درمان مشکلات دهان و دندان کودکان با طب سنتی
25 مهر 1396 ساعت 00:28
0 نظرات

تسکین دندان در آوردن کودکان

رویش دندان ها ممکن است سبب ناراحتی های مختصر مانند تورم، قرمزی و دردناک بودن لثه درمحل درآمدن دندان کودک شده و به همین خاطر کودک بهانه گیر و تحریک پذیر می گردد. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا این ناراحتی را بهبود بخشید.

برای تسکین مشکلات لثه ناشی از دندان درآوردن کودکان، ماساژ لثه با روغن زیتون بسیار مفید است.

ماساژ لثه با عسل یا نمک و ماساژ ناحیه فک و گردن با روغن های گرم مانند روغن زیتون بسیار مفید است.

کودکان در حین دندان درآوردن دوست دارند یک جسم سخت را به دندان گیرند که موجب تقویت لثه ها و سرعت رشد دندان ها می شود لذا دادن کشک، هویج، برگه زردآلو، گاز گرفتن ریشه تازه و مرطوب شیرین بیان نیز توصیه می شود.

کودکان در حین درآوردن دندان، دوست دارند که یک جسم سخت را به دندان بمالند. ریشه تازه شیرین بیان برای اینکار بسیار مناسب است. اگر ریشه تازه در دسترس نیست، ریشه خشک آن را از عطاری تهیه کرده، آن را تمیز بشویید و برای چند ساعت آن را در آب بخیسانید و بعد آن را به دست کودک بدهید تا به لثه های خود بکشد. این یک دندان گیر سالم، طبیعی و خوشمزه است که موجب تقویت لثه ها و تسریع رشد دندان ها می شود.

درمان تأخیر رویش دندان

سن رویش دندان در کودکان متفاوت است ولی ترتیب ظهور دندان ها منظم و قابل پیش بینی است. اولین دندان هایی که رویش می یابند، ثنایای مرکزی در فک پایین است که تقریباً بین 8 ـ6 ماهگی ظاهر می شود. گاه رویش دندان ها ممکن است حتی تا سن 15 ماهگی نیز به تأخیر بیفتد که در این صورت نیاز به بررسی ویژه دارد. توصیه های زیر در حل این مشکل بسیار مفید است.

برای پیشگیری از تأخیر رویش دندان در کودکان، در زمان بارداری و قبل از آن مادر از سویق استفاده کند. هم چنین، استفاده مادردر دوران بارداری از گلابی به همراه کره (یک قاشق مربا خوری) در این زمینه مفید است.

روزانه به مدت 30 دقیقه دست و پای کودک را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید. کودک را طوری قرار دهید تا پشت به آفتاب قرار گیرد.

روی لثه کودک آب پیاز و یا آب انار بمالید.

اگر تأخیر رویش دندان به علت مشکلات ژنتیکی باشد در طب اسلامی از دارویی به نام داروی پیامبر استفاده می گردد.

استفاده از پستانک در کودکان سبب اختلال در شکل­ گیری دندان ها و فک بالا می­ گردد. از دادن پستانک به کودکان خودداری فرمایید.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش