27 تیر 1396 ساعت 02:37
سوال:  چگونه شیرخوارم را به گرفتن پستان ترغیب نمایم؟
جواب:

قبل از هر اقدام باید اطمینان حاصل کنید که شیرخوار حقیقتاً از گرفتن پستان امتناع می کند. چون گاهی مادران رفتار طبیعی شیرخوار را به امتناع از گرفتن پستان تعبیر می نمایند. به این منظور به نکات زیر توجه کنید:
. دفعات شیرخوردن واقعی شیرخوار در طی 24ساعت: شیرخوار ممکن است به مقدار کم و دفعات بیشتر یا به مقدار بیشتر و دفعات کمتر شیر بخورد.
. ارزیابی وضعیت شیرخوار از نظر کفایت دریافت شیر: حداقل 2 تا 6کهنه پارچه ای خیس شده با ادرار بی بو و روشن در 24ساعت و داشتن پوستی لطیف و شاداب معمولاً نشانگر دریافت کافی شیر می باشد.
. 3توجه به رفتار شیرخوار در فواصل تغذیه: آیا خشنود و راضی است؟ یا به آسانی آشفته می شود و یا بیمار به نظر می رسد؟
. 4توجه به وضعیت در آغوش گرفتن و شیرخوردن و مکیدن شیرخوار:
• آیا شیرخوار را در وضعیت مناسبی به پستان گذاشته اید به طوری که سینه و زانوی او روی سینه و شکم تان، دهان شیرخوار هم سطح نوک پستان و چانه وی روی پستان قرار می گیرد؟
• آیا دهان شیرخوار کاملا باز می شود تا بتواند پستان را به خوبی بگیرد. (به سبب صاف شدن نوک پستان در احتقان پستان گرفتن برای شیرخوار مشکل می شود.)برای ترغیب نوزاد به گرفتن سینه به توصیه هاى زیر توجه کنید:
_ وقتی که شیرخوار خواب آلود است (درست قبل از بیدار شدن یا موقع به خواب رفتن) به او شیر بدهید.
_ قبل از تلاش برای شیردادن، شیرخوار را با آواز خواندن، تکان دادن یا ماساژ، آرام کنید.
_ در زمانی که شیرخوار هنوز زیاد گرسنه نیست، به او شیر بدهید.
_ اگر شیرخوار دچار سردرگمی در گرفتن پستان است، قبل از برقراری رفلکس جهش شیر، مقداری از شیر خود را بدوشید، سپس پستان را به کودک عرضه کنید به طوری که او یک پاداش آنی از کوشش خود بگیرد. اگر شیرخوار سعی در گرفتن پستان دارد می توانید با قطره چکان شیر دوشیده شده را روی پستان بریزید تا به صورت قطره وارد دهان وی شود. این کار ممکن است شیرخوار را آرام و چسبیده به پستان نگهدارد و به تداوم مکیدن تشویق نماید یا ابتدا شیرتان را به روی لب های شیرخوار بدوشید و سپس پستان را به داخل دهان او بلغزانید. وقتی کودک پستان را نمی گیرد، وادارکردن وی به گرفتن پستان از طریق گرسنه نگهداشتن او کار درستی نیست چون شیرخوار دچار سردرگمی در گرفتن پستان ممکن است درخطر کم آبی هم قرار گیرد و اگر انرژی مناسب را دریافت نکند، ضعیف تر شده و قادر به گرفتن پستان و مکیدن آن نخواهد بود.
_ وضعیت های مختلف شیردهی را امتحان کنید.

مقالات مرتبط


سوالات مرتبط
  09 مرداد 1396 ساعت 03:37
سوال: در چه مواردی تغذیه با شیر مادر منع می‌شود؟
جواب:

در برخی موارد تغذیه با شیر مادر منع دارد

• بیماری مادر: ایدز، اعتیاد به الکل

• بچه‌هایی که در هنگام تولد نقص دارند یا متابولیسم مشکل دارد مثل گالاکتوزیمیا و بچه‌هایی که قادر به شیر خوردن نیستند.

آلرژی غذایی: تغذیه مادر موجب واکنش‌های آلرژیک نوزاد می‌شود.

• فشارهای مالی

• فشار اجتماعی

• ناتوانی در شیردهی

کمیسیون بین المللی غذای codex، فرمولاسیون غذای نوزاد را به‌عنوان یک جایگزین شیر مادر تعریف می‌کند که به‌تنهایی تمامی نیازهای تغذیه‌ای شیرخواران را از بدو تولد تا معرفی تغذیه تکمیلی برآورده می‌کند.

سازمان غذا و دارو (FDA) فرمولاسیون غذای نوزاد را به‌عنوان یک ماده غذایی مشابه شیر انسان که می‌تواند به‌عنوان جانشین شیر مادر یا به‌صورت مکمل در کنار شیر مادر مورداستفاده نوزاد قرار گیرد، تعریف می‌کند.
  08 مرداد 1396 ساعت 04:31
سوال: آیا برای نوزاد نارس شیر مادر کافی است؟
جواب:

بهترین و مناسب‌ترین غذا برای نوزاد نارس، شیر مادر خود اوست.

مادرانی که نوزاد نارس دارند مطمئن باشند که می‌توانند به شیرخوار نارسشان شیر بدهند. باید به آنان اطمینان خاطر داده شود که در صورت دوشیدن‌های مکرر و تخلیه پستان‌ها، شیرشان به مقدار کافی تولید خواهد شد. بهترین و مناسب‌ترین غذا برای نوزاد نارس، شیر مادر خود اوست.

نوزادان نارس در ابتدا به دلایل زیر در مقایسه با نوزادان رسیده خوب تغذیه نمی‌شوند:

_ به سرعت خسته شده و مکیدن ضعیف دارند.

_ به مدت کوتاه‌تری می‌مکند.

_ به مدت طولانی‌تر شیر می‌خورند و ممکن است بعد از چند نوبت مکیدن مدت زیادی مکث کنند و دوباره پستان را بمکند.

این نوزادان پس از شیرخوردن نیاز به آروغ گرفتن بیشتری دارند و چون هماهنگی در مکیدن، بلعیدن و نفس کشیدن در آنان تکامل نیافته است، ممکن است شیر به گلویشان بپرد لذا مادر باید بیشتر متوجه این موضوع باشد.

در صورتی که این نوزادان نارس خواب آلودگی زیاد داشته باشند نباید به تغذیه آنان اصرار ورزید. تغذیه نوزاد تا حدی که ممکن است باید در محیط آرام و امن باشد و از سر و صدا و نور زیاد و تکان دادن شدید او در حین تغذیه، پرهیز شود.
  05 مرداد 1396 ساعت 02:32
سوال: به نظر می‌رسد شبها شیرم کافی نیست، چه کنم؟
جواب:

بسیاری از مادران احساس می‌کنند صبح‌ها مقدار زیادی شیر دارند در حالی که شب‌ها مقدار شیرشان کم است. بیشتر نمودن دفعات شیردهی در عصر و شب به تولید شیر بیشتر کمک می‌کند. میزان هورمون‌های تولید کننده شیر بین ساعات 2 و 6 صبح در بالاترین حد است و در طول روز به تدریج کاهش می‌یابد.

 
  05 مرداد 1396 ساعت 01:43
سوال: هنگام دوشیدن، شیر از پستانهایم خارج نمی‌شود، آیا شیرم کافی نیست؟
جواب:

مقدار شیری که از طریق دوشیدن پستان‌ها جمع آوری می‌شود، متفاوت با مقدار شیری است که شیرخوار با مکیدن دریافت می‌کند. بسیاری از مادرانی که قادر به تولید مقدار قابل توجهی شیر  هستند و می‌توانند فرزندشان را کاملاً سیر نمایند، ممکن است هنگام دوشیدن پستان‌های خود بیش از چند قطره شیر مشاهده نکنند. جای نگرانی نیست دوشیدن مهارتی است که بتدریج کسب می‌شود. بعلاوه ممکن است مادر به علت رگ نکردن پستان نتواند شیر چندانی خارج کند. لازم است قبل از دوشیدن خود را آماده ساخته و بازتاب جریان شیرتان را تحریک کنید.(دوشیدن صحیح شیر، در سوالات قبلی آموزش داده شده است)

 
  05 مرداد 1396 ساعت 00:42
سوال: شیرخوارم مکرر مایل به شیرخوردن است، آیا شیرم کافی نیست؟
جواب:

شیرمادر به آسانی و سریع هضم می‌شود. به علاوه بسیاری از شیرخواران نیاز مبرمی به آرامش و تماس نزدیک با مادر دارند که با مکیدن پستان در وضعیت صحیح تأمین می‌شود. اکثر شیرخواران هر 2-3 ساعت یک بار مایل به شیرخوردن هستند. اما در مراحلی از رشد به نظر می‌رسد تمام مدت نیاز به شیر خوردن دارند. این حالت در موقع "رشد سریع یا جهش رشد" آن‌ها که حدود 2-3 هفتگی، 4-6 هفتگی و 3 ماهگی است، مشاهده می‌شود. در این مراحل شیردهی مکرر منجر به افزایش شیرمادر ظرف 2 یا 3 روز خواهد شد. نوزادان خواب آلود اغلب حدود 2 هفتگی جهش رشد داشته و خواب آلودگی آن‌ها نیز برطرف می‌شود. گاهی شیرخواران چند بار و زود به زود شیر می‌خورند که یک خواب 5 ساعته داشته باشند یا پس از این خواب به دفعات بیشتری شیر می‌خورند که جبران کنند.

 
پرسش و پاسخ...
اگر جواب سوالت رو پیدا در بالا پیدا نکردی، بپرس تا اولین فرصت کارشناسان مادری به شما پاسخ بدهند.
لطفا قبل از ارسال پرسش در مجموعه مورد نظر خود بگردید تا اگر پاسخ خود را یافتید دیگر منتظر پاسخ جدید نمانید . و موضوع دیگر اینکه پرسش هایی که قبلا شده اند و شما همان و یا مشابه آن را ارسال کنید نمایش داده نمیشود. با تشکر ( گروه اینترنتی مادری )
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش