آشنایی با ۱۰ شیوه مؤثر در کاهش درد زایمان
27 تیر 1396 ساعت 23:52
0 نظرات

درد زایمان نشانه­ ی هیجان‌انگیزی برای پایان بارداری و تولد نوزاد است. قرار است مادری، مادر شود. لحظات تولد نوزاد و روند زایمان می­تواند به عنوان بهترین و زیباترین لحظات زندگی باشد.

زایمان هر مادر، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و به عوامل بسیاری بستگی خواهد داشت. به طور کلی بهتر است برای مادر، با در نظر گرفتن تمام جوانب و مشورت با پزشک متخصص، مناسب‌ترین روش انتخاب شود.

درد زایمان به علت انقباض رحم برای بیرون راندن جنین است، البته دلایل متفاوتی بر این مسئله تأثیر دارد. دلایل فیزیکی مانند سفتی عضلات، مداخلات پزشکی و وضعیت قرارگیری رحم و دلایل روحی روانی مانند ترس از درد، اضطراب، عدم آگاهی و خستگی.

آماده سازی مادر در دوران بارداری و آموزش به وی می تواند در مهار و کاهش درد زایمان تاثیر بسزایی داشته باشد.

فراموش نکنیم ترس و ناآگاهی سبب افزایش درد می شود. انگیزه، عشق، امید و مهم­تر از همه توکل به خداوند، هر مسیری را هموار و راحت می­کند.

در این مطلب انواع شیوه های کاهش درد زایمان به اختصار توضیح داده می‌شود تا دیدی کلی به این موضوع به دست آوریم.

این روش ها، به عنوان روش های بسیار مفید، کاربرد وسیعی دارند و مبتنی بر توانمندسازی مادر و کاهش ترس و اضطراب وی و حمایت همسر و خانواده استوار است. در نتیجه نوزاد از این روش ها بسیار سود می برد.

۱- تمرین های کششی، ماساژ، تن آرامی و مهارت های تنفسی
مجموعه این مهارت ها، طی دوران بارداری به مادر آموزش داده می شود. مادر چگونگی تسلط بر درد زایمان و کاهش ترس و اضطراب را می آموزد.

۲- قرار گرفتن در وضعیت های مختلف هنگام درد
مادر در اتاق زایمان در وضعیت های دلخواه خود قرار می گیرد و به هیچ عنوان مجبور به خوابیدن و نشستن نمی شود. کاملاً آزاد است تا در هر حالتی که احساس راحتی بیشتر می کند، قرار گیرد، به طوری که حتی می تواند به همراه خود تکیه کند، راه برود و از بالش ها یا توپ زایمان استفاده کند.

۳- لمس، ماساژ و انرژی درمانی
این روش ها بر نوازش اطمینان بخش و دوستانه قسمت های مختلف بدن یا ماساژ نواحی دست، کمر و باسن توسط همراه استوار است که می تواند تاثیر بسزایی در کاهش درد و ایجاد آرامش برای مادر داشته باشد و دردهای وی به نحو چشمگیری کاهش پیدا می کند.

۴-  تحریک الکتریکی اعصاب از راه پوست
یک دستگاه الکتریکی مخصوص که روی کمر نصب می شود با فرستادن امواج هنگام انقباض، موجب کاهش درد می شود.

۵- آروماتراپی
روغن های خوشبو مانند عصاره گل سرخ، بابونه، پونه و… که همراه با ماساژ استفاده می شوند آرامش بخش هستند.

۶- صداهای آرامش بخش
شنیدن اصوات مورد علاقه مادر می تواند سبب کاهش درد و اضطراب شود. در این روش مادر می تواند از واکمن مخصوص خود به همراه موزیک مورد علاقه اش استفاده کند. برخی مادران از گوش دادن به صدای اذان یا صوت قرآن لذت می برند.

۷-هیپنوتیزم (خواب مصنوعی)
حالتی است که در آن خودآگاهی فرد تغییر پیدا می کند و با تلقین پذیری، درد زایمان کم می شود که البته باید توسط فرد ماهری انجام شود.

۸- بیوفیدبک
براساس این روش مادر با آموزش در مورد فیزیولوژی بدن خود و تمرکز بر آن طی زایمان، می تواند به خود کمک کند تا درد کمتری احساس کند که روش بسیار موثری است.

۹- سرما و گرما درمانی
استفاده از کیسه آب گرم، حوله، پارچه گرم یا سرما درمانی همگی در کاهش درد از جمله درد زایمان موثرند.

۱۰- زایمان در آب
در این روش مادر طی دردهای زایمانی در وان مخصوص که در اتاق زایمان تعبیه شده است قرار می گیرد و تولد نوزاد با نظارت و سرپرستی ماما در آب انجام می شود.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش