آیا سکسکه کردن نوزادان و کودکان زیر یک سال عادی است؟
12 تیر 1396 ساعت 22:58
0 نظرات

بله. سکسکه کردن برای نوزادان و کودکان زیر یک سال طبیعی است. نوزادان حتی در داخل رحم نیز سکسکه می کنند که امری کاملا عادی است. خیلی از مادران از اینکه نوزاد در داخل رحم نفس نمی کشد ولی می تواند سکسکه کند متعجب می شوند. حقیقت این است که سکسکه کردن ارتباطی با نفس کشیدن ندارد: انقباض های ناگهانی دیافراگم آن ها که ناشی از تحریک عضلات می باشند.

طبق گفته های پروفسور لینت مازور، استاد دانشگاه مرکز علوم سلامت تگزاس، سکسکه نوزادان معمولا ناشی از تغذیه او (شیر مادر، شیر خشک یا هر غذایی دیگر) است. وی می گوید: "این امر برای پدر و مادر او ناراحت کننده است اما نوزاد از بروز آن رنجی نمی برد. برای رفع سکسکه نوزاد نیازی به مراجعه به پزشک نیست مگر در صورتی که خواب و تغذیه نوزاد را با مشکل مواجه کند."

به گفته پروفسور مازور، کودکان مبتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری هستند، ممکن است بیشتر سکسکه کنند. در صورتی که کودک شما زیاد سکسکه می کند، این مسئله را با پزشک او در میان بگذارید مخصوصا اگر زیاد سرفه می کند و ازین مسئله رنج می برد.

علاوه بر این، اگر سکسکه کودک شما قابل کنترل نیست یا زود به زود اتفاق می افتد و یا بعد از یک سالگی هم اغلب اوقات اتفاق افتاد به پزشک مراجعه کنید. این احتمال هرچند به ندرت، وجود دارد که سکسکه های غیرطبیعی نشانه ای از وجود اختلالات جدی تری در کودک باشند.

برای متوقف کردن سکسکه راه های زیادی بیان کرده اند، اما مازور همه آن ها را بی اساس می خواند. وی می گوید: "کار زیادی از دست شما بر نمی آید، سکسکه ها به خودی خود به زودی از بین می روند." بعضی بر این عقیده اند که اگر کودک شما چیزی را بمکد سکسکه او بهبود می یابد. مازور درباره این روش می گوید: این کار ضرری ندارد و حتی شاید مفید واقع شود اما من بر درستی این فرضیه شرط نمی بندم."

سعی نکنید تا با انجام کارهایی مانند هیجان دادن به کودک، فشار دادن چشم ها، کشیدن زبان و بسیاری از این درمان های من درآوردی موجود در فرهنگ های مختلف سکسکه او را متوقف کنید. هیچ ثبوتی مبنی بر موثر بودن این روش ها وجود ندارد و این احتمال وجود دارد که فرزند شما با انجام آن ها آسیب ببیند.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش