h 42808
i 0
S 5

طب سنتی دوران بارداری

یکی از شیرین ترین مراحل زندگی در طول دوران زندگی شما، می تواند دوران بـارداری، زمان انتظار و آماده شدن شما برای پذیرش مسئولیت بزرگ مادر شدن باشد. با وجود این، تغییرات فیزیولوژیکی و روانی دوران بارداری می تواند اثر قابل توجهی را بر فعالیت های روزانه شما داشته باشد. پزشکان طب اسلامی، نکات ویژه ای را برای این دوران در نظر گرفته اند که می تواند در توانمندسازی شما در مراقبت از خود و داشتن تجربه بارداری سالم و خوشایند بیشترین تأثیر را داشته باشد. در ادامه، توجه شما را به خواندن این مطالب جلب می کنیم.

 •  تجربه بارداری سالم و موفق با کودکی سالم و شاداب
  •  أ. اقدامات لازم در دوران بارداری
  •  ب. تضمین داشتن کودکی باهوش
  •  ج. خوراکی های مفید برای زیبایی کودک
  •  د. پیشگیری و جلوگیری از سقط جنین
  •  ه. بهترین مکمل های کلسیم و آهن در بارداری
  •  و. بهداشت دهان و دندان در بارداری
 •  راه کارهای مشکلات شایع دوران بارداری
  •  ‌أ. مشکلات معده در بارداری
  •  ‌ب. درمان تهوع و استفراغ
  •  ‌ج. هموروئید در بارداری
  •  ‌د. درمان گرفتگی عضلات پشت پا

تجربه بارداری سالم و موفق با کودکی سالم و شاداب

یکی از نکاتی که می تواند، در سلامت روانی و جسمی افراد بیشترین تأثیر را داشته باشد، توجه به سلامت آن ها در دوران جنینی است. برای این که بارداری سالم و بی دغدغه ای را تجربه کنید و آن چه را که در مورد کودک آینده ی خود انتظار دارید حتی در این دوران هم تحقق بخشید (در قسمت قبل از بارداری مطالبی در این مورد بیان شده است)، به مطالبی که در ادامه آمده است، توجه ویژه ای داشته باشید.

أ. اقدامات لازم در دوران بارداری

در دوران بارداری به دلیل اهمیت فوق العاده ای که می تواند بر ساختار بدنی افراد بگذارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توصیه های زیر که با استفاده از نظرات پزشکان طب سنتی اسلامی گردآوری شده است، به شما کمک می کند تا بارداری سالم و خوشی را تجربه نمایید. در بعضی از موارد، به طور ویژه قسمتی برای آن در نظر گرفته شده است که در بخش های بعدی آمده است.

1. از سویق گندم وجو استفاده کنید. سبوس و آرد گندم و جو را جداگانه تفت داده و سپس مخلوط کنید و آن را هرروز ناشتا به میزان 2 الی 3 قاشق غذا خوری به صورت خشک (همراه با چیزی مصرف نگردد) مصرف نمایید. مصرف سویق گندم به خصوص در هفته های 3، 4 و 5 بارداری در جلوگیری از  بوجود آمدن مشکلات قلبی در جنین بسیار مفید است.

2. سعی کنید یکی از مواد تشکیل دهنده ی غذای روزانه شما، جو و یا سویق آن باشد. مصرف جو در دوران بارداری  در پیش گیری از ابتلا مادر به دیابت بارداری بسیار مفید است. مصرف انار نیز در پیش گیری از ابتلا مادر به دیابت بارداری و  کک و مک صورت بسیار  مفید است.

3. در چهار ماه آخر و یا حداقل در یک ماه آخر روزی به اندازه یک نخود کندر بجوید.

4. مصرف خربزه، پنیر (بهتر است این دو همراه باهم مصرف گردد و اصلا به صورت ناشتا استفاده نگردد) و به در ماه آخر بارداری و هم چنین مصرف انار شیرین در پیش گیری از ابتلا نوزاد به زردی، بسیار مفید است.

5. در دوران بارداری، از گلابی، سوق سنجد (منبع غنی از کلسیم)، تره ( منبع خوبی از آهن)، خرما ( بخصوص در ماه آخر) و کاسنی (دوست کبد و متعادل کننده ی طبع) و عسل استفاده نمایید. هم چنین بهتر است از سیب در پایان غذاها استفاده گردد. مصرف سیب بدون پوست در پیشگیری از یبوست و نفخ معده بسیار مفید است. هم چنین رنده سیب و گلابی در رفع ویار بارداری مفید است.

6. در صورت ابتلا به مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی به جای استفاده از نمک، از سرکه طبیعی (یک گرم) استفاده نمایید. در صورت ابتلا به دیابت و یا مسمومیت بارداری، مصرف خیار بدون نمک در کاهش فشار و قند خون مؤثر است.

7. مصرف موضعی روغن زیتون، وازلین، لوسیون کالامین دی و کرم های چرب می تواند در بهبود چین های پدید آمده پوستی شکم ناشی از رحم در حال رشد، کمک کننده باشد.

5. از مصرف کنسرو، مواد غذایی منجمد شده و غذای شب مانده پرهیز نمایید.

ب. تضمین داشتن کودکی باهوش

وضعيت تغذيه در دوران بارداری و تأمین مواد مغذی ضروری جنين، نه فقط بر نتيجه بارداری، بلکه بر سال های اوليه زندگی کودک نیز مؤثر است. برای این که کودکی باهوش داشته باشید، باید به وضعیت تغذیه خود توجه کنید و همه گروه های غذایی را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. (برای اطلاعات بیشتر به قسمت تغذیه دوران بارداری مراجعه فرمایید) بعضی از خوراکی ها می توانند اثر ویژه ای را بر هوش کودک دلبند شما داشته باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • مصرف کندر

به عقیده ی پزشکان طب اسلامی، مصرف کندر در دوران بارداری در باهوش شدن کودکتان و حتی در پیشگیری از معلولیت کودک بسیار مؤثر است. هم چنین خوردن کندر در دوران بارداری در خوش اندامی و حتی شکل گیری ویژگی های اخلاقی خوبی مانند شجاعت، می تواند تأثیر ویژه ای بر کودک داشته باشد (کافی، ج۶، ص۲۳).

برای خوردن کندر در غیر از دوران بارداری نیز خواصی ذکر شده است، از جمله: رفع فراموشی، تقویت بینایی، تیزی ذهن و افزایش هوش (طب النبی، ص۲۵).

 1. نوع کندر مورد استفاده

دو نوع کندر وجود دارد: کندر نر و کندر ماده که کدر و زرد رنگ و تلخ مزه است. کندر نر شیرین بوده، رنگ آن زرد و شفاف و کمی کشیده است و اگر آن را بشکنید داخل آن شبیه آب است. پزشکان طب اسلامی توصیه به خوردن کندر نر می کنند.

 1. روش استفاده

در دوران بارداری حداقل روزی ده گرم (2 قاشق مربا خوری) کندر نر آسیاب شده تا یک ماه مصرف کنید. کندر باید جویده شود. بهتر است کندر، در ماه پنجم بارداری به مدت 1 ماه مصرف شود.

 • استفاده از شیر

پزشکان طب اسلامی می گویند، خوردن شیر در افزایش هوش جنین تأثیر ویژه ای دارد (بحارالأنوار، ج۵۹، ص۲۹۴). اگر به شیر طبیعی دسترسی دارید، بهتر است بدانید که شیر گوسفند سیاه بهتر از شیر گوسفند قرمز است و شیر گاو قرمز بهتر از شیر گاو سیاه است (بحار الأنوار، ج۵۹، ص۲۸۲). علت پرخاصیت بودن شیر گاو این است که گاو از انواع گیاهان تغذیه می‌کند و به همین علت مفید معرفی شده است.

ج. خوراکی های مفید برای زیبایی کودک

در قسمت قبل از بارداری، توصیه هایی برای زیبایی کودک بیان شد. در دوران بارداری نیز توصیه هایی بیان شده است که در ادامه توجه شما را به آن ها جلب می کنیم.

 • به بخورید. توصیه شده است برای زیبایی کودک، در شب انعقاد نطفه، مرد به زیاد بخورد. هم چنین زنان باردار در دوران بارداری، بهتر است از به استفاده کنند (کافی، ج۶، ص۲۲).
 • در دوران بارداری، گلابی بخورید. به و گلابی در خواص مانند هم هستند. به گفته پزشکان طب اسلامی، گلابی معده را دباغی کرده و آن را تقویت می‌کند. توصیه شده است برای تقویت معده و بیشترین بهره وری از خاصیت آن، گلابی را بعد از سیر شدن (بعد از غذا) بخورید. برای کسانی که مبتلا به سنگینی و نفخ معده هستند نیز توصیه شده است بعد از غذا گلابی بخورند (کافی، ج۶، ص358).
 • در دوران بارداری، خوردن خربزه با پنیر محلی در زیبایی کودک تأثیر ویژه ای دارد (بحارالأنوار، ج۵۹، ص 299).
 • استفاده از کندر نر در دوران بارداری، در تناسب اندام کودک خصوصاً اگر جنین شما دختر باشد، بسیار مؤثر است. علاوه بر این مصرف کندر، در ازدیاد هوش کودک و شجاعت او در صورتی که فرزندتان پسر باشد، مؤثر واقع می شود (کافی، ج۶، ص۲۳).

د. پیشگیری و جلوگیری از سقط جنین

پزشکان طب اسلامی، برای پیشگیری از خطر سقط جنین و حتی جلوگیری از آن در کسانی که در معرض خطر سقط هستند و با مشکل لکه بینی در دوران بارداری مواجه می شوند، توصیه های قابل توجهی دارند. این نکات شامل

1. خوردن سویق گندم

پزشکان طب اسلامی، توصیه زیادی به مصرف سویق گندم کرده و خواص زیادی را برای آن ذکر می کنند، از جمله:

 • سویق گندم در جلوگیری از سقط جنین و حتی پیشگیری از معلولیت فرزند بسیار مؤثر است.
 • سویق گندم به عنوان یک مکمل در رشد جنین (طب الأئمة، ص۸۸) بسیار مؤثر بوده و مصرف آن در به دنیا آمدن فرزندی سالم به شما کمک زیادی می کند.
 • سویق باعث افزایش قوای بدنی مادر شده و هم چنین در تأمین کلسیم بدن مادر کمک شایانی به وی می کند.

أ. روش استفاده از سویق گندم

پزشکان طب اسلامی توصیه می کنند، پدر و مادر حداقل چهارده روز قبل از تصمیم به بارداری و خود مادر در دوران بارداری حداقل به مدت یک ماه، از سویق گندم استفاده کند. سویق هر بار دو کف (معادل دو یا سه قاشق غذاخوری) خورده می شود، البته بیشتر هم اشکال ندارد. بهترین حالت خوردن سویق این است که به تنهایی خورده شود، مخلوط با چیزی نباشد و هم چنین ناشتا خورده شود، ولی می‌توان با خرما، عسل و یا روغن زیتون هم آن را مصرف کرد.

ب. طرز تهیه سویق گندم

سویق از سبوس گندم و آرد گندم و سبوس جو و آرد جو تهیه می شود، هرکدام به مقدار مساوی جداگانه آسیاب می شود و نیز به صورت مجزا حرارت داده شده و سپس با یکدیگر مخلوط می گردد. گندم چاق کننده و جو تقویت کننده می باشد.

2. به غیر از خوردن سویق، برای جلوگیری از سقط جنین توصیه می شود که خانم های باردار، روغن کوهان شتر(سنام) را به کمر بمالند.4. مصرف آبنوس هندی که در مناطق استوایی و شبه استوایی می روید و بومی هندوستان و ماداگاسکار است در پیش گیری از سقط جنین بسیار مؤثر است.

3. هم چنین پزشکان طب اسلامی، دارویی به نام فرفيون را برای جلوگیری از سقط جنین تجویز می کنند. نحوه ی مصرف آن به اندازه یک عدس همراه با قرص خون (نوعی داروی گیاهی جایگزین قرص آهن) به مدت سه شب، می باشد.

 • از انجام اموری که سبب لکه بینی شده و باعث سقط جنین می گردند پرهیز نمایید. این امور شامل:
 • مصرف رازیانه، گل خار مریم، سیاه دانه، زعفران، دارچین، گلپر و باقالا
 • زیره سبز، زیر سیاه
 • بار سنگین برداشتن(بیشتر از 3 کیلو)
 • خوردن زرین گیاه
 • خوردن زیاد زرشک(خام یا پخته، بی دانه یا بادانه)
 • خوردن زیاد خاکشیر یا شربت خاکشیر(عقیمی هم در پی دارد)
 • خوردن نخود فرنگی(مردها هم نباید بخورند. اگر بخورند اسپرمهایشان کم می شود.
 • خوردن تخم کتان یا بیچ.
 • خوردن روغن کرچک
 • خوردن هسته انگور و روغن هسته انگور در مردان سبب ناباروری می گردد. حتی خوردن 21 عدد مویز هم بهتر است بدون هسته باشد.
 • خوردن انبه نارس و ترشی ای که از انبه نارس است و نیز مغز هسته انبه.
 • خوردن گوشت پرستو
 • تمام گیاه نیلوفر آبی
 • اشنام یا عرق شوره
 • مصرف برگ کاهو بیشتر از سه الی هفت برگ در روز

ه. بهترین مکمل های کلسیم و آهن در بارداری

در دوران بارداری، تأمین مواد مورد نیاز بدن مادر از اهمیت خاصی برخوردار است و شکل گیری اعضای بدن کودک کاملا وابسته به موادی است که مادر دریافت می کند. در این میان ، تأمین بعضی از املاح از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای آگاهی از این اثرات ، در ادامه توجه شما را به خواندن این مطالب جلب می کنیم.

أ. کلسیم

تأمین کلسیم بدن مادر در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است. در صورت کمبود کلسیم بدن مادر، جنین کلسیم مورد نیاز خود را از ذخیره کلسیم بدن مادر که عمدتاً استخوان ها و دندان ها می باشند برداشت کرده و همین امر باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای بدن مادر می شود. لذا توصیه می شود در غذاهای مصرفی خود دقت نمایید تا از میزان کافی کلسیم در غذاهای خود اطمینان حاصل کنید. پزشکان طب اسلامی معتقدند توصیه های زیر، بهترین مواد در تقویت استخوان ها به حساب می آیند و می توانند پیشنهاد خوبی برای تأمین کلسیم بدن شما باشند.

 • سبزیجات بخورید.
 • پودر هسته سنجد، یکی از  بهترین مواد غذایی در تامین کلسیم بدن  است. مصرف پودر هسته سنجد با شیر بیشترین تأثیر را در تقویت سیستم اسکلتی بدن دارد. پوست سنجد برای پوست و گوشت آن برای گوشت بدن مفید است. در عربی به سنجد، غبیراء می گویند. میزان مصرف روزانه سویق سنجد، روزانه یک قاشق مرباخوری می باشد. در افراد مبتلا به سنگ کلیه سویق سنجد منع مصرف دارد (اصول کافی، ج۶، ص۳۶۱).
 • از سویق سنجد و یا سویق گندم و جو استفاده نمایید. به عقیده ی پزشکان طب اسلامی، یکی از علل شیوع مشکلات استخوانی و ضعف بدن، نبودن سویق در سبد غذایی روزانه می باشد. برای تهیه سویق گندم و جو، آرد گندم و جو و سبوس آن ها را به صورت جداگانه آرام آرام حرارت می دهند تا آماده شود و سپس با هم مخلوط کرده و صبح به صورت ناشتا 2 یا 3 قاشق غذا خوری مصرف می کنند.
 • از انجیر استفاده نمایید. انجیر بوی بد بدن و دهان را برطرف می کند. پزشکان طب اسلامی می گویند، مصرف انجیر در تقویت استخوان ها و رشد موها نقش مؤثری دارد (المحاسن، ج۲، ص۵۵۴). چون مصرف انجیر ایجاد حساسیت می‌کند و شاید سبب ایجاد ورم در بعضی اعضای بدن گردد، نباید در شب زیاد مصرف شود (حداکثر سه تا شش عدد) ولی مصرف زیاد آن در روز مانعی ندارد.
 • برای تأمین کلسیم بدنتان می توانید از شیر گاو و گوشت گوسفند (دعائم الإسلام، ج۲، ص۱۴۵) استفاده کنید.
 • برگ چغندر نیز نقش مؤثری در تقویت استخوان ها دارد، به طوری که بهترین درمان پوکی استخوان معرفی شده است.
 • برای تأمین کلسیم می توانید صبح ها از شیر به همراه عسل، یک لیوان شیر خرما و یا حلیم گندم گوشت استفاده کنید. بهتر است در وعده غذایی روزانه ناهار از گوشت سردست گوسفند به صورت کباب استفاده کرد و شب ها از سوپ رقیقی که حاوی یک قاشق آب غوره و یک قاشق روغن زیتون باشد و قبل از آن از پنیر و گردو همراه با پنیر و سبزی استفاده کرد.
 • مصرف خوردن بادام شیرین، چهار مغز ترجیحاً خام و بیست و یک عدد مویز و پودر سنجد به صورت میان وعده بسیار مفید است.
 • مصرف شیر و خانواده آن در تأمین کلسیم بدن بسیار مفید است. درصورت ابتلا به تکرر ادرار، یبوست و سردی مزاج، ماست را به همراه مصلح آن یعنی زنیان مصرف کنید.
 • مصرف گندم و جو همراه با سبوس آن و هم چنین مصرف برنج نیز با شلتوک آن، در افزایش میزان جذب کلسیم تأثیر ویژه ای دارد.

ب. آهن

هم چنین بهتر است بدانید، تأمین آهن در دوران بارداری شما به خصوص در 3 ماهه ی دوم و سوم بارداری، که میزان نیاز بدن مادر به آهن  افزایش ویژه ای می یابد، از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر مبتلا به کم خونی هستید و یا به دنبال تأمین آهن مورد نیاز بدن خود می باشید، بهتر است توصیه های زیر را بخوانید.

 • درمان غذایی کم خونی، گوشت کبابی است. بعضی صرفاً با خوردن گوشت مشکل کم خونی آن ها حل می شود ولی بعضی دیگر، باید آن را به‌ صورت کباب مصرف کنند. پیشنهاد می شود، ابتدا گوشت را به صورت مخلوط با مواد غذایی دیگر مصرف کنید و اگر نتیجه لازم را دریافت نکردید آن را به‌ صورت کبابی مصرف کنید (کافی، ج۶، ص۳۱۹).
 • از نظر پزشکان طب اسلامی، باقلا اولین درمان دارویی کم خونی است و به عنوان یک درمان ریشه ای از آن یاد می شود. باقلا، مغز استخوان را تقویت کرده و سبب تولید خون تازه در بدن می گردد (کافی، ج۶، ص۳۴۴). بهتر است باقلا با پوست خورده شود و هم چنین از باقلای ریز استفاده گردد.
 • از شکر استفاده کنید. البته منظور از شکر، شکری است که از نیشکر و نه از چغندر قند تهیه ‌شده باشد. شکرهایی که در بازار به صورت معمول وجود دارند از چغندر قند تهیه می گردند. شکر تهیه شده از نیشکر، برای تولید هموگلوبین خون مفید است. بعد از حجامت به علت کم شدن حجم خون، اگر شکر مصرف شود به تولید خون کمک می‌شود و سبب تولید خون تازه و صاف در بدن می گردد (طب الأئمة، ص۵۹).
 • یکی از درمان های دارویی کم خونی از نظر اطبا، تره است. تره برای پلاکت خون مفید می باشد. طریقه مصرف تره هم این گونه است که هر روز بین صد و پنجاه تا دویست و پنجاه گرم از آن را می توان مصرف کرد. تره را می توان به صورت خشک شده نیز استفاده کرد. در این صورت آن را آسیاب کرده و هر روز حداقل یک تا دو مرتبه از آن، یک قاشق مصرف می شود.
 • پزشکان طب اسلامی برای این منظور، دارویی را که مرکب از باقلا، شکر نیشکر و تره، مقل ازرق، هلیله سیاه، بلیله، آمله است را به‌عنوان داروی خون ساز، تجویز می کنند. در طب اسلامی ، قرص آهن مورد پذیرش نیست و جایگزینی که برای آن معرفی می شود. ایشان استفاده از دارویی به نام قرص خون را که از موادی مانند: مقل ازرق، هلیله سیاه، بلیله، آمله ترکیب یافته است، تجویز می کنند. دارویی به نام قرص ششم نیز، بهترین جایگزین قرص آهن معرفی شده است.
 • مصرف آلوبخارای خشک 7 عدد به صورت مکیدنی قبل از شام در درمان کم خونی ناشی از فقر آهن بسیار مفید است. از دیگر خواص آن می توان به مواردی مانند: رافع صفرا، درمان یبوست، ضد کبد چرب، اشتها آور و بر طرف کننده ی التهاب اشاره کرد.
 • مصرف عناب در درمان کم خونی بسیار مفید است. بهتر است آن را همراه با مصلح آن یعنی عسل مصرف نمود. برای درمان کم خونی، 14 عدد عناب را به همراه عسل مصرف نمایید. از مصرف هسته عناب پرهیز نمایید.خوردن شربت عسل به همراه پوره سیب درختی رنده شده به مدت 40روز نیز در درمان کم خونی مفید است.
 • مصرف کرفس نیز در درمان کم خونی مفید است. بهتر است کرفس را خام و یا به صورت بخار پز مصرف نمود و از تفت دادن آن پرهیز کرد.
 • خوردن آب دو عدد سیب همراه با عسل آویشن در درمان کم خونی و ضعف بدنی بسیار مفید است.
 • برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن استفاده از مخلوط سه شیره (خرما، انگور و توت) بسیار مفید است. در درمان کم خونی ناشی از فقر اسید فولیک لبو، کاهو، سبزی خرفه و برگ های سبز استفاده کرد.
 • خرما نیز یکی از منابع خوب آهن به شمار می رود. توصیه شده است بعد از غذا هفت عدد خرما مصرف گردد. اگر تحت نظر پزشک هستید و دیابت کنترل شده ای دارید، بهتر است روزانه حداکثر از 2 یا 3 عدد خرما بخورید و از مصرف بیش از اندازه آن پرهیز نمایید.
 • مصرف یک قاشق غذاخوری عسل شب ها قبل از خواب  در درمان کم خونی مفید است.

 • مصرف بیشتر میوه ها مثل سیب ،انجیر ،انگور و خرما، روزی 21دانه مویز.

 • مصرف سمنو و روزی 14عددبادام درختی که مثل آدامس جویده شود در درمان کم خونی مفید است..

 • می توانید هفته ای 5وعده شیره انگور با ارده میل کنید.

 • پرهیز جدی از مصرف سردی ها بخصوص لبنیات، چای، عدس،گوشت گاو، ماهی، سوسیس وکالباس، قند و شکر و سرخ کردنی ها در درمان کم خونی مفید است.

ج. اسید فولیک در بارداری

مصرف اسید فولیک در بارداری ، در پیش گیری از مشکلات مغزی در جنین و یا به عبارت دیگر، مشکلات لوله عصبی در جنین بسیار کمک کننده است. برای تأمین اسید فولیک به مواردیزر توجه فرمایید.

 • اسید فولیک قارچ بسیار زیاد است. در کم خونی ناشی از فقر اسید فولیک، بانوان باردار می تواند روزانه دویست گرم قارچ بخورند.
 • انار و عدس منابع خوبی از اسید فولیک می باشند و می توانند در درمان کم خونی ناشی از فقر اسید فولیک مؤثر واقع شوند.
 • در سبزیجاتی مانند: برگ سبز کاهو، جعفری، لبو، سبزی خرفه، تره و کاسنی که دارای برگ سبز پر رنگ هستند، سرشار از اسید فولیک می باشند.

و. بهداشت دهان و دندان در بارداری

از آن جایی که مشکلات دهان و دندان در بارداری، زایمان زودرس را در پی دارد، سلامت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای در این دوران، برخوردار است. برای این که سلامت دهان و دندان خود را تأمین کنید، به ادامه مطالب توجه فرمایید.

أ. بهترین مسواک

بهترین مسواک، مسواکی است که به آن چوب مسواک یا چوب اراکی می گویند (رساله الذهبيه، ص۵۰). چوب اراک همان چوب هایی است که بیشتر در مکه رشد می‌کند و قسمت های مختلف دارد. قسمتی که زیر خاک قرار می گیرد خوش بو است و اصل مسواک نیز همین می باشد. چوب درخت زیتون نیز برای مسواک زدن مفید است.

 • طرز تهیه مسواک

ابتدا باید تکه ای حدود ۱۵ یا ۲۰ سانت از چوب مسواک یا چوب زیتون را تهیه کنید. حدود دو سانت از ابتدای پوست را جدا کنید. سپس می توانید مقداری از محدوده ای که پوست آن جدا شده را با وسیله ای مانند انبر، نرم کنید تا قابل استفاده شود. این مسواک بعد از دو یا سه بار استفاده، کاملاً نرم می شود. اگر از چوب درخت مسواک که مقداری نرم تر است استفاده می کنید، قطر سر مسواک ۵ یا ۷ میلیمتر هم باشد، خوب است ولی در چوب زیتون به علت سفت بودن باید با قطر کمتری باشد، مثلا ۵ یا ۴ میلیمتر مناسب است. طرز تهیه دیگری هم بیان شده است، به این صورت که، مقداری از پوست ابتدای چوب را جدا کنید و آن مقدار را تا سه روز داخل آب بگذارید، تا مقداری الیاف از هم جدا شود و نرم کردن آن راحت تر باشد.

 • ممنوعات مسواک  

بهتر است، توصیه های زیر را نیز در هنگام مسواک زدن دندان های خود به کار گیرید.

 • کمتر از دو بار در روز مسواک نزنید.
 • زياد مسواک نزنید.
 • بعد از غذا فوراً خلال کنید.
 • موقع استحمام، در حمام مسواک نزنید.
 • در دستشويی مسواک نزنید.
 • طوری مسواک نزنید که لثه خود را خون آلود کنید.
 • با خلال های تهیه شده از چوب انار و نی (خلال های موجود غالباً از نی است)، نخل، ریحان و مُورد خلال نکنید (کافی، ج 6، ص 377).
 • بعد از خوردن شیرینی، آب سرد نخورید زیرا باعث افتادن دندان می شود.
 • هم چنین شب ها هنگام خواب، با دهان بسته نخوابید.

ب. معرفی خمیردندان

محتویات این خمیر دندان شامل: چوب اراک، سعد کوفی، اذخر، عاقرقرحا، هلیله زرد، خردل و میخک، عسل و سرکه است. در بعضی موارد نمک و کف دریا را به این ترکیب اضافه می کنند که خاصیت سفیدکنندگی دندان دارند. از این ترکیب هفته ای دو بار می توان استفاده کرد نه هر روز. بهترین زمان استفاده از این ترکیب، ناشتا است. این خمیردندان برای دندان، جرم دندان، لثه و غلبه بلغم مفید است. یکی از علل بدبویی دهان بلغم است که با این خمیر دندان برطرف می شود. سعد کوفی به کار رفته در این ترکیب، برای دهان و دندان و مخصوصاً برای لثه مفید است. هم چنین برای درد دندان نیز، مفید واقع می شود. هلیله زرد میکروب کش است و باعث برطرف شدن خلط و بلغم می شود.

ج. پوسیدگی و پرکردن دندان

برای پرکردن دندان و رفع پوسیدگی، سه قطره روغن حنظل را داخل سوراخ دندان پوسیده، می ریزند و سپس یک نخ کتان را آغشته به روغن حنظل می کنند و محکم و بافشار در سوراخ دندان قرار می دهند. به مدت سه شب این کار انجام می شود. بعد از چند روز کم کم دندان پر می شود.

د. التهاب ریشه دندان (دندان بدون سوراخ)
اگر دندان خورده (سوراخ) نشده و صرفاً یک آبسه است، از روغن حنظل در سوراخ گوشی که در سمت دندان مورد نظر است، دو الی سه قطره می ریزند به مدت سه الی پنج شب (اصول کافی، ج۸، ص۱۹۴). اگر ریشه دندان مشکل داشته باشد روغن حنظل را در گوش می ریزند.

ه. حجامت زیر چانه

حجامت زیر چانه فوائد زیادی دارد و برای بسیاری از بیماری های دهان و دندان مفید است، از جمله: بهترین درمان آفت دهان، لثه و آبسه‌ی لثه، حجامت زیر چانه می باشد.

و. استفاده از انجیر

همه میوه ها به شرطی که برسند و کال نباشند، می توانند به عنوان درمان بیماری ها مورد استفاده قرار گیرند. غرره انجیر خصوصاً اگر با شیر پخته شود برای بیماری های دهان و دندان مانند: لقی فک، مشکلات لثه و مشکلات زبان کوچک مفید است. انجیر بدبویی دهان را از بین می برد و دهان را محکم می‌کند. استخوان را تقویت می‌کند و سبب رویش مو می شود (المحاسن، ج۲، ص 554).

ز. درد دندان

میخک اثر تسکین دهنده دارد و برای درد دندان مفید است. امروزه در دندان پزشکی برای بی حس کردن از میخک استفاده می کنند. اگر دچار درد دندان شدید می توانید با گذاشتن میخک روی دندان‌، درد خود را تسکین دهید. اگر هم مشکلات لثه داشته باشید می توانید با گذاشتن میخک روی آن، لثه خود را ضدعفونی کنید.

ح. جرم دندان

برای مسواک زدن می‌توان از چوب زیتون استفاده کرد که در درمان جرم دندان نیز کاربرد دارد. هم چنین می توانید برای از بین بردن بردن جرم دندان، انار را با پیه آن (پوشش سفید رنگ که روی دانه را می پوشاند) استفاده کنید (المحاسن،ج 2، ص 356).

ط. بدبویی دهان

برای رفع بد بویی دهان، توصیه های زیر ارائه شده است:

 • از پودر دندان استفاده کنید.
 • استفاده از سعد، توصیه شده است (المحاسن، ج۲، ص۴۲۶).
 • پیاز خوش بو کننده دهان است. همان طور که می دانیم پیاز دهان را بدبو می‌کند، ولی چون میکروب زدای قوی است، باعث خوش بویی دهان می شود. در درمان ضعف جنسی هم کاربرد دارد (کافی، ج 6،ص 374).
 • تره بخورید (کافی، ج۶، ص۳۶۵).
 • از آب ولرم استفاده کنید. آب ولرم معده و کبد را پاکسازی کرده، بدن و دهان را خوش بو می‌کند و دندان ها را تقویت می کند (کافی، ج 4، ص 153).
 • خلال کنید. چوب خلالی که از گیاه خلال تهیه می‌ شود، بهترین چوب است و یا با چوب های ریز درخت زیتون که خاصیت بهتر و بیشتری دارند نیز، می توانید خلال کنید. البته امروزه چوب هایی از چین برای خلال می آورند که خیزران است و برای خلال مناسب نمی باشد.
 • موهای خود را رنگ کنید. رنگ کردن مو، اختصاص به حنا ندارد و شامل انواع رنگ کردن مو می‌شود، البته به جز رنگ های شیمیایی. حنا کردن 14 خاصیت دارد، از جمله این که باعث زیبایی کودک، خوشبو شدن دهان، کمک به بینایی چشم و.. می شود.
 • سرمه کشیدن با اثمد (سنگ سرمه) دهان و بدن را خوش بو کرده و مژه ها را تقویت می کند (کافی، ج۶، ص۴۹۴).
 • از خرمای برنی استفاده کنید (خصال، ص۴۱۶).
 • از اِذخر استفاده کنید (كتاب الحج، ج۲، ص ۳۲۳). اذخر، نوعی علف شبیه به چمن است که بین نیم تا یک متر بلند می شود و بین راه مدینه و مکه و اطراف آن می روید.
 • از لیف اراک (مسواک مکه) استفاده کنید (رساله الذهبيه، ص۵۰).
 • از چوب درخت زیتون استفاده کنید. بهترین مسواک چوب زیتون است. دهان را خوش بو می‌کند، جرم دندان را از بین می برد (مستدرك الوسائل، ج۱، ص۳۶۹).
 • از مویز استفاده کنید. منظور از مویز، کشمشی است که هسته دارد (اختصاص، ص۱۲۴).
 • از خربزه استفاده کنید. خربزه به شکل معمولی یا پوست آن به صورت خشک شده، جزو سفید کننده ها می باشد (طب النبی، ص27). هم چنین برای سنگ مثانه نیز مفید است (مكارم الاخلاق، ص۱۸۵).

راه کارهای مشکلات شایع دوران بارداری

در دوران بارداری ممکن است با تغییراتی در بدن خود مواجه شوید که برای پذیرش کودک شما و مواجه با این موجود زیبا لازم و ضروری است. اگر شما با این تغییرات آشنا باشید (در قسمت بارداری و زایمان به طور مفصل راجع به این تغییرات، توضیحاتی بیان شده است) و با تدابیری که در ادامه برای حل این مشکلات آمده است آشنا شوید، می توانید علاوه بر تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن خود و کودک دلبندتان، بارداری سالم و خوشایندی را تجربه کنید. توصیه های زیر می تواند شما را در حل این مشکلات، توانمند سازد.

‌أ. مشکلات معده در بارداری

در دوران بارداری، معمولاً با بالا آمدن دیافراگم ناشی از رحم بزرگ شده و درنتیجه تحت فشار قرار گرفتن معده و هم چنین هورمون های مترشحه از جفت مانند: پروژسترون، ممکن است گاهی اوقات، به درجاتی دچار مشکلات گوارشی ای مانند: نفخ معده، سوزش سر دل که اصطلاحاً به آن هات برن نیز گفته می شود و مشکلاتی در هضم غذا و... شوید. برای این که بارداری خوشایندی را سپری کنید، توصیه های زیر می تواند در رفع این مشکلات تا حدودی مؤثر باشد.

1. نفخ معده

اگر در دوران بارداریتان دچار نفخ معده شدید، توصیه های زیر می تواند نفخ شما را بهبود بخشد. ضمناً این توصیه ها در زمان غیر از بارداری نیز می تواند حلال این مشکل باشد.

 • نمک طبیعی که همان نمک دریا می باشد را قبل و بعد ازغذا استفاده نمایید.
 • برای پیش گیری از نفخ شکم، خیار را با مصلح آن یعنی نمک، زردآلو را همراه با مغز شیرین تخم آن، انار را به همراه مقداری گلپر (در دوران بارداری از گلپر استفاده نشود زیرا سبب سقط می گردد) استفاده کند.
 • اگر مبتلا به زخم معده هستید و از زیادی ترشح اسید معده رنج می برید ، بهتر است آب سیب درختی یا تفاله آن (در صورت ابتلا به یبوست از مصرف تفاله آن پرهیز گردد) آن و یا آب سیب زمینی استفاده کنید. این مواد با خاصیت قلیایی که دارند اسید معده را کم می کنند. در افراد مبتلا به معده ی استرسی، استفاده از یک عدد سیب زمینی آب پز همراه با نمک در کاهش ترشح اسید معده بسیار کمک کننده است. در افراد مبتلا به زخم معده و زخم روده برای کاهش ترشح اسید معده می توان بعد از غذا یک عدد سیب زمینی آب پز و یا آب آن را همراه با یک قاشق چایخوری موملایی شیرین بیان استفاده کرد.
 • از خوردن غذاهای متنوع در یک وعده بپرهیزید. گاهی اوقات، مشکلات معده مانند ترش کردن، ریفلاکس معده، نفخ، ورم و زخم معده، ناشی از خوردن متنوع غذا در یک وعده است (کافی، ج 6، ص 317).
 • خوردن انارشیرین با پیه آن (پوست نازک دور دانه ها) معده را دباغی کرده و غذا را هضم می‌کند (طب الأئمة، ص۱۳۴). این میوه هم برای بدن و هم برای لطافت روح مفید است. اگر هسته دانه انار را خشک و آسیاب کنند و حرارت دهند و سویق درست کنند برای درمان ویار زنان باردار نیز مفید واقع می شود.
 • خوردن آب باران می تواند در رفع سنگینی معده (مستدرك الوسائل، ج۱۷، ص۳۳) مؤثر واقع شود. بهترین باران، بارانی است که در ماه نیسان (اردیبهشت ماه) ببارد.
 • در بهار خوردن سیب بعد از غذا و در پائیز خوردن انار بعد از غذا و در تابستان خوردن خربزه ی شیرین بعد از غذا و در زمستان خوردن هفت عدد خرما بعد از غذا بسیار مفید است که یکی از فوائد آن این است که به هضم غذا کمک می کند.
 • اگر می خواهید مبتلا به سنگینی معده نشوید بین غذا آب نخورید. یکی از مضرات آب خوردن در بین غذا، ابتلا به بیماری کبد چرب است. شما می توانید بعد از غذا آب بنوشید. البته توجه داشته باشید اگر غذای شما چرب و یا دارای گوشت و چربی می باشد، نباید بلافاصله بعد از غذا آب بنوشید و آب خوردن را به یک یا دو ساعت بعد از غذا موکول کنید.
 • مصرف سیب رسیده ی شیرین بعد از غذا، رطب، خربزه ی رسیده ی شیرین بعد از غذاهمه به هضم غذا کمک می کند. برای کمک به هضم بهتر غذا می توانید بعد از غذا، یک عدد سیب رسیده ی شیرین و در صورت عدم آن یک عدد انار شیرین و در صورت عدم آن خربزه ی رسیده ی شیرین و یا هفت عدد خرمای رسیده را مصرف کرد. در صورت ابتلا به حساسیت فصلی از مصرف خربزه و یا انگور دوری نمایید.
 • از مصرف میوه و یا سبزی همراه با لبنیات بپرهیزید. دوغ شیرین کم چرب و یا شیر کم چرب را قبل از غذا استفاده نمایید. به همراه غذا می توانید از سبزی کاسنی یا تره و جعفری، پرتقال شیرین و یا لیموی شیرین استفاده کنید. خوردن هندوانه باید دو ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از غذا باشد.
 • خرمای برنی بخورید. خرمای برنی، نوعی خرمای بسیار کمیاب ولی بسیار مغذی است که دایره ای شکل بوده و رنگ آن سرخ مایل به زرد است.
 • بعضی از مواد غذایی اگر به همراه نوع خاصی از غذاها مصرف شوند می توانند یکدیگر را هضم کنند. برای مثال: سویق گندم و نان خشک (الأمالی، ص 369) (نانی که در تنور خشک شده باشد) هضم‌کننده بالنگ است. ترکیب زنیان و آویشن و سیاهدانه (مکارم الاخلاق، ص187)، غذاهایی مانند سفیده تخم‌مرغ، پیه و چربی و نیز غذاهای دیر هضم و سنگین را هضم می‌کند. سیاهدانه در خانم های باردار سبب سقط می‌شود، پس بهتر است در دوران بارداری از این ترکیب استفاده نشود. هم چنین سویق گندم هضم‌کننده کله‌پاچه (مكارم الاخلاق، ص۱۶۳) است.
 • به همراه غذا، از ریشه و یا برگ ترب استفاده کنید. ریشه (المحاسن، ج۲، ص۵۲۴) و برگ ترب هضم‌کننده غذا بوده و هم چنین ادرارآور می باشد.
 • اگر به لبنیات محلی دسترسی دارید، پنیر بخورید. البته پنیری که با مایه ی شیر بزغاله درست شده باشد. این نوع پنیر، غذایی که قبلاً خورده شده است را هضم می‌کند و اشتها را برای غذای بعدی باز می‌کند (المحاسن، ج۲، ص۴۹۷).
 • کاهو بخورید. کاهو سبب خواب‌آلودگی شده و غذا را هضم می کند (مكارم الاخلاق، ص۱۸۳).
 • استفاده از داروهایی هم چون هاضوم، شربت امام رضا، دارویی به نام جامع رضوی به همراه جوشانده زیره، که توسط پزشکان طب اسلامی تجویز می شود، در رفع نفخ معده می تواند تا حدودی کمک کننده باشد. البته قبل از مصرف آن با پزشک طب اسلامی در مورد داروها مشورت نمایید.

2. تقویت معده

اگر مبتلا به ضعف معده هستید علاوه بر رعایت نکاتی که در قسمت قبل گفته شد، رعایت نکات زیر نیز می تواند در تقویت معده شما مؤثر باشد.

 • از حمام کردن در حالی که معده شما پر است و یا برعکس، وقتی معده خالی می باشد، پرهیز نمایید.
 • از مصرف تخم مرغ به مقدار زیاد پرهیز کنید.
 • وقت غذا خوردن، غذا را خوب بجوید.
 • ازخوردن غذاهای متنوع در یک وعده پرهیز نمایید.
 • اگر معده شما پر است، غذا نخورید. معمولاً هشت ساعت بعد از خوردن غذا، غذا از بدن خارج می‌شود. بهترین روش غذاخوردن، این است که انسان دو وعده غذا بخورد، یعنی صبحانه و شام.
 • اگر بعد از غذا احساس گرسنگی می کنید، بعد از غذا چای ننوشید و 7 عدد خرما بخورید. خرما احساس گرسنگی کاذب را از بین برده و باعث هضم غذا می شود.
 • خواندن سوره فلق و ناس و توحید می تواند در تقویت معده شما مؤثر باشد (کافی، ج۶، ص۶۲۳).
 • برای تقویت معده ی خود می توانید به جای استفاده از روغن های گیاهی و سرخ کردنی، از روغن شحم (پیه) گاو استفاده کنید (عيون أخبار الرضا، ج۱، ص۴۴). البته توجه داشته باشید که افراد مسن نباید از این روغن در شب استفاده کنند.
 • مویز بخورید. مویز مشکلات معده را برطرف می‌کند (تفصيل وسائل الشيعة، ج۱۸، ص۲۳). منظور از مویز، کشمش قرمز هسته دار است.
 • رب انار، سویق هسته انار و یا خود انار (کافی، ج۶، ص۳۱۴) را می توانید برای مشکلات گوارشی خود، به ویژه اگر مبتلا به حالت تهوع و ویار بارداری باشید، استفاده کنید.
 • آب ولرم را ناشتا بخورید. البته توجه داشته باشید که مصرف آب جوشیده برای مصرف روزمره صحیح نیست.
 • قبل از غذا و بین غذا و بعد از آن، از خوردن آب زیاد، نوشابه، نوشیدنی های شیمیایی، قهوه، نسکافه و چای دوری کنید.
 • به عقیده ی پزشکان طب اسلامی دباغی معده یا تقویت آن به دلیل این که معده بیشترین فعالیت را دارا می باشد، از اهمیت خاصی برخوردار است. دباغی معده شامل: درمان رطوبت اضافی معده و برطرف کردن آلودگی آن، درمان ورم معده و صاف و مقاوم شدن دیواره ی معده است. بعضی از خوراکی ها به طور ویژه، معده را تقویت کرده و آن را دباغی می کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم.
 1. اولین چیزی که معده را دباغی می‌کند خوردن دانه باقلا با پوست آن است (المحاسن، ج۲، ص۵۰۶). باقلا را بهتر است پخته مصرف کنید و خام استفاده نکنید. اگر از باقلای خشک و آسیاب شده استفاده می کنید، بهتر است، آن را کمی تفت دهید و به شکل سویق استفاده کنید تا خام نباشد. بهتر است از باقلای بومی که ریزتر است و در پرورش آن از کود شیمیایی استفاده ‌نشده، مصرف کنید.
 2. آویشن نیز معده را دباغی کرده و باعث رویش پرز معده می‌شود (المحاسن، ج۲، ص۵۱۶). بهترین نوع آویشن، آویشن شامی است و نزدیک ‌ترین نوع آویشن به آویشن شامی، آویشن شیرازی است.
 3. از میوه هایی مانند انار، سیب و به و گلابی استفاده کنید. خوردن انار با پیه آن (پوست نازک دور دانه ها) معده را دباغی و هوش را زیاد می‌کند (کافی، ج۶، ص۳۵۴). میوه به نیز علاوه بر تقویت معده، قلب را تقویت می‌کند (المحاسن، ج۲، ص۵۵۰). گلابی بعد از سیر شدن (بعد از غذا) مفیدتر از مصرف آن به صورت ناشتا است (کافی، ج۶، ص۳۵).
 4. استفاده از سنجد علاوه بر دباغی معده (کافی، ج۶، ص۳۶۱)، برای افرادی که مبتلا به مشکلات کلیوی هستند ازجمله افراد مبتلا به دفع پروتئین و دفع گلوکز نیز مفید واقع می شود.
 5. نان برنجی، علاوه بر دباغی معده، در درمان اسهال نیز کاربرد دارد.
 6. شیر گاو معده را دباغی کرده، بدن را تقویت می‌کند و اشتهاآور است (کافی، ج 6، ص 337).
 7. در بهار خوردن سیب بعد از غذا و در پائیز خوردن انار بعد از غذا و در تابستان خوردن خربزه ی شیرین بعد از غذا و در زمستان خوردن هفت عدد خرما بعد از غذا بسیار مفید است که از جمله فوائد آن می توان کمک در هضم غذا را نام برد.
 8. خوردن سرکه ی طبیعی انگور عسکری و سرکه ی سیب سرخ یا زرد آن به اندازه ی یک قاشق چایخوری در ابتدای غذا بسیار مفید است.
 9. خوردن آویشن با روغن زیتون در درمان انواع پیچش های شکمی مفید است.

‌ب. درمان تهوع و استفراغ

یکی از مشکلاتی که در دوران بارداری معمولاً از هفته 7 بارداری به بعد با آن مواجه می شوید و البته عده ای ممکن است حتی زودتر با آن مواجه شوند، تهوع و استفراغ در دوران بارداری است. در طب اسلامی، درمان هایی برای رفع این مشکل آمده است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • استفاده از به، در کنترل ویار و استفراغ بسیار مؤثر است.
 • استفاده از انار بخصوص انار ترش و رب انار یا سویق هسته آن (هسته دانه انار خشک و آسیاب می شود و تفت می دهند و سویق درست می کنند( برای حالت تهوع و ویار بارداری بسیار مفید است.
 • استفاده از دارویی به نام مرکب دو که به آن زنجفیلات نیز گفته می شود و عمده ترکیبات آن گیاهی به نام اُشنه است، در کنترل استفراغ بسیار مفید واقع می شود. گیاه اُشنه نوعی خزه است که دور تنه ی درخت بلوط روییده و رنگ آن سفید متمایل به خاکستری است و در کنترل استفراغ بسیار مؤثر است. پزشکان طب اسلامی می گویند زنان بارداری که شدیداً استفراغ دارند، اگر اشنه را به تنهایی آسیاب کنند و به اندازه ی یک قاشق چای خوری از آن بخورند، در کنترل استفراغ می تواند بسیار مؤثر باشد.
 • مرکب 1(ابنا بسطام) بیشتر بیماری های کبدی را درمان می کند و در درمان استفراغ نیز مفید است. عمده ترکیبات مرکب یک، آب به می باشد که در درمان استفراغ نیز کاربرد دارد.
 • اگر جامع رضوی همراه با آب عسل مصرف شود، می تواند در کنترل استفراغ کمک کننده باشد. سبزس نعناع فلفلی یا سبزی سوسن برگ دم کرده قبل از غذا، خوردن انار شییرین عصرانه یا بعد از هر غذا، قرنفل یا میخک دارویی در بین روز یا اول مغرب یک بار به اندازه 2 گرم در آب جوش به صورت دم نوش استفاده گردد.
 • افرادی که حالت تهوع دارند و تا غذا را می بینند دچار حالت دچار می شوند قبل از غذا خوردن از سبزی سوسنبرگ به همراه ماست و یا دوغ قبل از غذا استفاده کنند و یا از کاهو بدون سس استفاده کنند.
 • هم چنین مصرف سبزی نعناع فلفلی قبل از غذا، مصرف مقدار کمی آبغوره طبیعی در بین غذا، مصرف انار شیرین بعد از غذا می تواند در برطرف کردن این حالت مؤثر باشد.
 • مصرف رنده ی سیب و گلابی می تواند در برطرف کردن تهوع بارداری کمک کننده باشد. هم چنین مصرف سیب تازه بعد از هر غذا می تواند برطرف کننده ی تهوع باشد. در صورت ابتلا به یبوست، آب سیب را مصرف نمایید.
 • مصرف کندر همراه با آب سرد بخورید در کنترل استفراغ مفید است.
 • مصرف بادام شیرین، لیمو شیرین همراه با شام، باقالا می تواند در برطرف کردن ویار بارداری کمک کننده باشد
 • بدیهی است که استفاده از این داروها فقط باید تحت نظر پزشک طب اسلامی صورت گیرد.

‌ج. هموروئید در بارداری

یکی از مشکلاتی که خانم ها در دوران بارداری به علت هورمون پروژسترون و یا فشار رحم بزرگ شده بر دستگاه گوارش مانند روده، خصوصا در3 ماهه سوم بارداری با آن مواجه هستند، مشکل یبوست و در بعضی موارد هموروئید می باشد. هموروئید که در واقع به آن پرخونی رگ های اطراف مقعد نیز گفته می شود، در موارد شدید می تواند با خونریزی مواجه شود. پزشکان طب اسلامی برای رفع این مشکل توصیه هایی دارند که شامل موارد زیر است.

1. پیشگیری از هموروئید

 • آب بارانی که در ماه نیسان (اردیبهشت ماه) ببارد نیز در پیشگیری از هموروئید توصیه شده است (زادالمعاد، ص 329)
 • خوب جویدن غذا در پیشگیری از هموروئید کمک کننده است.
 • استفاده از زردک یا هویج صحرایی یا شقاقل در پیش گیری از هموروئید کمک کننده است.
 • آب بارانی که در ماه نیسان (اردیبهشت ماه) ببارد نیز در پیش گیری از هموروئید توصیه شده است.
 • خوب جویدن غذا در پیشگیری از هموروئید کمک کننده است.
 • خیار به دلیل داشتن فیبر و سلولز (مانند انجیر، آلو بخارا، برگ کاهو و طالبی) یبوست را برطرف می کند و در تقویت قوای جنسی مفید است.
 • توت نیز ملین مزاج است.
 • مصرف آلو بخارا به میزان 10عدد روزانه و یا آب انار شیرین به میزان یک لیوان بعد از غذا می تواند رافع یبوست باشد.
 • از نان گندم سبوس دار استفاده نمایید. نان سنگگ سبوس دار بهترین گزینه است.
 • خوردن عسل همراه با شیره ی انگور در رفع یبوست و کم خونی بسیار کمک کننده است.
 • استفاده از شربت خاکشیر مخلوط با چهارده عدد آلو بخارا و لیمو ترش می تواند رافع گرما زدگی و یبوست باشد. البته باید توجه شود مصرف خاکشیر با آب سرد موجب یبوست می شود. لذا بهتر است ابتدا آن را در آب گرم خیسانده و سپس استفاده گردد.
 • مصرف نان سفید، کیک سفید، آرد سفید، نان ساندویچی، اسانس شیمیایی، موز نارس، برنج سفید، ماکارونی، هسته ی انار، مصرف میوه با پوست مانند: مصرف سیب و به با پوست بپرهیزید. زیرا این ها سبب یبوست می گردند.
 • خوردن انار و آلو بخارا در رفع یبوست بسیار کمک کننده است.
 • مصرف گلابی، گیلاس، کاهو، سالاد همراه با آب غوره (سالادها را در انتهای غذا استفاده نمایید) روغن زیتون، کره ی گاوی، اسفناج، کیوی، سوپ رقیق مخصوصا اگر با آب غوره و روغن زیتون تهیه شده باشد، در درمان هموروئید کمک کننده می باشد.
 • زیاد ایستادن موجب افزایش فشار در وریدهای مقعد شده و سبب واریسی شدن وریدهای مقعدی می گردد.

2. درمان هموروئید خون ریزی دهنده

 • از گردو به همراه پنیر استفاده کنید.
 • میوه ی انجیر چه تازه و چه خشک آن، هموروئید را قطع می‌کند و برای نقرس و سردی مفاصل هم مفید است (مکارم الاخلاق، ص174). انجیر خوردن در روز محدودیتی ندارد ولی در شب، خوردن انجیر باید اندک باشد.
 • مصرف سنجد و خرمای خشک هم، در درمان هموروئید کمک کننده می باشد.
 • شستن مقعد با آب سرد هموروئید را درمان می‌کند. آب باید سردتر از حد معمول باشد. توصیه شده است، افرادی که بواسیر یا هموروئید دارند، حتی در آب یخ بیاندازند و خود را با آن شست و شو دهند.
 • از مصرف ماهی، سرکه، سبزیجات، تخم مرغ، مویز، عدس خودداری کنید.
 • زیاد در توالت ننشینید. گفته شده است افرادی که یبوست دارند و یا مبتلا به اسهال هستند به خاطر مزاج صفرایی ای که دارند، مدت زمان زیادی را در توالت صرف می کنند و لذا مبتلا به هموروئید می شوند (وسائل الشیعه، ج1، ص337).
 • برنج و تره (المحاسن، ج2، ص510) نیز در درمان هموروئید کمک کننده است.
 • کلاه سبز بادنجان کاهنده قند خون بوده و در درمان هموروئید نیز کمک کننده می باشد. برای درمان هموروئید، حداقل پنج یا شش عدد از آن را در آب بجوشانید و آب آن را بخورید.

3. داروها

 • مصرف این داروها در بارداری، فقط باید طبق تجویز پزشک طب اسلامی صورت گیرد.
 • توصیه شده است، افرادی که هموروئید دارند، سعد کوفی را در آب حل کرده و خود را با آن شست و شو دهند. هم چنین شستن دهان با سعد، در پیشگیری از بیماری های دهان و دندان مؤثر است (کافی، ج 6، ص 378).
 • استفاده از میوه سرو، زنیان همراه گردو (مکارم الاخلاق، ص191)، و زیره سیاه نیز در درمان هموروئید کمک کننده است.
 • روغن زنبق نیز فوائد متعددی دارد که یکی از خاصیت های آن درمان هموروئید است. هم چنین روغن زنبق، صاف کننده خون بوده و در درمان ورم ها مفید می باشد. ممکن است که از خود گل زنبق هم روغن تهیه شود ولی درمان فقط به واسطه روغن ریشه گل زنبق صورت می گیرد.
 • داروی مرکب 6 که عمده ی ترکیبات آن تره است برای هموروئید نیز مفید است.

‌د. درمان گرفتگی عضلات پشت پا

گرفتگی عضلات ساق پا که به آن سندرم پای بی قرار گفته می شود و بیشتر  در شب ها در بعضی از افراد را درگیر خود می کند، می تواند علل متعددی مانند: علل ژنتیکی و یا ثانویه به بیماری هایی مانند: افزایش اوره خون در اثر نارسایی کلیه و یا مصرف بعضی از غذاها و... و یا کمبود کلسیم داشته باشد. این اختلال در دوران بارداری در 2 الی 3 ماه آخر بارداری در افرادی که استعداد ابتلا به این مشکل در آن ها بالاست رخ دهد. توصیه های زیر می تواند شما را در رفع این مشکل یاری دهد.

 • مصرف انگور هر هشت ساعت یک خوشه، ازگیل چهار تا پنج عدد به میزان 1 قاشق چایخوری روزانه، هر شش ساعت یک لیوان آب و یک لیوان آب جوش ولرم به صورت مکیدنی، کاهو بدون سس، مصرف لیمو شیرین به همراه ناهار و شام در رفع گرفتگی عضلات پا ناشی از افزایش اوره خون کمک کننده است.
 • از مصرف نوشابه گازدار و آب میوه های شیمیایی و نگه داشتن ادرار پرهیز نمایید، زیرا این ها سبب افزایش اوره خون می گردند.
 • مصرف عسل آویشن در آب سرد عادی یا آب جوش ولرم، جوشانده ی آویشن، جوشانده ی سبزی ریحان کوهی در رفع گرفتگی عضلات ساق پا ثانویه به اختلالات الکتریکی مایعات بدن مانند مسمومیت بارداری بسیار کمک کننده است.
 • مصرف سنجد و یا سویق آن، شیر به همراه خرما یا عسل، حلیم گوشت به عنوان وعده ی صبحانه و پیاز، در درمان گرفتگی عضلات ثانویه به کمبود کلسیم بسیار مفید است. برای آگاهی بیشتر  در مورد مواد غنی از کلسیم به قسمت بهترین مکمل های ویتامینی در بارداری مراجعه فرمایید.
 • مصرف روغن قسط شیرین که پایه ی آن روغن زیتون باشد در رفع گرفتگی عضلات پا بسیار مفید است.
مادر > دوره بارداری > طب سنتی
1396/03/06
کارشناس مامایی خانم احسانی
S s s s s s 5
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی