h 1541
i 0
S 0

سلامت روان نوزاد

سیستم اعصاب نوزاد بدون ساختار است و برای رشد و تحول خود به تحریک نیاز دارد. علاوه بر تحریکات عواطفی و محبت آمیز، به رفتار های شناختی مانند: بازیها، رنگها یا موزیک و لمس کردن. احساس لبخند، تماس چشمها و وجود یک غمخوار و پرستار سبب آرامش و آسودگی خاطر و ترشح هورمونهایی در او ‪می گردد که موجب ارتقا مغز آنان خواهد شد.

بنابراین در آن بخشی از مغز که سالهای نخستین شکل می گیرد؛ در پختگی، رشد و تحول و رفتار اجتماعی سرنوشت ساز است. هر چه روابط مثبت بیشتری بوقوع بپیوندد، اتصالات و شبکه های بهتر و بیشتری در مغز او ایجاد می گردد. رشد و تحول یک کودک از طریق تجربه پیوندها و دلبستگی های دوران کودکی به نحو مثبت و یا به گونه ای منفی تحت تاثیر قرار می گیرد.

 •  مقدمه
 •  شخصیت نوزاد
 •  ارتباط با نوزاد
 •  تاثیرات حالات روحی والدین بر سلامت روان نوزاد
 •  اختلالات گفتاری
 •  وابستگی

مقدمه

جان لاک در قرن هفدهم، فلسـفه ای را به ارمـغان آورد که بر آرمان های عزت و شرف انسان تأکید داشت. او کودک را به صورت لوح سفید در نظر داشت. طبق این دیدگاه، کودکان ذاتاً شرور نیستند. کودکان در ابتدا هیچ چیزی نیستند، و شخصیتِ آنها را تجربه ها شکل می دهند. او معتقد بود کودکان ذاتاً از احساس درست و غلط برخوردارند و برای رشد منظم و سالم برنامه ای فطری دارند. رشد را به صورت فرایند ناپیوسته و مرحله بندی شده ای در نظر داشت که از یک روند واحد و یکپارچه که طبیعت آن را برنامه ریزی می کند، پیروی می کند. و سلامت روانی هر فرد در گروی این فرایند است.

یادگیری به تغییرات در رفتار بر اثر تجربه اشاره دارد. بچه ها با توانای های فطری یادگیری به دنیا می آیند که به آنها امکان می دهند تا بلافاصله از تجربه، بهره مند شوند. نوباوگان از توانایی دو نوع یادگیری اساسی برخوردارند: شرطی سازی کلاسیک و شرطی سازی کنشگر. آنها از طریق ترجیح دادن طبیعی تحریک تازه نیز یاد می گیرند.

برخی از نظریه پردازان خصوصیات شخصی هر شخص را بر ثبات می دانند (این که افرادی که در یک خصوصیت، بالا یا پایین هستند: توانایی کلامی، اضطراب، معاشرتی بودن، و...، در سال های بعدی هم به همین شکل خواهند ماند) معمولاً بر اهمیت وراثت تأکید می کنند.

اما برخی از محققان دیگر محیط را مهم می دانند و معتقدند که تجربیات اولیه الگوی دائمی رفتار را تعیین می کند. آنها بر این باورند که؛ رویـدادهای مثبت بعـدی در زندگی می توانند تأثیر رویدادهای ناگوار چند سال اول زندگی را کاملاً از بین ببرند(بر انعطاف پذیری تأکید دارند).

شخصیت نوزاد

در نظریه فروید، سه بخش شخصیت هر انسان؛ (نهاد، خود و فراخود) یک پارچه می شوند:

نهاد: بزرگ ترین قسمت ذهن، منبع نیازها، و امیال زیستی- اساسی است.

خود: قسمت هشیار و منطقی شخصیت که در اوائل نوباوگی پدیدار می شود تا تکانه های «نهاد» را طوری هدایت کند که روی چیزهای مناسب، در زمان و مکان قابل قبول تخلیه شوند.

فراخود(وجدان): در سن 6-3 سالگی از طریق تعامل با والدین که تأکید دارند باید از ارزش های جامعه پیروی کنند، شکل می گیرد.

خودِ تازه، فعالیت های مکیدن بچه را به سمت پستان یا شیشه شیر هدایت می کند. اگر نیازهای دهانی به طور مناسب ارضا نشوند امکان دارد که فرد عادت هایی مثل شست مکیدن، ناخن جویدن، و مداد جویدن را در کودکی، و پرخوری و سیگار کشیدن را در بزرگسالی پرورش دهد.

بر اساس یافته های خود نتیجه گرفت که؛ «محیط» نیروی برتر در رشد کودک است و بزرگسالان با کنترل کردنِ دقیقِ پیوندهای «محرک-پاسخ» می توانند رفتار کودکان را به هر صورتی که بخواهند، شکل دهند و «رشد» فرایندی پیوسته است که از افزایش تدریجیِ تعداد و نیرومندی این پیوندها تشکیل می شوند.

ارتباط با نوزاد

ابتدا برای اینکه بتوانیم به درست تربیت شدن نوزادمان و تکامل روانی آن کمک کنیم باید بلد باشیم که با او ارتباط موثر برقرار کنیم. در ادامه حواس شش گانه، واکنش های نوزاد به تحریکات و روش ارتباط موثر با روح و روان او را، برای بهبود رابطه والدین با کودک خود، قید می کنیم. همانطور که می دانیم رعایت برخی نکات هرچند ساده تاثیر به سزایی در آرامش و روان کودکمان در آینده و بزرگسالی خواهد داشت.


الف) گریه ی نوزاد
اولین راه ارتباط نوزاد با محیط پیرامون گریه و مکیدن است. عملا نوزاد تازه متولد شده جز این دو کار توانایی خاص دیگری ندارد. پس آرام بمانید و زمانی را برای گوش دادن صرف کنید. شما خیلی زود متوجه می‌شوید بسته به این که نوزادتان گرسنه، خسته و بی‌حوصله باشد یا حتی لازم است پوشکش عوض شود، گریه‌های متفاوتی دارد.

 1. گریه ی مزمن پر ناله همراه جیغ، نشانه از درد و ناراحتی نوزاد است.
 2. گریه ی ناله مانند که می تواند نشانه ی احساس گرمای زیاد، بیماری یا تب داشتن باشد.
 3. گریه برای جلب توجه منقطع، شبیه ونگ ونگ و دارای فراز و نشیب زیاد است. ممکن است صرفا برای جلب توجه شما اشک می‌ریزند و آغوش شما را می خواهند.
 4. گریه با نق زدن و کوتاه و موزون و ریتم دار که ناامیدانه به نظر می رسد به همراه ملچ و ملوچ و دست خوردن نشانه ی گرسنگی است. در این موقعیت اگر او را در آغوش بگیرید سرش را به طرف سینه ی مادر می برد.
 5. گریه با داد و هوار به این معناست که پوشک خود را کثیف می‌کنند. اما بعضی از نوزاد در این مسئله پر تحمل هستند و صدای‌شان هم درنمی‌آید.
 6. گریه ی زوزه مانند و به نوعی آهنگین با لج و نق زدن به این معناست که او خابش می آید. یکی از بهترین راه‌های خواباندن کودک، قدم زدن است.
 7. اگر در حین تغییر وضعیت، لباس عوض کردن یا تعویض پوشک فریادش به آسمان بلند می‌شود و شاکی است؛ ممکن است کوچولوی شما آنقدر سردش شده باشد که گریه‌اش درآمده و این اشک‌ها به واقع نشانه اعتراض باشد. نوزاد باید همیشه یک لایه لباس بیشتر از شما به تن کند. بنابراین دمای بدن او را با توجه به سرما و گرمای خودتان و میزان لباسی که می‌پوشید، تنظیم کنید.
 8. گاهی اوقات هر چه تلاش می‌کنید متوجه علت گریه نوزاد خود نمی‌شوید. در این مواقع بهتر است در بدن او سراغ یک مشکل کوچک بگردید. چیزی که اورا آزار میدهد، لباسی که تنگ است، جایی که می خارد و... .
 9. گاهی با به وجود آمدن سروصدا، دعواهای شما یا بوسیدن ها و بغل های زیاد کلافه می‌شوند. گاهی برای این‌که زیاد بغل‌شان می‌کنند، عصبانی می‌شوند. در چنین مواقعی بهتر است مادر یا پدر، نوزاد را به گوشه خلوتی ببرند و او را در آرامش برای دقایقی در آغوش بگیرند و به آرامی تکانش دهند.

 

 

ب) لبخند نوزاد

لبخند نوزاد در اصطلاح، «لبخند دائمي» می‌گویند، چون در جواب حس خاصی نیست و ارتباطی به دنیای خارج ندارد. از چهار هفتگی به بعد، نوزاد به واکنش و حالت‌هاي صورت اطرافیان توجه می‌کند و می‌خندد. به خنده او در این سن، «خنده اجتماعی غیرانتخابی» می‌گویند، چون او به شکل غریزی، به حالت‌هايی که افراد به چشم‌ها، پیشانی، بالای بینی و… می‌دهند، می‌‌خندد.
حتی گاهی پیش می‌آید که تا نوزاد را نوازش می‌کنید، حس مي‌کنید او دارد لبخند می‌زند، اما در این سن، هنوز نوزادان نمی‌توانند تشخیص دهند چه حالت‌هايی مربوط به درون بدن و چه حالت‌هايی مربوط به خارج از بدنشان است. او احساسات را درک می‌کند، اما نمی‌داند چه چیزی مسبب آن است. لبخند گوشه لب او، واكنش هوشیارانه نیست و تنها یک انقباض عضلانی است!

 

ج) شنوایی نوزاد

تا هفته چهارم، نوزاد نسبت به صداهای انسان به ویژه صدای تیز زنانه، واکنش نشان می‌دهد و این به آن علت است که سیستم شنوایی، بقیه حس ها کامل می‌شود و بعد از مرگ نیز آخرین حسی است که ازبین میرود و از کار می افتد.

پژوهشگران دریافته‌اند که نوزادان در دوران جنینی می‌توانند بسیار واضح صدای والدین و اطرافیان و حتی صدای ماشین‌ها را بشنوند و صداهای آرامبخش می‌تواند سلامت روان آنها را تضمین کند. نوزادان آوا‌ها و موسیقی را که در زمان جنینی شنیده‌اند تا ۴ ماه پس از به‌دنیا آمدن به خاطر دارند. جنین‌ها در رحم مادر می‌توانند تمامی صداهای محیط اطراف را بشنوند و این در ذهن آن‌ها از طریق اندازه‌گیری امواج مغزی باقی می‌ماند. شاید ما نیز تجربه ی این را داشته باشیم که گاهی آواهایی را می شنویم که برامان لذت بخش است هرچند ساده و بی مفهوم باشند. شاید تمام این آوایی که هر انسانی به صورت ناخودآگاه به آن علاقه مند است منشا جنین داشته باشد.
این مسئله می تواند یک راه حل بسیار مفید برای رشد هوش و افزایش قدرت یادگیری و تقویت ارتباط بیشتر نوزاد با مادر شود و حتی نوزادانی به این صورت می‌توانند ارتباط موثر تری با والدین خود در بزرگسالی داشته باشند.


د) صحبت کردن برای نوزاد

همیشه پاسخ فرزندتان را با عشق بدهید در هر زمانی که مشغول رسیدگی به او هستید با کودکتان صحبت کنید. به او بگویید دوستش دارید. خیلی پیشتر از این که او معنای کلمات را متوجه شود، با صدای شما آرامش پیدا می‌کند. قصه گفتن را براي تكامل مغز نوزادان و كودكان لازم است با قصه‌گويي، علاوه بر شناساندن صداي والدين، ارتباط برقرار كردن براي كودك راحت مي‌شود و كلمات را صحيح و كامل ادا مي‌كند و زودتر به حرف خواهد افتاد.
مغز نوزاد آماده براي پذيرش و يادگيري است و دوست دارد صداي والدين خود را بشنود و با محيط آشنا شود هرچند نباید از یک نوزاد تازه رسیده از دنیایی دیگر توقع این را داشت که با زبان ما افراد بیگانه و تعاملاتمان آشنا باشد پس والدين حتما بايد همان روز های اول بدو تولد با کودک خود سخن بگویند.
نوزادان به صداي افراد مونث بهترين پاسخ را مي‌دهند.

 


ه) تحریک حس لامسه برای نوزاد

درباره حس لامسه كودكان بايد اجازه داد آنها همه چيز را در خصوص زبري ، نرمي ، گرماو سرما احساس كنند تا بتوانند در مقابل آنها عكس العمل نشان بدهند. اولين پله براي بيدار و فعال كردن اين حس در نوزادان نوازش و در آغوش گرفتن آنها است زيرا با اين عمل به او اين احساس منتقل مي شود كه او را دوست دارند و جايش امن است. نوزاد شما الان در سنی است که به شدت از لمس شدن های تکراری مانند حرکت های رفت و برگشتی و ماساژ لذت خواهد برد. این کار پایانه های عصبی مغز او را تخصصی خواهد کرد. این یک افسانه است که با در آغوش گرفتن نوزاد او بغلی و وابسته می شود.


 

و) حرکت چشم های نوزاد

چشمان نوزاد شما به خلأ نگاه می‌کند، چون قدرت بینایی و سیستم عصبی او هنوز کامل نیست.
از چهار ماهگي به بعد، پنج حس نوزاد از تعامل و واكنش بيشتري برخوردار مي‌شود. بينايي كودكان بعد ازچهارماهگي رو به افزايش است به طوري كه توانايي پي‌گيري اجسام متحرك را از خود نشان مي‌دهد. بعد از این قضیه، اشکال مربوط به صداهای مثبت را به خاطر می سپارند. تاثیرات مثبت بر سیستم توجه و برانگیختگی نوزاد موثر است و با ارتقا این سیستم ما قادر به تقویت پردازش الگوهای هندسی در حافظه کودک خواهیم بود.

 

ز) اعتماد
نوزادتان به عشق و حمایت شما نیاز دارد و درواقع به آن وابسته است.
با عشق پاسخ دادن به اشاره‌های نوزادتان و احساس امنیت دادن به او، شما اعتمادش را به دست می‌آورید. نوزادتان کم‌کم می‌فهمد که نیاز‌هایش دیده ‌می‌شوند و او در دستان امنی قرار دارد. او حس عمیقی از امنیت را احساس می‌کند که کمکش می‌کند تا رشد کرده و با محیط در حال تغییر کنار بیاید.

ح) بازی با نوزاد
تحقیقات نشان داده‌اند بچه‌هایی که ثابت‌قدم و صمیمی هستند و توجه خوبی دارند، به احتمال زیاد در سلامت جسمی، ذهنی، اجتماعی و احساسی بسیار بهتر از کسانی هستند که این ویژگی‌ها را ندارند. پس نوزادتان را از طریق نوازش کردن، آرامش جسمی، خندیدن و بازی کردن درگیر کنید. برای بازی کردن با او نیز به قسمت تربیت و آموزش نوزاد مراجعه کنید.
 

تاثیرات حالات روحی والدین بر سلامت روان نوزاد

همانطور که می دانیم اولین کسانی که نوزاد با آن ها در ارتباط است والدین او هستند. در ادامه برخی از آثار روحی رفتار و حالات والدین بر کودک را قید کرده ایم.

 

الف) تاثیر افسردگی مادر بر سلامت روان نوزاد

درست است که نوزادتان همه هستی‌تان است، اما هرگز اهمیت دادن به خودتان را فراموش نکنید. درواقع اگر شما از خودتان مراقبت نکنید نمی‌توانید به بهترین شکل از نوزادتان مراقبت کنید. احساس تندرستی‌تان بر ارتباط با نوزادتان و اینکه پدر یا مادری دوست‌داشتنی باشید، تأثیر می‌گذارد.

خوردن بستنی، غوطه‌ور شدن در وان و چیز های دیگری که می تواند روحیه ی تان را تغییر دهد، به طور شگفت‌انگیزی حالتان را خوب خواهد کرد. اگر شما احساس افسردگی، خستگی و یا عصبانیت می‌کنید یا در نگه داری نوزادتان مشکل دارید، درخواست کمک کنید. هرگز در سکوت رنج نکشید زیرا بر روحیه ی کودکتان تاثیر میگذارد.

شاید فکر کنیم که نوزاد هرگز دچار افسردگی نمی شود اما در اصل این گونه نیست. این مسئله در نوزادانی که با مادران تحت فشار روحی یا افسردگی متولد می شوند، مشخص می شود. این کودکان در مواقع سخت با ترشح شدید هورمونها عکس العمل نشان می دهند و این قانون فقط در سن نوزادی صدق می کند و در سنین بزرگسالی این تاثیرات روی کودک نمی بینیم.

واقعیت غیر قابل بحث آن است که نوزادان خود قادر به از میان بردن فشارهای روحی و احساسی خویش نیستند، آنها به هنگام هیجان و برآشفتگی، قدرت تغییر خودآگاه و انحراف ذهن خویش را ندارند. در این موقعیت "هیپوتالاموس” موادی را بعنوان علامت تولید می کند که باعث ترشح هورمن فشار "کورتیزول” می گردد.

برای جلوگیری از عوارض افسردگی نوزاد باید در سالهای اولیه زندگیش فردی در کنار او باشد که برایش شناخته شده باشد. فردی که حال و احوال نوزاد را درک کند، فردی که به وی لبخند بزند و با محبت و مهربانی رفتار کند.اما پرورش و تربیت نوزاد توسط افراد غریبه نمی تواند این کیفیت پرورشی را بوجود آورد.

 

ب) تاثیر حمایت مطلق مادر بر سلامت روان نوزاد

خانم "سو گرهاردت” متخصص روان درمانی تردید دارد که پرورش و تربیت نوزاد توسط افراد غریبه بتواند کیفیت پرورشی بوجود آورد. وی می گوید: در نوزادانی که توسط غریبه ها پرورش می یابند، احتمالا این کمبود تجربه که مفهوم خاصی برای دیگری داشته باشد، وجود دارد. آنها می آموزند که باید در انتظار علاقه و توجه دیگران باقی بماند. از این تحقیق نتیجه گیری می شود که نوزادان تا 3سال اول زندگی منحصرا باید تولد مادر نگه داری شود. والدین نیز در سالهای نخستین نیاز به حمایت دیگران دارند، مثلا در صورت وجود مشکلات با کودک به کمکهای روان درمانی یا به موسسات اجتماعی و گروهها و همدردان مشترک احتیاج دارند تا به این وسیله بتوانند از تنهایی و ایزوله شدن خود جلوگیری نمایند.

 

ج) تاثیر استرس مادر بر سلامت روان نوزاد

از آنجا که سه ماهه اول بارداری سن پایه ای و حساس برای شکل گیری ارگان های حیاتی جنین است (از مغز تا کلیه، قلب و ...) بنابراین استرس مادر در این ماه ها می تواند جنین را در معرض قرار بدهد. محققان فکر می‌کنند مواد شیمیایی که در پاسخ به استرس از مغز مادر آزاد می‌شود اثر مستقیم بر مغز جنین- که در حال تکامل است- دارد. استرس ها به طور معمول به دو صورت مزمن و حاد اعمال می شوند. استرس های مزمن و مداوم با رشد جنین تداخل دارند.

به نظر می رسد استرس های کوتاه مدت و گذرا تاثیر پایداری بر جنین ندارند و پس از تولد و قطع ارتباط خونی جنین و مادر به تدریج از بین می رود، یعنی تابع ژنتیک و سازمان روانی-ادراکی خود نوزاد وکودک قرارمی گیرد. ولی استرسهای طولانی مدت موجب تخریب خواهند شد.

استرس های طولانی مدت می توانند موجب سقط زودهنگام، مرده زایی، وزن بسیار پایین هنگام تولد و زایمان های زودرس شوند. همچنین نوزاد زمینه ابتلا به بیماری های روانی چون افسردگی، نا آرامی و بیش فعالی را پیدا می کند. در لحظه ی استرس مادر متوجه افزایش جنب و جوش جنین در شکم خود می شود.
با این حال محققان هنوز نتوانسته‌اند شواهدی پیدا کنند که از دست دادن یکی از عزیزان در زمان دیگری از بارداری ( ۶ ماه دوم) اثری بر نوزاد داشته باشد.

استرس مادر احتمال ابتلا به یک سری مشکلات را افزایش می‌دهد. مثلا احتمال ابتلای کودک به بیش فعالی و کم‌توجهی را دو برابر می‌کند. بر طبق این تحقیقات مادران دچار استرس عصبی حتما باید در حین بارداری اقدام به درمان خود کنند و بر پیامد حاملگی و بهبود تکامل نوزادان تاثیر گذار باشند. البته این گزارشات نباید نگرانی خانم های باردار را فراهم آورد وگرنه نقض غرض خواهد شد وگرنه همه ی این تحقیقات هشداری است برای مادران باردار، که خود را در معرض استرس شدید قرار ندهند.

برای کم کردن این استرس‌ها، کلاسهای پیش از زایمان، خواب کافی، تغذیه مناسب، شادی، امیدواری و نگرش مثبت می تواند به شما کمک کند.

 

د) تاثیر پدر بر سلامت روان نوزاد

پدر با تامین آرامش ،حمایت و محبت مورد نیاز مادر بر سلامت روانی نوزاد تاثیر می گذارد. این حق مسلم او بر گردن پدر است.

لحظه تولد نوزاد نیز لحظه مهمی است و حضور پدر در این لحظه اهمیت خاصی دارد. در روایات آمده است که ائمه معصومین (ع) در هنگام تولد فرزندانشان حضور می یافتند و نوزاد را در آغوش می گرفته و می‏بوسیدند و در همان لحظات نخستین در گوش‏شان اذان و اقامه می‏گفتند(حاج شیخ عباس قمی، نگاهی بر زندگی چهارده معصوم، ص 522)

روانشناسان هم معتقدند حضور پدر در هنگام تولد نوزاد و برقرار کردن ارتباط با او می تواند موجب لطافتهای بعدی در روابط پدر و فرزند می شود. به همین دلیل در زایمان سزارین، به علت اجازه ی ورود پدر بر بالین همسر خود، رابطه ی بین نوزاد و پدر بهتر شکل خواهد گرفت و این نوع کودکان در آینده با پدر خود ارتباط بهتری برقرار می کنند.

در زایمان هایی که پدر به حکم ضرورت نزد مادر حضور یافته است؛ این پدرها در پرورش و مهرورزی به اطفال خود نقش فعال‏تری داشته‏اند. در حقیقت، ایجاد پیوند با نوزاد، منافع درازمدت در رابطه بین آن دو در برخواهد داشت. (پدر و پرورش فرزند،ویلیام سیرز،ترجمه پروین فرهادی ،خلاصه ص30)

بعد از آنکه نوزاد در آغوش مادر آرامش پیدا کرد ،پدر می تواند با او ارتباط برقرار کند و خوشحالی خود را از تولد نوزادش به او بفهماند. نوزاد نیروی مثبت یا منفی کلمات پدر را درک می کند و با او هماهنگ می شود. به علت پیوند خونی و ژنتیکی بین پدر و نوزاد، پیوندی در ادراک نوزاد خواهد بود. یک پدر ایده آلی کسی است که به ادراک نوزاد خود ایمان داشته باشد.

پدرانی که در دوران شیرخوارگی پایه و اساس خوبی برای ارتباطهای بعدی خود با فرزند بنا نکرده اند ،پدران خوبی نخواهند بود .دکتر ویلیام سیرز می گوید : در مورد پدری که سال اول وقت خود را صرف پرورش کودک نکرده است ،پذیرفتنی است که به صورت نامعقولی در دام کتک زدن بیفتد

جنین می‌تواند صدای پدر خود را درحالی‌که فقط ۶ هفته دارد تشخیص دهد. زیرا در فضای شکم صدای بم (پدر) بهتر از صدای زیر (مادر) منتقل می شود. و در زمانی که نوزاد به دنیا می آید این قانون برعکس خواهد شد و کودک بیشتر صدای مادر را در یافت خواهد کرد. وقتی کودکی که در دوران بارداری با صدا و درد و دل های پدر خود آشنا باشد، بعد از زایمان، آرامش خاصی با حضور پدر و صدای او خواهد کرد.

پس برای اینکه کودک آرام تری داشته باشید حتما به همسران خود توصیه کنید در تایم هایی که کودکتان در شکمتان تکان می خورد با صحبت کنند و حتما تایمی برای این کار اختصاص دهند تا سلامت روانی کودک خود را تضمین کنید.

اختلالات گفتاری

در کودکانی که نارس متولد می‌شوند، تاخیر گفتار و زبان قابل‌پیش‌بینی است و تمهیداتی وجود دارد که در آینده، گفتاردرمان از طریق لمس درمانی و تقویت مهارت‌های مربوط به تغذیه به ایجاد مهارت‌های دهانی ـ حرکتی از همان سنین پایین کمک کند. نشانگان‌های ژنتیکی خاصی هم مثل نشانگان داون یا نشانگان‌هایی که باعث عقب‌ماندگی‌های ذهنی و تاخیرهای روانی-حرکتی یا شناختی می‌شود، وجود دارد که کودک با آن متولد می‌شود و مشکلات گفتاری در این کودکان قابل پیش‌بینی است. اما در برخی موارد تاخیر و آسیب‌های کلامی بدون علت است و این کودکان در آینده، در سایر حیطه‌های شناختی و هوشی بدون مشکل است حتی شنوایی سالمی دارد اما در ادای کلمات و جمله‌ها به مشکل برمی‌خورد. در این شرایط مراجعه به گفتاردرمانگر و توجه به برخی تمهیدات به رشد زبان کمک می‌کند.

وابستگی

پرورش «دلبستگی» در انسان ها فرایند طولانی است که تغییراتی را در ساختارهای روانی شامل می شود که باعث می شود نوزاد رابطۀ عاطفی عمیقی با مراقب خود برقرار کند. این مسئله پیامدهای مادام العمر دارد و از «گهواره تا گور» بر روابط تأثیر می گذارد.

روان کاو بریتانیایی، «جان بولبی» با الهام از نظریۀ «کردارشناختی»، در مورد فهیدن رابطۀ کودک- والد، باور داشت که رفتارهای دلبستگی نوزادان؛ مانند لبخند زدن، غان و غون کردن، چنگ زدن و گریه کردن علائم اجتماعی ذاتی هستند که والد را به نزدیک شدن به نوزاد و مراقبت کردن از او و تعامل با وی ترغیب می کنند. وقتی که مادر نزدیک نوزاد می ماند، این رفتارها تضمین می کنند که نوزاد تغذیه خواهد شد، از خطر در امان خواهد بود، و تحریک ومحبت لازم برای رشد سالم دریافت خواهد کرد.

 

«کردار شناسی» به ارزش انطباقی یا بقـای رفتار و تـاریخ تکـاملی آن مربوط می شود. سرچشمه این رشته را می توان در مطالعات «داروین» پیدا کرد. دو جانور شناس اروپایی، «کنراد لورنز» و «نیکو تین برگن»، شالوده نوین آن را ریختند.

«لورنز» و «تین برگن» با زیر نظر گرفتن گونه های مختلف حیوانات در زیستگاه طبیعی آنها، الگوهای رفتار را که به بقاء کمک می کند، بررسی کردند. مشهورترین این الگوها «نقش پذیری» است که عبارت از رفتار دنبال کردن برخی جوجه پرنده ها که تضمین می کند جوجه کنار مادر می ماند و تغذیه می شود و از خطر مصون می ماند. نقش پذیری در دوره محدودی از رشد واقع می شود. اگر غاز مادر در این مدت حضور نداشته باشد، ولی شیئی شبیه او حضور داشته باشد، جوجه غازها به جای مادر از او نقش پذیری می کنند.

کودک > نوزاد > سلامت روان
1396/05/24
کارشناس مامایی خانم میرمحمدی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی