینات انجام شده با این توپ علاوه بر افزایش گردش خون لگن و کاهش درد باعث تسریع نزول سر جنین می شود.
یکی از روش های پایه ای ورزش روی توپ این است که هنگامی که درد ندارید به آرامی لگن خود را به چپ و راست حرکت دهید (با کمر صاف و گرفتن دست به یک دستگیره یا لبه ی تخت) و در هنگام شروع انقباضات و درد به بالا و پایین رفتن روی توپ بپردازید. بعد از این که درد تان آرام شد مجدداً حرکت دورانی باسن و چپ و راست کردن لگن را روی توپ انجام دهید. مادر بهتر است روی توپ آن قدر بازی و تحرک داشته باشد تا موقعیت راحت تر را پیدا کند و سر جنین راه خودش را بیابد.

ایستادن

ایستادن و کمی به جلو خم شدن و تکان دادن لگن به چپ و راست (رقص کمر مانند) فشار را از روی کمرتان بر می‌دارد. و باعث جایگیری بهتر جنین در لگن می شود.

نشستن

مادر به صورت برعکس روی صندلی نشسته و پا ها را از زانو به جلو بیاورد، تا به کودک خود در بیرون آمدن کمک کند. یا اگر خسته‌اید، بنشینید و به میزی تکیه دهید و در صورت حضور، از همسر خود بخواهید پشتتان را ماساژ دهد.
نشستن روی توالت فرنگی می‌تواند در مرحله بعدی حالتی مناسب باشد. زمانی که شما به این حالت می‌نشینید، ماهیچه‌های شما آرام می‌گیرند و فشار وارده را کم می‌کنند. این حالت به علت باز شدن لگن، خروج سر نوزاد را نیز تسریع می‌بخشد.

خم کردن زانو

خم کردن زانو و خم شدن به جلو روی یک توپ مخصوص زایمان حالتی فوق العاده برای زایمان است. این حالت کمردرد شما را آرام می‌کند. حالت نشستن روی زانوها فشار کمتری به زانوها خواهد آورد و بهترین حالت برای فشار دادن جنین به بیرون خواهد بود.

حالت اسکات

اگر پاهایتان خسته شد، در صورت حضور، می توانید از همسر خود کمک بگیرید. مادران در این حالت بر بدن خود کنترل دارند و می توانند به خوبی به شکم خود فشار آورند. این حالت به دلیل باز شدن لگن آسان تر خواهد بود.

راه بروید

راه رفتن نه تنها از نظر جسمانی به تسهیل زایمانتان کمک می کند، بلکه یک راه آرامش بخش برای به دست آوردن دوباره خونسردی شماست که بازتاب آن را در طول زایمان مشاهده خواهید کرد. اگر از بی حسی اپی دورال استفاده کنید، نمی توانید راه بروید.

عوض کردن پوزیشن

بیشتر کارشناسان با این نظر موافقند که دراز کشیدن به پشت لزوماً بهترین حالت برای زایمان نیست. هر وقت از یک حالت بدنی خسته شدید آن را به حالتی که راحت ترید تغییر دهید. سعی کند آرامش خود را حفظ کنید و به بدن خود گوش دهید. مهمترین چیز در مراحل اول زایمان این است که بدن خود را صاف نگه دارید تا به دهانه رحم شما فشار آید و باعث آزاد شدن هورمون پروستاگلاندین و در نتیجه ی آن افزایش شدت انقباضات رحم شود.
برخی از زنان که به خاطر ترس از حرکت کردن هنگام زایمان تنها اصرار به یک نوع پوزیشن خاص دارند باعث زیاد تر شدن دردها می شوند. اگر احساس کردید با یک پوزیشن راحت نیستید باید سریع آن را عوض کنید تا بهترین تکنیک و روش را برای خود پیدا کنید.

ماساژ

همین که همسرتان یا مامای همراه، شقیقه ها، پشت، دست ها یا پاهای تان را با روغن اسطوخودوس ماساژ دهد، احساس بی پناهی و تنهایی که حین زایمان به شما دست می دهد، برطرف خواهد شد. به جای گفتن کلماتی مثل «کافی است» یا «بیشتر» علامت هایی برای خود برگزینید؛ چون در لحظه درد کشیدن شاید توان صحبت کردن نداشته باشید. علاوه بر ماساژ معمولی می توان از روغن زیتون برای ماساژ اندام تحتانی در آخرین مرحله زایمان استفاده کرد تا این عضو بدن باز شود و ماما مجبور به استفاده از ابزار نشود.

هیپنوتیزم

مطالعات نشان داده که استفاده از هیپنوتیزم نیاز به دارو را کمتر می کند. هیپنوتیزم با آرام سازی عمیق، تکنیک های تنفسی، و تصورسازی متمرکز شده، می تواند به زایمان طبیعی کمک کند. این کار می تواند توسط پزشک آموزش دیده انجام شود. البته خودتان می توانید با سی دی های آموزشی یاد بگیرید و تمرین کنید. 

توصیه های زیبایی در فرایند زایمان

میل به زیبایی و طراوات و تمیزی در وجود تمام زنان نهادینه شده حتی در نقاط عطف و لحظات مهم زندگی انسان. شاید با خود بگویید زایمان یک فرایند حساس است و مسائل آرایشی نقشی در آن ندارد. برخی اصلاً فکر این را هم نمی توانند بکنند که در آن بحبوحه زایمان به فکر زیبایی باشند. اما این مسئله با رعایت یک سری نکات ممکن است و حتی روحیه ی زمان زایمان و رضایت از خود را نیز بیشتر می کند.

 • خودتان را خوشگل کنید. ممکن است بعد از زایمان تا مدتی وقت و حوصله رفتن به آرایشگاه را نداشته باشید. حداقل یک هفته قبل از موعد زایمان به آرایشگاه بروید و خودتان را به یک مادر خوشگل تبدیل کنید. این کار به شما در حین زایمان و اتاق زایمان روحیه خواهد داد. بسیار فرق است بین مادری که در زمان زایمان زیبا و مرتب است تا مادری که شلخته و آشفته است.

کاشت ناخن و رنگ های سنگین مو بعد زایمان برایتان دست و پاگیر خواهد بود. می توانید برای جلوگیری از تعریق زیادی که حین زایمان دارید و عدم بوی بدن از دئودورانت های موضعی استفاده کنید.

 • برای اینکه نگرانی شما بابت مرتب بودن خانه و تمیزیش راحت باشد می توانید از یک شرکت خدماتی کمک بگیرید. به علت محدودیت فعالیت سنگین و عدم خسته شدن برای یک مادر باردار و زایمان کرده، ترجیحاً از یک کارگر کمک بگیرید تا یک خانه تکانی جزئی و ظاهری برایتان بکند.

اینگونه بعد از زایمان با محیط تمیز و مرتب و ضد عفونی خانه روبرو می شوید. از کارگر بخواهید ملحفه ها و روبالشی ها را عوض کند، دستشویی و حمام را ضدعفونی کند و آشپزخانه را برق بیندازد.

 • آخرین عکس های دونفری را بگیرید. شاید فکر کنید که در روزهای آخر بارداریتان از قیافه افتاده اید و اصلاً چهره ی فعلی خود را برای عکس انداختن دوست نداشته باشید اما یادتان باشد همین چهره ی پف آلود شما، یک زمانی به بهترین خاطرات شما تبدیل خواهد شد.
 • برای جشن بزرگ آماده شوید. اگر می‌خواهید موقع برگشتن به خانه، یک جشن کوچک داشته باشید، از الان وسایلش را آماده کنید و با مرد خانه برنامه ی جشن را درمیان بگذارید.
 • حمام ‌کردن در روز قبل از عمل به پیشگیری از عفونت محل جراحی کمک می‌کند. در مورد کسانی که زایمان طبیعی در پیش دارند، حمام‌کردن بعد از شروع دردهای خفیف توصیه می‌شود.
 • برداشتن موی ناحیه عمل فقط در روز عمل توصیه می‌شود، نه روز قبل از عمل.
 • بهتر است بیمار حداقل هشت ساعت قبل از عمل، چیزی نخورد، هر چند در بررسی‌های جدید، خوردن آب میوه و آب ممنوع نیست، اما بهتر است مادر باردار حتی آب هم نخورد. البته در مواردی، مصرف آنتی اسید جهت خنثی کردن اسید معده توصیه می‌شود.
 • در مورد زایمان طبیعی توصیه می‌شود بیمار پس از شروع دردهای خفیف از خوردن غذاهای سنگین پرهیز کرده و بیشتر از مایعات استفاده کند.
 • دفع مدفوع در روز قبل از عمل هم به روند کلی بهبودی و کاهش دردهای پس از عمل کمک می کند. در مورد زایمان طبیعی هم توصیه می شود بیمار با شروع دردها با کمک روغن کرچک یا داروهای دیگر اجابت مزاج مناسب داشته باشد.
 • پاک‌کردن لاک دست و پا قبل از عمل. در غیر این صورت، روز ورود به بیمارستان حتی جهت زایمان طبیعی این کار توسط پرسنل توصیه و انجام می شود، چرا که برخی کنترل های وضعیت اکسیژن رسانی و تنفسی بیمار، حین بیهوشی با توجه به رنگ بستر ناخن ها انجام می‌شود و ناخن باید بی رنگ باشد.
 • درآوردن النگو و انگشتر و کلیه زیورآلات توصیه می شود. این مسأله شامل گیره سر های فلزی و کلاً هر جسم فلزی دیگری که در تماس با بدن است نیز می شود، زیرا این اجسام با وسایل کنترل داخل اتاق عمل و اتاق زایمان تداخل دارد.
 • از آنجا که حین بارداری، اغلب ورم دست و بدن و افزایش وزن وجود دارد، باید النگو و انگشتر قبل از تنگ شدن بیش از حد خارج شود، وگرنه در اتاق زایمان یا اتاق عمل با وسایل مناسب انگشتر و النگو بریده و خارج می شود.
 • در مواردی که خانم باردار استرس زیادی دارد، شب قبل از عمل مصرف یک عدد آرام بخش مثل دیازپام توصیه می شود.

مادر > زایمان > تناسب اندام و زیبایی
1396/02/20
کارشناس مامایی خانم میرمحمدی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی