h 2081
i 0
S 3

سلامت روان پیش از بارداری

در دنیای امروز آرامش و راحتی خیال نعمتی است که بسیاری آرزوی آن را دارند، برای رسیدن به آرامش باید قدم پیش نهاد و کاری کرد. 
پیش از این که اقدام به بارداری کنید باید تحولی در خود و زندگی خود ایجاد کنید. لازمه ی داشتن یک بارداری سالم وآرام، داشتن آرامش در زندگی است. پس، پیش از بارداری، خود را به آرامشی نسبی برسانید زیرا بارداری فرآیندی است که نه تنها به آرامش روان در همان دوره نه ماه نیازمند است بلکه باید از ماه ها قبل از اقدام برای بارداری زندگی ای آرام و دور از تنش داشته باشید. با داشتن آرامش روان در زندگی می توانید از دوران بسیار زیبای بارداری نهایت لذت و استفاده را ببرید و بارداری سالم و موفق را سپری نمایید.
در این قسمت برای ایجاد زندگی سالم و سلامت روان، به برخی تکنیک های روانی شناختی که ضمن کمک به رفع تشویش ونگرانی، آرامش و نشاط را در زندگی شما رونق می بخشد، اشاره می کنیم.

 •  شناخت بهتر شخصیت پیش از بارداری
  •  شناسایی ارزش ها و معیارها
  •  زندگی بر اساس ارزش ها
  •  ایجاد نگرشی مثبت نسبت به خود
  •  درک اهمیت خودباوری مثبت
 •  تغییرات لازم پیش از بارداری
  •  تغییرات فردی
   •  راهکار های ایجاد آرامش
   •  راهکار های شاد بودن
  •  تغییرات زندگی زناشویی
   •  راهکارهای موفقیت رابطه
   •  رفع استرس مادر و پدر پیش از بارداری
  •  برنامه ریزی جهت بارداری موفق

شناخت بهتر شخصیت پیش از بارداری

عشق به فرزند یک امر غریزی و سرمایه گذاری بلند مدت برای خوشبختی است. برای خوشبختی بیشتر در زندگی و بهره برداری از این سرمایه گذاری موفق، لازم است برنامه ریزی جامع و کاملی داشته باشیم. قبل از انجام هر کاری و برنامه ریزی، لازم است که نگرش های خود و نیاز های خود را به خوبی بشناسیم و در صورت وجود هر گونه خلل آن را برطرف کنیم.
یکی از ملزوماتی که پیش از فرزند دار شدن به آن نیاز داریم تبدیل کردن خودمان به فردی با سلامت روان کامل و به دنباله ی آن آماده شدن محیط امن و آرام برای فرزند پروی است. لازمه ی داشتن سلامت روان کامل، شناخت خود و معیارهای خود و درک صحیح از هدف خود می باشد.
در مرحله ی اول برای داشتن سلامت روانی لازم است نگرش و معیار های خود را در زندگی بشناسید و بتوانید آن را تشخیص دهید  و سپس درک درستی از آن ها داشته باشید.
در این قسمت شما قصد به بارداری دارید، پس لازم است برای داشتن سلامت روان کامل مربوط به این موضوع، ابتدا اصول کلی در مورد خود و اصول تربیتی مرتبط با خود را در مورد فرزند دار شدن بشناسید و برای خود تجزیه و تحلیل کنید و سپس این مرحله را به پایان رسانید، و در نهایت درک صحیح و درستی نسبت به بارداری در خود ایجاد کنید.
در این قسمت به شرح شخصیت شناسی و معیار ها می پردازیم.

شناسایی ارزش ها و معیارها

شناسایی ارزش ها و معیار ها باعث جهت دادن به تمامی رفتارهای شما از جمله فرزند آوری می گردد. این اصول و ارزش ها هستند که شما را وادار به انجام کاری یا گرفتن تصمیمی می نمایند.
عوامل مختلفی می توانند بر تدوین اصول شما تأثیر گذار باشند. از جمله دیدگاه شما در مورد سلامت تغذیه، محیط، تداوم آداب و رسوم فرهنگی، دیدگاه مذهبی یا معنوی، عقاید شما در مورد ثروت، موفقیت یا مسئولیت اجتماعی یا تحصیل و نوع شغل آینده فرزندتان می تواند متفاوت باشد. برای شناخت معیار های خود اقدامات زیر را انجام دهید:
• فهرست تمام معیار های خود را یادداشت نمایید.
• فهرست خود را بررسی و مشخص کنید کدام یک از اصول و معیار ها برای شما به عنوان پدر یا مادر مهم می باشند. این معیار ها ممکن است شامل صداقت، تلاش، بردباری، مهربانی با دیگران، سخت کوشی، امیدواری و شنونده خوبی بودن و یا دیگر خصلت های پسندیده باشد.
• ده تا از بهترین معیارهای خود را جدا نمایید. به فهرست خود به خوبی بیاندیشید و به این فکر کنید که علاقه دارید در زمان نبود شما، فرزندتان کدام یک از معیارها را به خاطر داشته باشد. ده اصل برگزیده را به ترتیب اولویت یادداشت نمایید.
• از میان ده اصل برگزیده، سه مورد را انتخاب کنید. این سه مورد ارزش های مهم شما در زندگی به حساب می آیند.

 

زندگی بر اساس ارزش ها

از خود بپرسید که آیا مطابق ارزش های خودتان (سه مورد ارزشی که از معیارهای بالا بدست آمد) زندگی می کنید. به خاطر داشته باشید که شما الگوی فرزندان تان هستید و آن ها همیشه در هر کاری رفتار شما را به یاد می آورند. پس عکس العمل و چگونگی رفتار شما، همگی راه های نشان دادن عقاید شما به فرزندان تان است.
در مورد اصول خود واقع گرا باشید، در این صورت تربیت بسیار راحت تر صورت می گیرد. ارزش ها، جهت زندگی خانوادگی شما را تحت تأثیر قرار می دهند. پس شاید بخواهید به معیارهای خود بیشتر فکر کنید، آن ها را تغییر و یا پس و پیش کنید. زیستن با ارزش های خود و آنچه در واقع مناسب است موجب می شود دنیای شما شادتر گردد. پس در مورد اینکه فرزندان تان شما را چگونه می بینند بیشتر تأمل کنید.

ایجاد نگرشی مثبت نسبت به خود

ضعف خودباوری مثل خیلی چیزهای دیگر ممکن است به عادتی بد تبدیل شود اما مثل هر عادت بدی می توان آن را ترک کرد. برای غلبه بر تفکری منفی که عمری به شکل رویه عادی زندگی تان درآمده به زمان و اراده نیاز دارید. خودباوری مثبت نه تنها رابطه زناشویی بلکه زندگی تان را نیز بهبود می بخشد.
• گذشته را از خود دور کنید. همه انسان ها کارهای خیلی اشتباهی در زندگی انجام داده اند. اگر در دوران کودکی یا در رابطه های قبلی خود تلخی های زیادی را تجربه کرده اید که باعث شده احساس بدی نسبت به خود داشته باشید سعی کنید این مسائل را کنار بگذارید و اجازه دهید در گذشته بماند. شاید فاصله گرفتن از گذشته کار سختی باشد به خصوص اگر گذشته تان خیلی پر آسیب و مخرب بوده باشد اما آنچه واقعاً مهم است جایگاهی است که امروز در آن هستید.
• یک دلیل شایع ضعف در خودباوری، تعمیم دادن مشکلات است مثلاً اگر یک بار رئیسی داشته اید که به کار شما خرده گرفته است تصور می کنید که همه رئیس های دنیا خرده می گیرند و شما هم به کارتان وارد نیستید. اگر یک روز نتوانسته اید در موقعیتی خاص با فرزندان تان درست برخورد کنید تصور می کنید حتماً پدر یا مادر بدی هستید. همه ی ارزش شما بر اساس یک اتفاق خاص سنجیده نمی شود. اگر چیزی خوب پیش نمی رود آن را شناسایی کنید و از کنارش بگذرید. نگذارید آن مسئله کلاً نگرش شما را نسبت به خودتان مسموم کند.
• مثبت گویی به خود را تمرین کنید. هر کسی درون خود صدایی دارد. صدای ضعیفی که به شما می گوید چه هستید. اگر آن صدا به شما می گوید آدم احمق، نچسب، بی خاصیت، بی لیاقت و هر چیز منفی دیگر هستید به او بگویید ساکت شود. صدای شماست و اختیارش دست خودتان است بنابراین هر وقت وسوسه شدید چیز بدی درباره خودتان بگویید این کار را نکنید و حرف مثبتی را جایگزین آن کنید.
• خود را ببخشید. هر کسی اشتباه می کند. هیچ کس بی نقص نیست و البته شما هم کارهایی کرده اید که آرزو می کنید ای کاش نکرده بودید اما اینکه بعضی وقت ها بی توجه یا بی ملاحظه بوده اید به تنهایی باعث نمی شود کلاً انسان بدی باشید. برای داشتن خودباوری قوی و یک رابطه زناشویی موفق ضروری است اشتباهات خود را ببخشید.

درک اهمیت خودباوری مثبت

داشتن احساسی خوب نسبت به خود، همه ی حوزه های زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد. کاری می کند دنیا روشن تر و خوش بینانه تر به نظر آید و برخورد با مشکلات و غلبه بر آن ها آسان تر شود. این خلق و خوی شاد نه تنها زندگی را لذت بخش تر می کند بلکه رابطه را نیز بهبود می بخشد.
خودباوری مثبت به همسرباوری مثبت می انجامد، چون همسران در این حالت خود را لایق عشق می بینند، پس هم از دریافت عشق از سوی همسر خود خاطر جمع هستند و هم منابع ابراز عشق متقابل را در اختیار دارند. احساس شما مستقیم و غیر مستقیم بر همسرتان تأثیر دارد. حال و احوال آدم ها تا حد زیادی مسری است، بنابراین وقتی یکی شاد است دیگری هم به احتمال زیاد احساس شادی می کند. در یک رابطه خوب، یک همسر سعی می کند همسرش را شاد نگه دارد و در دشواری ها یار و پشتیبان او باشد، اما اگر ریشه مشکل ضعف خودباوری در شما باشد باعث می گردد همسرتان احساس عجز و ناتوانی کند چون هر کاری کند و هر چه بگوید بی فایده است.
ضعف خودباوری اغلب با اعتماد به نفس پایین همراه است که ممکن است به تصمیم های بدی در رابطه زناشویی منجر شود. وقتی خودباوری زیاد باشد تصمیم های شما بر این اساس خواهد بود که به شادی و لذت می انجامد. درد ناشی از ضعف خودباوری، پیام های منفی از سوی دیگران و تجربه های منفی ذهن تان، به شما آسیب می زنند. وقتی دچار ضعف خودباوری باشید به جای فکر کردن به چیزهای خوب حال حاضر بیشتر وقت خود را به فکر کردن درباره آن پیام ها و تجربه های منفی می گذرانید. کسی که ضعف خودباوری دارد حس می کند در گذشته گیر افتاده است و وقتی یکی از دو طرف مدام به عقب نگاه می کند هیچ رابطه ای نمی تواند به جلو حرکت کند.
کسی که ضعف خودباوری دارد بیشتر به همسر خود احساس وابستگی می کند، او به همسرش تکیه می کند تا در مورد خود احساس خوبی داشته باشد. اگر فرد حس کند لیاقت عشق را ندارد ممکن است ناخودآگاه همسرش را موظف بداند که مدام به او ثابت کند دوستش دارد. اما از آنجا که مشکل درون خود اوست و نه در رابطه اش، همسرش هیچ وقت نمی تواند حال او را بهتر کند. پس ممکن است او هر روز آزرده تر شود چون نیازهایش پاسخ داده نمی شوند. از طرفی همسر وی که از لحاظ خودباوری مشکلی ندارد ممکن است احساس خلأ و درماندگی کند و از بیان نیازهای خود ناتوان شود. کسی که ضعف خودباوری دارد ممکن است خود را پایبند رابطه ای کند که خالی از کامیابی و شادی است و حتی با اجحاف و سوء استفاده همراه است، چون فکر می کند مستحق چنین رابطه ای است یا هرگز نمی تواند مورد بهتری را پیدا کند. وقتی خودباوری تان زیاد باشد باور دارید که دلیل زندگی با همسرتان این است که از بودن با او لذت می برید و او به زندگی تان معنا می بخشد نه اینکه به او وابسته اید تا کمک کند احساس با ارزش بودن کنید.
خودباوری مثبت برای داشتن  یک بارداری موفق ضروری است. وقتی علی رغم کاستی های تان نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید می توانید مطمئن باشید بارداری خوبی را سپری خواهید کرد. باید بدانید خودباوری سرمایه ای ثابت نیست، احساس شما نسبت به خودتان در طول زندگی تغییر می کند، وقایع گوناگون زندگی بر شما تأثیر می گذارند.
اگر دریافتید که خودباوری تان ضعیف است باید بفهمید چرا، تا بتوانید دلایل ریشه ای این مشکل را به چالش بکشید. نگرش شما به زندگی و معیارهای تان، آینده کودکتان را خواهد ساخت. پس سعی کنید با نگرشی مثبت به خود و با داشتن معیار های عالی اقدام به بارداری کنید تا آینده ای زیبا را برای فرزند خود رقم بزنید.
بعد از شناخت خود و معیار های خود لازم است بارداری را که هدف شما به شمار می رود، به طور کامل بشناسید و در صورتی که ذهنیتی غلط و یا اشتباه دارید با اصلاح آن، نگرش خود را به بارداری تغییر دهید.
در قسمت تغییرات لازم پیش از بارداری، درک صحیح از بارداری را برای شما شرح می دهیم.
 

تغییرات لازم پیش از بارداری

بعد از شناخت شخصیت و معیار های فردی خود که در عنوان قبل اشاره شد (در عنوان شناخت بهتر شخصیت پیش از بارداری شرح داده شد)، برای تحول شخصیت و ساختن فردی با بعد روانی سالم و زندگی آرام و بدون تشنج لازم است برخی عادات بد را از خود دور و بعضی رفتار ها را در خود عادت کنیم. مثلاً داشتن آرامش و شاد بودن در زندگی لازمه ی موفقیت در هر هدفی  است و باید این رفتار ها را به عادت در خود تبدیل کنیم.
بارداری هدفی است که بیش از اهداف دیگر نیازمند سلامت روان و آرامش خاطر است. برای داشتن زندگی آرام و به دور از تشنج لازم است در مرحله ی اول در خودمان کمی تغییر و تحول ایجاد کنیم و در مرحله بعد زندگی زناشویی خود را در صورت نیاز تغییر دهیم و سپس درک صحیح از بارداری داشته باشیم.
در این قسمت ابتدا راهکار های فردی برای تحول فردی را برای شما ارائه می کنیم و سپس به راهکار بهبود رابطه زناشویی و درک صحیح از بارداری اشاره می کنیم.

تغییرات فردی

در دنیای امروز آرامش وراحتی خیال نعمتی است که بسیاری آرزوی آن را دارند. برای رسیدن به آرامش و زندگی سالم و شاد باید قدم پیش نهاد و کاری کرد. در ادامه با برخی راهکار های ایجاد آرامش و ایجاد شادی در خود آشنا خواهیم شد.

راهکار های ایجاد آرامش

برای تغییر و تحول در خود و ایجاد آرامش روانی راهکارهای ساده ای وجود دارند که مقدمه ی زندگی مطلوب و آرام را برای شما رقم می زنند. این موارد شامل افعال زیر می باشد:

 با پروردگار خود ارتباط برقرار کنید
حداقل نیاز انسان به روح خدایی مانند احتیاج نوزاد به مادر است. به همان میزان که جسم برای ادامه حیات به هوا وغذا نیازمند است، روح و باطن نیز به هدایت الهی و روح ربانی محتاج است.
خداوند همراه کسی است که او همراه خداوند باشد. با توجه به خداوند وخواندن نام های او همراهی وپشتیبانی خدا را به سوی خود جلب کنید. هرچه ارتباط شما با خدا، این نیروی عظیم و خرد لایتناهی بیشتر و بیشتر شود آرامش ونشاط بیشتری را در خود تجربه می کنید.
خداوند فرموده است «اگر مرا یاری کنید شما را یاری می کنم و قدمهایتان را استوار میگردانم». یار خدا بودن یعنی بر اساس قوانین الهی رفتار کردن، گناه نکردن، کمک به دیگران، نرنجاندن دیگران، احترام به والدین و در واقع یار خدا بودن همان یاری کردن به خود است.

 ازهرچه که هستید راضی باشید
بدن وسیله زندگی است نه جوهرآن، فقط جوهر وجودمان است که با شرایط محیط از بین نمی رود، شکسته نمی شود و یا درمعرض دید و بررسی دیگران قرار نمی گیرد.
وجود داشتن پرمعنا و پرمفهوم است؛ من وجود دارم، من در حال رشد هستم، تنها من هستم که زندگی را می سازم و... .         
هر کدام از ما انسانها در این دنیا مأموریتی خاص داریم و با کمک به دیگران و مهرورزی به آنان باعث تکامل روحمان می شویم. رسالت اصلی ما در این دنیا بیدار شدن و بیدار کردن است و زندگی ما به منزله یک سفر است و هدف نیست. منظور از بیداری، فعال شدن در همه ابعاد وجود و همه زوایای زندگی است مانند بیداری جسمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... خلاصه در یک کلام «بیداری الهی»

 مثبت فکر کنید
یاد بگیرید که احساس هایتان را از طریق افکار مثبت مهار کنید. به دقت افکارتان را زیر نظر بگیرید و هنگامی که یک فکر منفی هجوم می آورد خودتان را بررسی و به جای آن یک فکر مثبت جایگزین کنید. ذهن مثبت اوضاع مثبت را به خود جلب می کند. به خاطر داشته باشید که عالم به نیات ما پاسخ می دهد و چه زیباست که بهترین آرزوها و افکار را برای خود و دیگران داشته باشیم تا به اوج آرامش و شادی برسیم.

 بر آرامش درونی تمرکز کنید
در دل هم طوفان  هم آرامش نهفته است. مهم نیست که در هر زمانی از روز برایتان چه اتفاقی افتاده است و شما در چه حالی هستید. برای دسترسی به خلوتگاه درونی چشمهایتان را ببندید و روشنایی آرام و ملایمی را درون خود تصور کنید. این فضا جایی است که ضربان قلب شما به فرمان شما آرام می تپد.

 قضاوت خود را به تأخیر بیندازید
در این جهان هیچ حادثه ای بر حسب تصادف نیست و در همه ی وقایعی که روی می دهند لطف و رحمت الهی نهفته است. تمام حوادث برای ما پیام هایی دارند که سبب تکامل روحمان می شوند. به طور مثال شما می توانید پیام آن حادثه به ظاهر بد را بعد از گذشت مدت زمانی بفهمید و یا حتی ممکن است تا زمانی که زنده هستید، متوجه نشوید زیرا بسیاری از این وقایع فراسوی درک ما و جزء اسرار الهی هستند. تلاش برای فهم حکمت خداوند با هوش محدودمان مانند سنجش اقیانوس با پیمانه است. همچنین در ذهن الهی، از دست دادنی وجود ندارد و اگر شما به ظاهر چیزی را از دست می دهید معادل آن شئ و یا حتی بالاتر از آن را به دست خواهید آورد و تمام این اشیاء وسیله ای برای تکامل و زیبایی شما هستند. بیایید کاملاً بپذیریم که در هر موقعیت نامطلوب، نیکی پنهانی برای همه وجود دارد. «ساقی هر چه ریزد لطف اوست»

 صفتهای مثبت خود را افزایش دهید
از غیبت، تهمت و صفتهای نسنجیده درباره افراد یا حوادث، حسادت، کینه، دروغ، جر و بحث کردن با دیگران و خلاصه رنجاندن دیگران به شدت پرهیز کنید. زیرا کسی که با انجام دادن این گونه اعمال تراکمی از نیروهای منفی را به سمت شما می کشد، خودتان هستید. زمانی که به دیگران خوبی و کمک می کنید تجمعی از نیروهای مثبت به دور خودتان فراهم می آورید و این نیروهای مثبت باعث آرامش و شادی شما می شوند.
هنگامی که وضو می گیرید الکتریسیته های ساکن را به سطح بدن خود می آورید. آب نیز رسانا است و شما امواج آلفا (امواج آرامش بخش) تولید می کنید. با کشیدن مسح سر این امواج را به کورتکس مغز (بخش سطحی مغز) انتقال می دهید و باعث می شوید که ناحیه شلوغ ذهن آرام گیرد. با مسح پا انتقال امواج آلفا را در اندامهای پایینی سرعت می بخشید.      بیشترین منطقه ای که در کره زمین امواج آلفا (امواج آرامش بخش) دارد ،کعبه است. زمانی که شما نماز می خوانید و جهت خانه خدا قرار می گیرید و هفت قسمت بدن شما با زمین تماس پیدا می کند، امواجی را دریافت می کنید که باعث آرامش شما می شوند.
برای افزایش نیروهای مثبت خود می توانید در یک وان حمام پر از آب و نمک به مدت بیست دقیقه قرار بگیرید. در بطری های رنگی آب خوراکی بریزید و به مدت دو ساعت در معرض نور شدید آفتاب قرار دهید سپس آنها را در یخچال بگذارید و در موقع لزوم بنوشید. بدون کفش وجوراب روی چمن راه بروید زیرا طبیعت منبع انرژی نیروهای مثبت است.

 به دستورات اخلاقی احترام بگذارید
از کنجکاوی کردن در زندگی دیگران دوری کنید. بدون در زدن و اجازه گرفتن وارد هر مکانی نشوید. سعی در اثبات درستی نظرات و عقاید خود به دیگران نداشته باشید. تلاش نکنید که به زور افکار و عقاید دیگران را تغییر دهید، زیرا در صورت رعایت نکردن این دستورات آرامش خود را بر هم می زنید. به پدر ومادر خود نیکی کنید. با آنان با صدای بلند صحبت نکنید.

 حس ها را از یکدیگر جدا کنید
اغلب ما به این مسئله توجه چندانی نداریم که حواس پنجگانه خود را از یکدیگر تفکیک و آنها را به صورت مجزا از یکدیگر حس کنیم.
ذهنتان را برای بالا بردن آگاهی حسی، پرورش دهید. امروز بر بینایی تمرکز کنید، فردا بر مزه، روز بعد بر بویایی و... مثلاً زمانی که در حمام دوش می گیرید، قطرات آب را روی بدن خود احساس کنید و از اینکه باعث تمیزی و آرامش شما می شود، لذت ببرید. موقعی که در حال غذا خوردن هستید فقط به طعم و مزه غذا تمرکز کنید. وقتی در حال ریختن چای در استکان هستید به صدای ریزش آن گوش دهید. به این ترتیب، شروع به جدا کردن تجربیات حسی تان از یکدیگر کنید و از هر کدام لذت ببرید.
 دید جدیدی پیدا کنید
خیلی از مسائل در زندگی هنگامی ارزش خود را نشان می دهند که از زاویه درست دیده شوند. نگرشهای متشابه وکلیشه ای، دیدن زیبایی های زندگی را مشکل می سازد. اگر به هر مسئله ای از زاویه ای درست نگاه کنید، در آن چیزهای با شکوه و زیبایی خواهید دید. سعی کنید همه چیز و همه کس را با چشمهای تازه ای ببینید. با این روش شما می توانید ثروت های نامحدودی را کشف کنید، و این جریان برای شما ارمغان زیبایی به همراه خواهد داشت.

 وسایل اضافی را از محیط زندگیتان خارج کنید
اشیاء درون خانه تان را لمس کنید و از خودتان بپرسید آیا به این وسایل احتیاج دارم؟ هرشیء یادگاری را بررسی کنید و از خودتان بپرسید «آیا هنوزلحظه ای را که این شیء به یادم می آورد برایم مهم و با ارزش هستند؟» بعد از این بررسی کاملی که به عمل می آورید تمام وسایل و لباسهای اضافی تان را به دیگران ببخشید و یا آنها را حراج کنید. زیرا که هر شیء انرژی خودش را دارد و اگر به کار نرود درخانه به آب راکد تبدیل می شود. پس مراقب باشید و بگذارید انرژی آزادانه جریان یابد و آب جاری گردد.
 

راهکار های شاد بودن

افراد شادتر نسبت به دیگران در هر کاری موفق تراند. این افراد در روابط خانوادگی و دوستانه ی خود نیز موفق ترند و دارای سلامت روانی و جسمی بیشتر و عمرطولانی تر هستند. روحیه ی شاد حتی در اقدام  به باردار شدن  و موفقیت در آن خیلی به نفع شما می تواند باشد. مادر باردار شاد، مسلماً خیلی موفق تر و سالم تر از مادری ناراحت و پراسترس، دوران بارداری خود را سپری می کند و همینطور در آینده مادر شاد برای فرزندش جذاب تر است تا مادری غمگین.
ما در کنار افراد شاد انرژی می گیریم و شاد می شویم و دوست داریم زمان های بیشتری را با آن ها سپری کنیم. مسلماً جنین درون شکم نیز، همینطور می باشد. جنین های مادران شاد و بدون استرس جنین هایی پر انرژی و سالم می باشند. طی تحقیقات دانشمندان، این جنین ها در آینده نوزادانی صبورتر می شوند و معمولاً در نوجوانی دوست دارند وقت بیشتری را با مادران شاد خود بگذرانند.
همانطور که داشتن روحیه ی شاد در دوران بارداری لازم است، پیش از اقدام به بارداری نیز داشتن روحیه ی شاد و سلامت روان ملزومه ی مهمی به حساب می آید، چرا که خلقیات و روحیات قبل از بارداری هم، بر جنین تأثیر گذار خواهد بود.
برای اینکه قبل از اقدام به بارداری فردی شاد شوید و بتوانید سلامت روان خود را افزایش داده و این روحیه را در خود بپرورانید؛ لازم است  تمرین برای شاد بودن کنید. تمرین برای شاد بودن موجب عادت شما بر داشتن روحیه ی شاد در تمام دوره های زندگی می شود . برای شروع داشتن یک زندگی شاد کافی است کمی در سبک زندگی خود تغییر دهید. در همین نوشته، چند قدم کوچک را می خوانید که در صورت عمل به آن،  ناخودآگاه شما را تبدیل به یک فرد شادتر می کند.

 هنگام صبح زمانی را برای خودتان به دور از تکنولوژی اختصاص دهید
اگر صبح ها با زنگ گوشی همراهتان بیدار می شوید اشکال ندارد اما بعد از بیدا شدن گوشی همراه و وسایل تکنولوژیک  دیگر را از خودتان دور کنید. یک صبحانه مقوی و سالم بخورید بدون اینکه گوشی و یا وسیله ی دیگری در دستتان باشد. یک چای یا قهوه داغ نوش جان کنید، بدون چک کردن پیامک هایتان. بعد حداقل یک منظره طبیعی (مانند گلدان) برای رسیدگی روزانه داشته باشید تا انرژی سالم طبیعت را هر روز صبح جذب کنید.

 مدتی از وقت خود را برای بیرون از خانه اختصاص دهید
آفتاب می تواند کارهای خارق العاده ای برای شما انجام دهد. زمانی را که بیرون از خانه، شرکت و... هستید آفتاب باعث تشکیل ویتامین D در بدنتان می شود و این ویتامین ناخودآگاه حس شادی در شما ایجاد می کند.

 در زمان حال باشید
در زمان حال بودن شاید کمی سخت باشد. امروزه با شبکه های اجتماعی و تکنولوژی در دسترس مردم و بروزرسانی های پی در پی کمتر کسی یادش می ماند که در زمان حال حضور داشته باشد. سعی کنید در زمان حال باشید و تنها به یک چیز فکر کنید. با این آگاهی در زمان حال بودن می توانید تمرکزتان را نیز افزایش دهید.

 فعال باشید
هر فردی قابلیت های فیزیکی مختلفی دارد، پس کاری که برای یک نفر مفید است می تواند برای شخص دیگری مضر باشد. پس کاری را انجام بدهید که حس خوبی به شما دهد نه صرفاً برای اینکه شخص دیگری آن کار را انجام داده و موفق شده پس شما هم آن کار را انجام دهید.
یک فعالیت خوب با توجه به فیزیکتان می تواند باعث ترشح اندروفین در مغزتان شود، ماده ای که حس شادی و سرور به شما می دهد.

 دعا کنید
هر روز زمانی را به عبادت اختصاص دهید. یک عبادت ساده، یک تقویت باور به نیرویی بالاتر و یک درون یابی چند دقیقه ای می تواند انرژی مضاعفی به شما دهد.
شما می توانید حتی برای 5 دقیقه در روز چشمانتان را ببندید و به نعمت های خوبی که دارید تمرکز کنید و یا تنها بر روی تنفس تان تمرکز کنید. (همین تنفس نعمتی است چرا که خیلی ها حسرت یک بار سالم نفس کشیدن را دارند)

 یک لیست روزانه از کارهایی که باید انجام بدهید داشته باشید اما در انجام دادن آنها زیاد سخت گیر نباشید
حداکثر 5 یا 6 کار مهمی که باید در روز انجام دهید را به صورت لیست بنویسید و طبق اهمیت آن ها را اولویت بندی کنید. و حداقل 2 کار مهم اول را در روز انجام دهید. این قدم کوچک باعث می شود احساس موفقیت کنید، احساس کنید کاری مثبت در روز انجام داده اید.

 بخوانید … و بنویسید
شروع به کتاب خوانی کنید. لازم نیست حتماً کتاب های علمی بخوانید، بعضی اوقات برای تقویت قوه تخیل خواندن کتاب های داستان و رمان نیز خالی از لطف نیست. می توانید بعد از خواندن، خودتان نیز روزانه چند سطر داستان یا مقاله ای بنویسید. این کار نیز باعث می شود قوه تخیلتان با افکارتان در قالب کلمات بر روی کاغد منتشر شوند و یک تمرین ذهنی خوب برای شما خواهد بود.

 زمانی را به تفریح اختصاص دهید
بعد از یک روز کاری، شاید به نظر منطقی بیاید تا یک برنامه شاد با دوستانتان را لغو کنید. اینکار را نکنید! شما نیاز دارید زمانی را در هفته به تفریح مخصوص به خود  اختصاص دهید. کودک درون شما نیاز دارد تا شادی کند، بخندد و نیازهایش رفع شود پس هر هفته، زمانی را برای تفریح و حفظ روابط با دوستانتان ترتیب دهید.

  سازماندهی شده باشید
15 دقیقه در روز زمان بگذارید و کارهایی را که باید در طول روز انجام دهید، سازماندهی کنید. اگر 15 دقیقه زمان در سر کار ندارید، صبح 15 دقیقه زودتر بیدار شوید. کمبود وقت یک بهانه است.

 در زمانی موجه بخوابید
هر فردی عادت زمانی برای خواب دارد، بعضی ها فقط 2 ساعت می خوابند و خیلی هم عالی در روز بازدهی دارند بعضی افراد نیاز به خواب بیشتر دارند. اما به طور معمول هر فردی نیاز به 7 ساعت خواب دارد. 7 ساعت خواب راحت، بدون آنکه متوجه شوید یک روز شاد را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 زمانی را به کار نکردن اختصاص دهید
اگر تقویم تان به شما می گوید هیچ کاری برای انجام دادن در آخر هفته ندارید، پس خواهشاً هیچ کاری انجام ندهید. شاید به ظاهر سخت باشد که کاری را نیمه کاره پنج شنبه رها کنید و جمعه هم کار نکنید! اما این به نفع شماست. شما باید زمان کاری تان را با زمان شخصی تان تمییز دهید. نباید این دو را با هم بیامیزید.
 درباره احساسات خود صحبت کنید
می توانید در مورد احساسات و ذهنیات خود با فردی که ارتباط نزدیکی با او دارید صحبت کنید این کار موجب آرامش بیشتر شما خواهد شد.

 ورزش کنید                                                                                                                                                            
یک ورزش خاصی را که مورد علاقه شما می باشد دنبال کنید. سعی کنید حداقل هفته ای شش ساعت از زمان خود را صرف ورزش کنید. ورزش باعث شادی و سلامت جسمی و روانی شما می شود.
ورزش نه تنها باعث سلامت جسم شما مي‌شود، بلکه به سلامت رواني‌ شما هم کمک زيادي مي‌کند و البته که آرامش يکي از مزاياي ورزش است. یکی از راه های رسیدن به آرامش و شادی انجام ورزش های هوازی مانند یوگا و شنا و... می باشد.
جسم و روان ما همواره با يکديگر در تعامل هستند و روي هم اثر مي‌گذارند. زماني که فردي ورزش‌هاي هوازي انجام مي‌دهد سيستم تنفسي او عملکرد بهتري خواهد داشت، ريه‌ها دم و بازدم را بهتر انجام مي‌دهند و اکسيژن بيشتري به خون مي‌رسد. همه ی اين ها باعث عملکرد بهتر قلب مي شود. افرادي که به‌ طور مستمر ورزش مي‌کنند، روحيه شاداب‌ تري دارند و آرامش بيشتري را در زندگي خود تجربه مي‌کنند و اعتماد به نفس بيشتري هم دارند.
بررسی هایی که بر روی خانم های نابارور انجام شده، نشان داده است که شرکت در تمرین های کاهش دهنده استرس، ورزش هایی مانند یوگا برای ریلکس شدن روح و جسم و یا کلاس های مخصوص بارداری که تشکیل می شود، به باردار شدن این خانم ها کمک کرده است و نتایج بهتری نسبت به خانم های ناباروری داشته اند که از این روش ها استفاده نکرده اند.
وقتی شما با یک استرس طولانی مدت درگیر هستید، مغز شما در وضعیتی قرار می گیرد که باعث تولید هورمون هایی از جمله کورتیزول و اپی نفرین می شود و همزمان تولید هورمون های تولید مثل کاهش می یابد. به این ترتیب روند تخمک گذاری دچار اختلال شده و در نتیجه روی باردار شدن تأثیر خواهد گذاشت. البته کمی استرس طبیعی است ولی اگر شما به طور مداوم احساس نگرانی و استرس دارید باید جهت رفع آن اقدام نمایید.
اگر قصد دارید تمرینات یوگا را به عنوان یکی از انواع ورزش های هوازی شروع کنید، حتماً یک سبک و کلاس ملایم یوگا را انتخاب و از سبک های سنگین اجتناب کنید. سبک و کلاس ملایم یوگا می تواند در روند تنفس و آرامش ذهن بسیار مؤثرتر و مفیدتر باشد.
اگر از میل جنسی کم رنج می برید، یوگا مشترک می تواند تمایل جنسی بین زوجین را بیشتر کند (سبکی از یوگا که به صورت اشتراکی بین زن و شوهر، همراه هم اجرا می شود). انجام تمرینات یوگا در کنار همسر نه تنها می تواند هردوی شما را آرام کند بلکه باعث ایجاد پیوند صمیمی و لذت بخش از طریق تماس پوست با پوست بین تان می شود.

 تغذیه سالم داشته باشید
تغذیه سالم، با حفظ تناسب اندام و سلامت روان شما رابطه ای مستقیم دارد.

 از مصرف نوشیدنی های الکلی بپرهیزید.
نوشیدنی های الکلی آثار مخربی در بدن به وجود می آورد که می تواند اثرات منفی مستقیمی بر سلامت روان شما بگذارد.  علاوه بر آن مادری که قصد حاملگی دارد باید حداقل 3ـ2ماه قبل از بارداری مصرف الکل خود را قطع کند. و از مصرف آن در دوره بارداری هم بپرهیزد زیرا آثار بسیار نامطلوبی در بارداری و جنین ایجاد می کند.

 با عزیزان و بستگان خود در ارتباط باشید
با خانواده های خود در ارتباط باشید و به دیدار هم بروید. دیدار اقوام و آشنایان موجب شادی روح و آرامش می شود.

 از دیگران کمک بخواهید
اگر کاری دارید که خود از عهده انجام آن بر نمی آیید بگذارید دیگران کمکتان کنند. هیچ مشکلی ندارد همه ی انسان ها برای انجام برخی از امور خود نیاز به کمک یکدیگر دارند.

 به خود استراحت دهید
بهتر است 3ـ2ماهی قبل از اقدام برای بارداری از فعالیت های سخت و استرس زا به دور باشید. داشتن آرامش به دور از خستگی های روزمره و استرس زا، شما را برای اقدام به بارداری سالم و موفق آماده تر می کند.

 فعالیت هایی در حرفه مورد علاقه خود داشته باشید
فعالیت در حرفه ایی خاص (خیاطی، آشپزی، عروسک سازی، سفره آرایی و ...) به شما اعتماد به نفس و حس شادابی می دهد. شما می توانید در  هر حرفه ایی که دوست دارید جدا از شغلتان فعالیت کنید. مثلاً بعضی به بافتن لباس و یا درست کردن عروسک ها به روش های مختلف علاقه دارند . هم اکنون فرصت مناسبی است؛ قبل از باردار شدن این حرفه ها را یاد بگیرید تا برای فرزند دلبندتان با حرفه ی خود هر چیزی را به دلخواه درست کنید.

 ظرفیت ها و توانمندی های خود را بپذیرید و توقع بیشتر از خود نداشته باشید
این نکته را توجه داشته باشید هر فردی استعداد های خاص خودش را دارد و نباید از خود توقع داشته باشیم هر هنر و فعالیتی را بتوانیم انجام دهیم.

 دیگران را دوست داشته باشید و به آنها اهمیت دهید
همانطور که حس اینکه دیگران شما را دوست داشته باشند به شما آرامش می دهد، دوست داشتن اقوام و دوستان هم از طرف شما باعث داشتن حس خوب و آرامش برای خودتان می شود.
و همیشه به خاطر داشته باشید: شاد بودن کلید خوشبختی است و خوشبختی، کلید موفقیت.

 

تغییرات زندگی زناشویی

هر زوجی پیش از آن که تصمیم بر فرزندآوری بگیرند باید زندگی زناشویی موفقی داشته باشند. هدف اول هر زندگی حفظ و ایجاد رابطه ی پایدار بین زن و شوهر می باشد. بارداری به رابطه پایدار و موفق زناشویی نیازمند است. زندگی ای که متشنج و ناآرام باشد می تواند اثرات نامطلوبی بر بارداری و حتی در آینده کودک بگذارد. زنان و شوهرانی که زندگی زناشویی موفقی داشته باشند و بتوانند در نقش همسری خود موفق و ایده آل باشند، در آینده مادران و پدران موفق و دلسوز خواهند شد و فرزندان شان آینده ایی زیبا و روشن را سپری خواهند کرد.
برای اینکه بتوان زندگی موفق و ایده آل داشت باید بتوان شخصیتی با سلامت روان کامل از خود ساخت تا بتوان در مقابل آن همسری موفق بود.
در هر زندگی زناشویی ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد که بر اثر اختلاف نظر بین زوجین باشد. این اختلافات امری بدیهی وغیر قابل انکار است و در هر زندگی زناشویی وجود دارد. اما کلید اصلی حل این اختلافات دست خود ماست. و باید با پیدا کردن نقاط اختلاف و کمی گذشت و صبر آنها را به حداقل رساند.
لذا امری کاملاً منطقی است پیش از آنکه اقدامی برای بارداری صورت گیرد بتوانیم زندگی زناشویی خود را به یک زندگی پایدار و موفق برسانیم. پس باید سعی کنیم پیش از اقدام برای بارداری رابطه ی عاطفی خود را با همسرمان ارتقا دهیم و در حفظ و دائمی بودن این رابطه کوشا باشیم.
برای موفقیّت بیشتر در زندگی و افزایش پیوندهای دوستی بین زن وشوهر موارد زیر می تواند راهگشا باشد:

راهکارهای موفقیت رابطه

• همسرتان را به عنوان تنها مرد زندگی خود بپذیرید و برای شناخت دنیای او دانش و آگاهی خود را افزایش دهید.
• نیازهای واقعی او را دریابید. این امر اتفاق نمی افتد مگر اینکه همسرتان این نیازها را باز گوید. در مواقع مناسب با لحن ملایم در مورد نیازهایش از وی سؤال کرده و دیدگاه های واقعی وی را نسبت به خود و زندگیتان دریابید و در نهایت جوابی را که شوهرتان می دهد بدون انتقاد و جبهه گیری بپذیرید.
• سعی کنید هر روز در مواقعی که کنار همسرتان نیستید برایش پیامک عاشقانه بفرستید و حال او را جویا شوید.
• واژه ی دوستت دارم را راحت به زبان بیاورید و به همدیگر ابرازش کنید.
• گاهی زندگی خود را از یکنواختی بیرون بیاورید و شام یا ناهار خود را بیرون از خانه در کنار هم سرو کنید.
• سعی کنید زمانی را در هفته برای پیاده روی و قدم زدن کنار یکدیگر قرار دهید.
• اگر همسرتان حرف هایی میزند که زیاد مورد پسند شما نیست و یا با شما خیلی رو راست و صادق است ناراحت نشوید و از خود واکنش نشان ندهید. این صفت بسیار خوبی است که شوهرتان به شما اعتماد کامل دارد و با شما رو راست است پس سعی کنید راز دار و محل امن یکدیگر باشید، بگذارید همسرتان با خیال راحت برای شما درد و دل کند و از اینکه صحبت هایش جای دیگر گفته نمی شود، راحت باشد.
• به طور مداوم از شوهرتان انتقاد نکنید و او را به درک نکردن، دوست نداشتن، صمیمیت و بی احساس بودن متهم نکنید. زیرا او درک کردن، صمیمیت و با احساس بودن و دوست داشتن شما را به شیوه مردانه نشان می دهد. انتقاد پیاپی باعث می شود که شوهرتان از شما فاصله بگیرد.
• درمسائل خود با همسرتان مشورت کنید و هنگامی که شوهرتان با شما صحبت و نظرش را بازگو می کند، همه ی حواستان را متمرکز او کنید زیرا عدم توجه شما به گفته های او عدم علاقه شما را نشان می دهد.
•  در مواقعی که همسرتان برای شما کاری انجام می دهد و یا خریدی انجام می دهد تشکر کردن را هرگز فراموش نکنید.
• از همسر خود انتظار نداشته باشید که با تمامی طرح ها و ایده ها و افکار شما موافق باشد و آنها را تحسین کند. واقع بین باشید و به او اجازه دهید که نظرش را هر چند که برخلاف میل شما باشد، بیان نماید.
• اصرار زیادی برای جلب محبت همسرتان نداشته باشید. در بسیاری اوقات حالت روحی او برای ابراز محبت به شما مناسب نیست و اصرار زیاد شما منجر به مخالفت شدید او می شود.
• برای همسر خود نقش یک زن حساس و شکننده را بازی نکنید و زیاد جلویش گریه و زاری نکنید. زیرا این حالت ها باعث می شود که همسرتان فکر کند شما ضعیف و بی طاقت هستید و هر چیزی بگوید باعث رنجش شما می شود. بنابراین او سعی می کند که ارتباط کلامی کمتری با شما داشته باشد و همین امر باعث ناراحتی بیشتر شما می گردد.
• سعی کنید که در ارتباط با همسرتان همواره هویت خود را با عنوان یک زن و همسر حفظ کنید. زنی که توجه به روابطش به قیمت از دست دادن هویتش تمام شود به خود و روابطش صدمه می زند. زیرا این مساله باعث می شود که وی خود را بخشنده تر و دوست داشتنی تر از شوهرش ببیند و فکر کند که همسرش بی نهایت خودخواه و ناسپاس است. مردها با زنی به عنوان همسر در ارتباط دائمی باقی خواهند ماند که هویت مستقل و قوی خود را حفظ کند.
•  اگر به یکدیگر قولی می دهید حتماً به آن عمل کنید.
• گاهی هدیه و شاخه گلی برای همسرتان بخرید.
• صفت های خاص و خوبی که شوهرتان دارد و او را نسبت به سایرین پیش شما متمایز می کند مورد توجه و تحسین قرار دهید. هیچ وقت در میان اطرافیان و خانواده از همسرتان انتقاد نکنید و سعی کنید همیشه در میان آنها از همسر خود تشکر و تعریف و تمجید کنید.
• در میزان رفت و آمد با خانواده خود و همسر دقّت کنید وسعی کنید عدالت را رعایت نمایید.
• به همسر خود در هر حالتی احترام بگذارید و به چشم شخصی که فقط وظیفه دارد خواسته های شما را اجرا کند نگاه نکنید. سعی کنید هیچ گاه با صدای بلند با او حرف نزنید وهمیشه با صدای آرام خود به همسرتان آرامش دهید.
• وقتی شما در می یابید که در ایجاد مشکلات زندگی خود سهم داشته اید و آن را به همسرتان بگویید عشق و محبت بار دیگر در زندگیتان شکوفا می شود. زیرا بعد از آن همسرتان نیز سهم خود را می پذیرد و با کمک شما درصدد رفع مشکل بر می آید.
و در آخر پیشنهاد ما به شما این است عاشق هم باشید اما در رفتار و کردار با هم مثل یک دوست و رفیق عمل کنید.

راهکارهای موفقیّت در قرآن وحدیث

قرآن سر شار از آموزه های اخلاقی وتربیتی برای خانواده ها برای داشتن زندگی زیباتر است در ابتدا قرآن چه بر مرد و چه بر زن در مقابل کج روی ها واثبات آن برای خانواده وحفظ موقعییت خانواده می فرماید:
امر به معروف ونهی از منکر کنید (آل عمران – ۱۱۰و۱۱۴)
سپس می فرماید به قول ها و وعهده های تان پایبند باشید:
به عهد خود وفا کنید (مائده -۱ واسراء -۳۴)
و بعد می فرماید:
آیا مردم را به نیکی دعوت می کنید امّا خودتان را فراموش می نمایید (بقره – ۴۴ )
بین شما مودّت و رحمت قرار داده است پس به یکدیگر محبّت کنید:
در میان تان مودت و رحمت قرار داد (روم -۲۱)
و در برابر سختی ها مقاوم باشید چون:
با هر سختی آسانی است (الشرح -۴و۵)
و به مردان می فرماید برای حفظ و قوام زندگی از نگاه نامحرم بپرهیزند (نور-۳۱) و به زنان می فرماید که مطیع باشند و بدانند که زن با مرد در درگاه خدا تفاوت نمی کند بلکه آن برتر است که با تقواتر باشد.
یا می فرماید: با همسران تان به نرمی برخورد کنید (نساء-۱۹) ویا زنان شایسته چه کسانی هستند؟ (نساء-۳۴) و مردان شایسته در زندگی مشترک چه کسانی اند؟ و شما زن مرد لباس یکدیگرید (بقره -۱۸۷) و باید خطاهای تان را بپوشانید ونیکی های تان را نمایان کنید و ریا و خودنمایی نکنید (نساء-۳۸) و در زندگی دوست باشید و خدا شما را از یک تن آفریده است و هم از آن جفت او را خلق کرد (نساء-۱)
بر زنان تان دروغ نبندید و برهیچ زنی دروغ نبندید (نور-۱۱و۱۲) و (نور-۲۲)
وکلّی آیات دیگر که همه آنها راهگشای زندگی بشرند و در پیشرفت و تعالی او بهترین گزینه اند.
قرآن بهترین کتاب هدایت و راهنمایی است و باید از فرامین آن اطاعت شود و از نظرات کلّی آن استفاده کرد و با راهنمایی هایش هم در دنیا و هم در آخرت به سعادت رسید.
مطالب بالا گزیده ی بسیار مختصری از فرامین قرآن بود. برای فراگیری بیشتر می تواند به قسمت سلامت معنوی مراجعه کنید.

 

رفع استرس مادر و پدر پیش از بارداری

احساس استرس زمانی برای شما پیش می آید که باید چیزی بیش از توان خود را تحمل کنید. هنگامی که شما استرس دارید واکنش بدنتان مانند زمانی است که در معرض خطری قرار گرفته اید. این حالت موجب ترشح هورمون هایی می شود که ضربان قلب را افزایش می دهند، تنفس را تندتر می کنند و انرژی شما را به میزان زیادی بالا می برند.
پیش از اقدام به بارداری باید، استرس ها را از خود دور کنید. زیرا استرس های طولانی مدت می تواند عوارضی را نه تنها در خود شما، بلکه بر جنین داشته باشد. حتی استرس می تواند مدت زمان باردار شدن شما را به تأخیر بیاندازد.
استرس ممکن است دلایلی مختلفی داشته باشد ( مشکلات زناشویی، مادی، تصمیم به بارداری و...). فرقی نمی کند که زن باشید یا مرد، رابطه ی بین شما می تواند طوری پیش برود که شما را دچار استرس و نگرانی کند. ممکن است شنیده باشید که این تفاوت‌های بیولوژیکی است که در میزان استرس و منابع استرس زن و مرد تأثیر می‌گذارند؛ این می تواند درست باشد اما بیش از این تجربه‌های فردی و شخصی هر آدمی و ظرفیت‌های روحی و روانی اوست که باعث ایجاد استرس می شود‎.
برای اینکه یک رابطه بدون تنش و استرس و با درگیری محدود داشته باشید، باید بفهمید چه چیزهایی منبع استرس و نگرانی های شما هستند. همین که بدانید به طور معمول چه چیزهایی باعث نگرانی تان هستند و چطور باید این نگرانی ها را کم کنید، در مقابله با استرسی که اغلب باعث تنش در رابطه تان می شود، موفق عمل خواهید کرد‎.‎
منابع استرس زا را، بین خود شناسایی کنید و آن ها را یادداشت کنید و سعی کنید در مواقع برخورد با آن ها آرامش خود راحفظ کرده و صبور باشید و راه حل هایی برای رفع آن ها بیابید. استرس ها و خلقیات عاطفی شما همان طور که در دوران بارداری مهم و تأثیرگذار خواهد بود، رفتار شما از دوره ی پیش از بارداری هم بر روی جنین تأثیر خواهد گذاشت، لذا باید چند ماه قبل از اقدام به بارداری استرس بین خود را به حداقل برسانید.
این مورد را در نظر داشته باشید که هیچ رابطه و زندگی ای بدون مشکل و تنش نبوده و نخواهد بود و این مشکلات امری طبیعی و بدیهی است. بنابراین  استرس و ناراحتی در مقابل مشکلات  امری اشتباه و غیر معقول است.

• درک صحیح و زیبا از بارداری
اگر دقت کرده باشید اکثر رسانه ها و برنامه ها در مورد عوارض بارداری و اثرات منفی که ممکن است بر مادر بگذارد صحبت می کنند و آن را نقد و بررسی می کنند، در لابه‌لای روزنامه‌ها و مجلات هم می خوانید که بارداری فلان عوارض را دارد و یا چطور می تواند منجر به فلان عارضه شود. اگر کمی بر این موضوع تفکر کنیم برایمان سؤال می شود بارداری این همه عوارض و مشکلات دارد و باز هم خانم ها علاقه به باردار شدن دارند؟ و یا حتی بعضی ازخانم ها در آرزوی باردار شدن به سر می برند و حاضرند هزینه های بالایی را پرداخت کنند تا باردار بشوند؟ کمی عجیب به نظر می رسد! اما واقعیت چیز دیگریست.
بارداری و تجربه مادر شدن یک نیاز فطری است و هیچ زنی نیست که این نیاز را در خود نبیند و یا از آن بیزاری داشته باشد. بارداری یک پدیده ی فیزیولوژیک در بدن می باشد که در اکثر موارد بدون هیچ عوارض و مشکلی است. حتی می تواند آثار بسیار مثبت جسمی و روحی برای خانم ها داشته باشد، شاید بتوان گفت بیشترین فایده بارداری، آثار روحی روانی آن باشد. البته در برخی از موارد خیلی کم ممکن است برخی از تغییرات در دوره بادراری پیش بیاید که خوشایند نباشد، اما آن هم بعد از باردرای بهبود می یابد.
بارداری باعث تغییراتی در بدن می شود اما هیچ کدام عارضه به حساب نمی آیند، بلکه تغییرات است. خیلی از این تغییرات، زیبایی مادر شدن را به تصویر می کشد و چه بسیار خانم هایی هستند که آرزو و حسرت ایجاد این تغییرات را در خود دارند.
اگر یک بارداری برنامه ریزی شده باشد (در مباحث قبل درباره بارداری برنامه ریزی شده، اشاره شده است)، مطمئناً می تواند فواید روحی و جسمی بسیاری برای مادر باردار داشته باشد. البته بدین معنا نیست که اگر خانمی ناخواسته باردار شد دیگر فوایدی برایش نداشته باشد بلکه این فرد هم باید با شرایط پیش آمده خود را وفق دهد و مانند تمامی مادران باردار از شرایط پیش آمده خوشحال و راضی باشد و از فوایدش لذت ببرد.
خانم ها بعد از بارداری جایگاه اجتماعی به عنوان زن سالم کسب می کنند، یعنی آن خانم پس از به دنیا آمدن بچه‌اش یک هویت جدید پیدا می کند و در خانواده خود و همسرش هویت پایدارتر و صمیمی‌تر می‌یابد. همچنین برای یک مادر باردار از نظر روانی احساس «من سالم‌ هستم» به وجود می‌آید.
فرزند ‌دار شدن و بارداری برای یک خانم حس و لذت خاصی را به همراه دارد. این حس، حسی تکرار نشدنی و عجیب بین مادر و فرزند درون شکم اوست که فقط در دوران بارداری می توان آن را حس نمود و از آن لذت برد. مادر در این نُه ماه هرگز احساس تنهایی نمی کند و جنین خود را همراه خود در همه جا می داند. این حس خاص و لذت بخش قابل توصیف نیست و تا هر زنی آن را تجربه نکند نمی تواند این حس شیرین و رویایی را درک کند. وصف این حس زیبا و شیرین نه تنها از عهده ما بلکه از عهده هر قلمی نیز خارج است.
علاوه بر این احساسات شیرین، بارداری یک دوره ی فشرده ی سالم زیستن برای زوجین به حساب می آید که باعث ترک خیلی از عادات بد مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، عادات غذایی بد، تفریحات ناسالم و... می شود.
حتی برخی از زوجین مخصوصاً آقایان سعی می کنند رفتارها و خلقیات منفی خود را در این دوره تغییر دهند و زندگی خود را به آرامشی مطلوب برسانند.  چرا که درک می کنند سالم زندگی نکردن از هر لحاظ بر جنینشان تأثیر منفی می گذارد. مسلماً هر زوجی خواستار داشتن نوزادی سالم و سلامت است.
در قسمت سلامت روان دوره بارداری، اثرات مفید روحی و جسمی بارداری روی مادر را برای تان شرح می دهیم.
 

برنامه ریزی جهت بارداری موفق

علاقه به فرزند و تولید مثل آرزوی طبیعی هر انسان، بلکه هرموجود دیگری است. وجود فرزند، ثمره دوران ازدواج و بهترین یادگار انسان است. اگر انسان فرزند داشته باشد با مردن، دفتر عمرش بسته نمی شود. بلکه گویا با عمری بسیار دراز آفریده شده است.
عشق به فرزند یک امر غریزی و سرمایه گذاری بلند مدتی برای خوشبختی است. برای بهره برداری از این سرمایه گذاری موفق لازم است برنامه ریزی جامع و کاملی داشته باشیم.
فرزند دار شدن یک سرمایه گذاری به حساب می آید که در آن پایه زندگی زناشویی محکم تر شده و باعث خوشبختی بیشتر می شود. پژوهشگران در تحقیقاتی دریافته‌اند خانواده‌هایی که صاحب فرزند هستند بیش از خانواده‌های بدون فرزند از زندگی لذت می‌برند و احساس خوشبختی بیشتری می‌کنند. هر نوع سرمایه گذاری موفق نیاز به نوعی برنامه ریزی دارد. پس بهتر است پیش از اقدام به بارداری، برنامه ریزی برای فرزند دار شدن خود داشته باشیم.
برنامه ی زندگی مراحل رسیدن به رویاهای تان را به شما نشان خواهد داد. یک زندگی برنامه ریزی شده به شما آرامش می دهد چرا که به شما هدف می بخشد. وقتی تصمیم می گیرید که روی برنامه زندگی کنید، یعنی قصد دارید هدفمند زندگی کنید و دیگر زندگی کردن تان خالی و بدون هدف نیست.
اما قبل از ریختن هر برنامه ای برای این سرمایه گذاری بلند مدت،  بهتر است این سؤالات را بین خود رک و راست پاسخ دهید:
 آیا هر دوی ما آماده پدر و مادر شدن هستیم؟
 انتظار داریم زندگی مان بعد از بچه دار شدن چه تغییری کند؟
 چه فداکاری هایی باید بکنیم و آیا آماده آن ها هستیم؟
 آیا بهتر است بعداً بچه دار شویم یا الان اقدام کنیم؟
 آیا امکان دارد یکی از ما بچه را برای پر کردن جای خالی چیز دیگری در زندگی بخواهد؟
 آیا مشکلی در رابطه مان داریم که باید پیش از بچه دار شدن آن را حل کنیم؟
بعد از اینکه از پاسخ سؤال های بالا راضی بودید و به یک نتیجه ی مثبت و دلخواه رسیدید، می توانید برنامه ریزی را شروع کنید.                                                 
فرزند دار شدن یک هدف مهم زندگی به حساب می آید. بنابراین نیازمند یک برنامه ریزی کامل می باشد. چند راهکار برای  برنامه ریزی مطلوب پیش از بارداری برای شما ارائه می کنیم:
‌أ. اولویت بندی
کارهای زیادی وجود دارد که یک زوج دوست دارند انجام دهند. اما اگر بخواهند در مدت کوتاهی به همه آن‏ها برسند، به هیچ کدام نخواهند رسید. پس باید حتماً در تنظیم برنامه اولویت‏ها را در نظر بگیرند. اولویت‏ها را هم باید با توجه به اهدافی که در زندگی به دنبال آن هستند، تعیین نمایند. در یک زندگی اولویت اول زن و مرد باید ایجاد یک رابطه عمیق عاطفی باشد تا بستری مناسب برای تربیت فرزندان مهیا شود.
بنابراین باید پیش از اینکه تصمیم به باردرای بگیرید اگر مشکلات کوچک یا بزرگی در زندگی تان یا اختلافاتی با همسرتان وجود دارد، اول به فکر حل آن ها باشید تا بعداً در دوران بارداری دچار مشکلات و استرس و عوارض ناشی از آن ها نشوید.
در عنوان تغییرات پیش از بارداری راهکار هایی جهت بهبود روابط زناشویی ارائه داده شد، برای دریافت این راهکارها می توانید به این قسمت مراجعه کنید.
‌ب. برنامه ریزی واقع بینانه
برنامه ریزی باید واقع بینانه و عملکردی باشد و با شرایطی که وجود دارد مطابقت داشته باشد. برنامه ریزی های رویایی و دور از واقعیت معمولاً به هدف نمی رسند.                                                                                                                                                                     یک زندگی برنامه ریزی شده بر اساس واقعیت ها به شما جهت می دهد، برنامه ریزی این فرصت را در اختیارتان قرار می دهد که بدانید کجا هستید و به کجا قرار است بروید و چطور باید به آن جا بروید در غیر این صورت وقت خود را برای کارهایی بیهوده تلف خواهید کرد.
برای اینکه برنامه ‏ریزی به حد مطلوب برسد، نباید عجله کرد. برای تصمیم به فرزند آوری بهتر است دلایل معقول وزیبایی در ذهن خود داشته باشید و اگر فکر می کنید دلایل خاصی ندارید و یا اینکه به پیشنهاد اطرافیان و... تصمیم به فرزند آوری گرفته اید، بهتر است عجله نکنید. دلایلی منطقی ای وجود دارند که می توانند موجب تصمیم گیری شما شوند. دلایل زیبا و منطقی می تواند آینده ایی آرام و امن را برای فرزند شما و همچنین مسئولیت مادری و پدری شما تأمین کند.
در اینجا به چند نمونه از دلایل زیبا و منطقی که هر پدر و مادری بر اساس آن تصمیم به فرزند آوری می گیرند ارائه شده است.

• دلیل فردی: می خواهم نوع دیگری از عشق را تجربه کنم
همان قدر که ازدواج، دریچه ی تازه ای از عشق را روی شما گشوده است، فرزند دار شدن می تواند دنیا را در نظر شما عوض کند. اگر فکر می کنید قلب تان گنجایش یک عشق عظیم و غیر قابل توصیف را دارد و می خواهید تمام این عشق را به کودک تان ببخشید، دلیل خوبی برای فرزند دار شدن دارید.
• دلیل خانوادگی: می خواهیم یک خانواده واقعی باشیم
این دلیل، کاملاً عاقلانه است. تا وقتی که یک زوج جوان دو نفره باشید، هنوز خیلی هم «خانواده» به حساب نمی آیید. تعریف خانواده با وجود یک یا ۲ کودک شکل می گیرد. حضور فرزندها شما را بیشتر به بستگان و به همدیگر گره می زند و روابط انسانی پیچیده تری را تشکیل می دهد.
• دلیل انسانی: می خواهیم به آدم های خوب دنیا یکی اضافه کنیم
این که بگوییم در این دنیای بیهوده نمی شود فرزند دار شد، لعنت فرستادن به تاریکی است. آن هایی که می خواهند به همین دنیا یک آدم خوب اضافه کنند، شجاعت روشن کردن شمعی را داشته اند. این دلیل، یک دلیل عالی برای بچه دار شدن است، اما با بچه دار شدن تمام نمی شود. یادتان باشد آدم های بد و معمولی در این دنیا زیادند. تربیت یک آدم خوب، خیلی سخت تر از تصمیم برای به دنیا آوردنش است.
• دلیل دینی: می خواهیم فرزند صالحی از خود به جا بگذاریم
باقیات صالحات تنها چیزی است که بعد از مرگ آدم روی زمین می ماند و می تواند اثرش را بعد از مرگ هم نشان بدهد. یکی از این باقیات، فرزند صالح است. با به دنیا آوردن یک فرزند و تربیت درست او، می توانید یک نسل صالح به جا بگذارید که تا دنیا باقی است، خیرشان (و خیرتان) در دنیا بماند.
و خیلی از  دلایل منطقی و زیبای دیگر می تواند وجود داشته باشد که هر زوج و یا مادر و پدری بر اساس آن، تصمیم به فرزند آوری بگیرند.

و در آخر با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی و شرایط زندگی خود و با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید شروع به برنامه ریزی جامع و کامل برای بارداری خود بکنید و بر اساس آن تصمیم به بارداری بگیرید.


 

مادر > پیش از بارداری > سلامت روانی و عاطفی
1396/02/11
کارشناس مامایی خانم حیدری
S s s s s s 3
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی