علل بروز تغییرات خلق و خو در بارداری
12 تیر 1396 ساعت 18:32
0 نظرات

اگر باردار هستید یا خانم بارداری را در دوره بارداری اش همراهی می کنید به احتمال زیاد با نوسانات خلق و خویی آشنایی دارید و آن را تجربه کرده اید. اما جای نگرانی نیست چرا که شما تنها نیستید؛ نوسانات خلق و خویی در دوران بارداری بسیار شایع است. اگرچه ممکن است از باردار بودن تان خوشحال باشید اما فشار روحی، استرس و تشویش نیز همراه تان هست. این نگرانی ها باعث تشدید نوسانات خلق و خویی شما می شود.

بارداری رویدادی است که زندگی تان را تغییر داده و تغییرات جسمانی و عاطفی زیادی را نیز به دنبال دارد. فهمیدن این تغییرات به شما کمک می کند یک بارداری خوبی داشته باشید. همچنین توصیه می شود برای تجربه یک بارداری عالی و بدون عارضه، در مورد نگرانی ها و تغییراتی که برای تان رخ می دهد با پزشک خود صحبت کنید.

 • دلایل نوسانات خلقی در بارداری چیست؟

تنش جسمی، خستگی، تغییرات در سوخت و ساز بدن یا هورمون های استروژن و پروژسترون دلایل تغییرات خلق و خویی در بارداری به شمار می رود. همچنین تغییرات مهم در سطح هورمون می تواند سطح انتقال دهنده های عصبی را تحت تأثیر قرار دهد. این انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی مغز هستند که به تنظیم خلق و خو می پردازند. نوسانات خلق و خویی بیشتر اوقات در سه ماهه ی اول بارداری بین هفته های شش تا ده اتفاق می افتد. علاوه بر این زمانی که بدنتان برای تولد نوزاد آماده می شود، یعنی سه ماهه ی سوم بارداری، این نوسانات خلق و خویی دوباره شروع می شود.

 • چگونه باید این نوسانات خلق و خویی را درمان کنم؟

نکته ی مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که شما تنها نیستید و اکثر  خانم های باردار این حالت را تجربه می کنند؛ و آگاهی شما نسبت به این مسئله شما را در درمان و کنار آمدن با آن کمک می کند.

مواردی که در ادامه گفته می شود راه هایی است که برای مقابله با نوسانات خلق و خویی و استرس می توانید انجام دهید:

 1. به اندازه کافی بخوابید.
 2. در طول روز استراحت کنید.
 3. سعی کنید فعالیت های جسمانی منظم داشته باشید.
 4. غذای سالم بخورید.
 5. با دوستانتان وقت بگذرانید.
 6. چرت بزنید.
 7. پیاده روی کنید.
 8. فیلمی را با دوست تان تماشا کنید.
 9. به خودتان سخت نگیرید.
 10. در کلاس یوگای بارداری شرکت کنید.
 • چه زمانی برای این مسئله به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر نوسانات خلق و خویی شما بیش از دو هفته به طول انجامید و بهبود نیافت، بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید تا او شما را به یک مشاور ارجاع دهد. بیش از ۱۱ میلیون زن آمریکایی سالانه دچار افسردگی می شوند. همچنین افسردگی در زنان باردار شایع تر است اما می تواند در هر سنی اتفاق افتد.

 1. اضطراب تکرار شونده و افزایش تحریک پذیری
 2. اختلالات خواب
 3. تغییر عادت های غذایی
 4. ناتوانی در تمرکز بر روی هر چیزی برای مدت طولانی
 5. از دست دادن حافظه کوتاه مدت

در صورت تشدید و تکرار نوسانات خلق و خویی توصیه می شود با پزشکتان درباره راه های بهتر برای مقابله با نوسانات خلق و خویی، اضطراب و افسردگی صحبت کنید.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش