سه روش بی خطر در درمان سرفه کودک
19 تیر 1396 ساعت 21:12
0 نظرات

هیچ کس دوست ندارد که شاهد دست و پنجه نرم کردن نوزاد یا کودک شیرخوار با علائم سرماخوردگی سرفه های طولانی باشد. سازمان جهانی غذا و دارو و آکادمی آمریکایی متخصصان اطفال، مصرف شربت سرفه را برای کودکان خردسال توصیه نمی کند. به گفته آن ها، این داروها نه تنها کمکی به بهبود بیمار نمی کند بلکه مصرف زیاد آن می تواند خطرناک باشد.

دکتر مونا پاتل، متخصص اطفال در بیمارستان لس آنجلس می گوید: "شربت سرفه دارای محتویاتی مانند دکستروفان است که می تواند مضر باشد. زیاد اتفاق افتاده است که کودکانی را به خاطر اینکه والدین شان به آن ها داروهای سرفه داده بودند به بخش اورژانس انتقال داده ایم."

مواردی که ذکر شد وحشتناک هستند اما حقیقت این است که: هدف شما این است که می خواهید به یک کودک بیمار کمک کنید. خوشبختانه کارهای موثر زیادی وجود دارد که برای درمان سرفه کودک می توانید انجام دهید. در این جا ما به سه راه حل (بدون نیاز به مصرف هیچ گونه دارو) اشاره می کنیم که باعث می شوند کودک شما به سرعت بهبود یابد.

ساکشن های بینی

دکتر پاتل می گوید: "اغلب اوقات سرفه کردن واکنشی است که به خاطر تحریک هایی مانند وجود مخاط می باشد." زمانی که بینی کودک می گیرد، مقداری از آن مخاط به قسمت های پایین گلو می رود و باعث سرفه او می شود. دکتر پاتل می افزاید: "برای کمک به کودکی که دچار آبریزش بینی شده است، می توانید از ساکشن بینی استفاده کنید." درمان های دیگر سرفه مانند ریختن قطره سالین به سوراخ بینی کودک و سپس پاک کردن بینی او با استفاده از ساکشن بینی می تواند موثر باشد.

عسل

طبق توصیه دکتر پاتل، برای بهبودی سرفه در کودکان یک ساله و بزرگتر، مصرف نصف تا یک قاشق چای خوری عسل مفید است. به عقیده وی، این کار از میزان ترشحات مخاط کاسته و سرفه را از بین می برد." مصرف عسل به خصوص عسل گندم سیاه در مقایسه با داروهای ضد سرفه که حاوی دکسترومتورفان هستند تاثیر بیشتری در بهبودی سرفه کودکان دارد. (همچنین مصرف عسل حاوی آنتی اکسیدان ها و خواص آنتی باکتریال آن در بهبودی جراحات نیز موثر است). به یاد داشته باشید که هرگز به کودکان زیریک سال عسل ندهید زیرا احتمال بروز مسمومیت های حاد غذایی وجود دارد.

رطوبت سازهای خنک

افزایش رطوبت خنک هوای محیط به خصوص در شب می تواند در بهبودی سرفه و تسهیل علائم سرماخوردگی شود. راه حل دیگر مشابه نیز، بیرون بردن کودک به یک گردش شبانه در هوای خنک است. هوای سرد مجرای نای را باز می کند و باعث می شود هوای بیشتری از این آن عبور کند.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش