شما الان اینجا هستید: خانه / مجله/ توصیه های انعقاد نطفه از دیدگاه اسلام و روایات (قسمت اول)
h 436
i 0
S 0

توصیه های انعقاد نطفه از دیدگاه اسلام و روایات (قسمت اول)


توصیه های انعقاد نطفه از دیدگاه اسلام و روایات (قسمت اول)

کارشناس ترجمه آقای صادقی / 22 تیر 1396 ساعت 23:11

مادر > پیش از بارداری > سلامت معنوی (آداب معنوی)

كودك هدیه ی آسمانیست كه از سوی خداوند مهربان عطا می شود و یكی از بهترین عوامل زیبایی بخش حیات آدمی است. طراوتی كه حضور كودك در زندگی با خود به همراه می آورد، سبب نشاط معنوی پدر و مادر خواهد بود. كودكان از ملكوت پاك و نورانی هستند و پس از طی كانال وجودی پدر و مادر پا به عرصه این نظام دنیایی می گذارند، همانند آبی زلال و پاك كه از آسمان فرستاده می شود.

در روایات متعددی به پدران و مادران سفارش شده است که در حین نزدیکی با وضو بوده و به یاد خدا باشند. بدیهی است یاد خدا موجب آرامش قلب می شود و در فرزند اثر مثبتی خواهد داشت. همچنین رغبت و میل قوی جنسی زوجین، در زیبایی جنین و هوشمندی وی اثری قطعی خواهد نهاد. ترس و اظطراب والدین به هنگام عمل زناشویی، بدترین تاثیر را بر روی طفل می گذارد؛ همانگونه که آرامش خاطر پدر و مادر، تاثیر بس نیکو در فرزند می نهد .

در حدیثی از معصومین (ع) نقل شده است که فرموده اند: در شبی که از مسافرت بر می گردید و همینطور در شبی که می خواهید به مسافرت بروید، نزدیکی نکنید.
از امام صادق نقل شده که فرمودند: در شب، زفاف کنید و در روز ولیمه دهید.

همچنین در روایات اسلامی، از انعقاد نطفه در برخی زمان ها و حالات نهی شده و فرزند حاصل از این آمیزش را معیوب دانسته است، بعضی از این موارد عبارتند از:

  • عوامل طبیعی و تاثیر آنها بر روی بدن

۱- اشعه گاما:

جنس اشعه گاما از ذرات انرژی بوده و از این رو خاصیت نفوذ آن بسیار زیاد است. این اشعه مضر، در نور خورشید وجود دارد و اثرات منفی زیادی بر سلولهای اولیه دارد که تقریبا بعد از سی سال ظاهر می شود.
نقل شده که حضرت رسول اکرم (ع) به علی (ع) فرمودند: یا علی در مقابل نور خورشید مجامعت مکن مگر اینکه پرده ای بیاویزی که شما را بپوشاند؛ زیرا اگر در آن حال فرزندی به وجود آید؛ همیشه در حال پریشانی و فقر است تا بمیرد.

۳- اشعه ماورا بنفش:

این اشعه دارای فوائد و مضراتی است. از آن جمله تغییراتی است که بر روی نسل و نژاد ایجاد می کنند.

۳- اشعه مجهول:

این اشعه از کرات دیگر به زمین می رسد؛ البته بنا به موقعیت فصول سال؛ فشارهوا؛ رطوبت، خشکی، کسوف، خسوف و غیره. در روایات هم بدست می آید که از جمله اوقات مکروه برای جماع، هنگام کسوف و خسوف و بادهای تند و زلزله است.

ادامه در قسمت دوم...

مادر > پیش از بارداری > سلامت معنوی (آداب معنوی)
1396/04/23
کارشناس ترجمه آقای صادقی
کارشناس مامایی خانم میرمحمدی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی