شما الان اینجا هستید: خانه / مجله/ برگرداندن شیر یا رفلاكس
h 370
i 0
S 0

برگرداندن شیر یا رفلاكس


برگرداندن شیر یا رفلاكس

کارشناس مامایی خانم ناصری / 08 شهریور 1396 ساعت 23:16

کودک > نوزاد > امور پزشکی

برگرداندن شیر یا رفلاكس

پدیده رفلاکس یا برگرداندن شیر در کودکان کوچک تر بیشتر به علت تكامل ناكافی دریچه تحتانی مری رخ می دهد. در طول سال اول زندگی كودك، عملكرد این دریچه قوی تر می شود و احتمال بازگرداندن محتويات معده كاهش می يابد. حدود 50 درصد كودكان درجاتی از رفلاكس را خواهند داشت، اما فقط درصد كمی از آن ها دچار رفلاكس شديد هستند.

علایم بالينی رفلاكس چيست؟

كودكتان بعد از هر بار شیرخوردن ممكن است مقدار كمی شیر را بالا بیاورد يا دچار سكسكه شود. وی ممكن است دچار سرفه پس از بالا آوردن شیر شود و احتمالاً علت اين است كه شیر در حال پس زدن از معده، اشتباهاً وارد مجاری هوايی وی شده است. اين امر طبیعی است و تا زمانی كه كودكتان از ساير جنبه ها مشكلی نداشته باشد جای هیچ گونه نگرانی نیست. فقط لازم است يك تكه پارچه تمیز يا دستمال در دسترس داشته باشید. تا در صورت بروز این حادثه آن را جلوی دهان نوزاد گرفته و از کثیف شدن بیش از حد لباس و محیط اطراف نوزاد جلوگیری کنید. هم بچه هايی كه شیر خشك می خورند و هم آن ها كه از شیر مادر تغذيه می كنند ممكن است به چنین وضعیتی مبتلا شوند.

در موارد زير لازم است با پزشك كودكتان مشورت كنید:

• اگر در شرايط عادی رفلاكس بیش از پنج بار در روز اتفاق بیافتد.

• اگر كودك بعد از خوردن غذا، زياد گريه می كند.

• اگر به طور مكرر استفراغ می كند.

• اگر سرفه كردن حالتی دائمی شده است.

پیشگیری از رفلاکس یا برگشت شیر

روش های ساده ای وجود دارد كه بايد در ابتدا مورد توجه قرار گیرند؛ مانند نگه داشتن كودك در وضعیت عمودی برای 20دقیقه بعد از هر بار تغذيه، اين وضعیت به باقی ماندن مواد خورده شده در معده تا زمانی كه به داخل روده تخلیه شود كمك خواهد كرد. در ضمن بهتر است وعده های غذايی كمتر با دفعات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه كودكان همیشه موافق اين موضوع نیستند! اما اين كار مانع پر شدن كامل معده شده و احتمال پس رانده شدن مواد را با توجه به شل بودن دريچه بین مری و معده، كاهش می دهد.

کودک > نوزاد > امور پزشکی
1396/06/08
کارشناس مامایی خانم ناصری
کارشناس مامایی خانم میرمحمدی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی