بروز این حالت ها در نوزادان طبیعی است (قسمت2)
10 تیر 1396 ساعت 21:21
0 نظرات

ممکن است نوزاد شما در چند هفته اول زندگی نشانه های عجیبی از خود نشان دهند که برای شما نگران کننده باشد در حالیکه اغلبا حالت های طبیعی نوزاد در حال رشد هستند. در این مقاله ما به برخی از این موارد به طور مختصر اشاره می کنیم.

چشمان ناهمسو

هرازگاهی تقریبا همه نوزادان وضعیتی را تجربه می کنند که یکی از چشم ها به جهت متفاوتی نسبت به چشم دیگر نگاه می کند. با اینکه این مسئله ممکن است شما را نگران کند، اما این بدین معنا نیست که نوزاد شما دچار مشکل بینایی خواهد بود.

دکتر استرن اُکانر می گوید: "در چند ماه اول، عضلات چشم همچنان در حال رشد می باشند و کودک شما یاد می گیرد چگونه از آن ها استفاده کند." اگر چشمان او تا شش ماهگی منظم و همسو نشد، در مورد مراجعه به یک متخصص بینایی اطفال مراجعه کنید.

کاهش دفع

اگرچه برنامه غذایی نوزاد شما (شیر مادر، شیر خشک یا ترکیب آن ها) در چهار تا شش ماه اول تغییری نمی کند، از افزایش تحریک روده ها متعجب نشوید. دکتر استرن می افزاید: "اجابت مزاج نوزاد به این دلیل دچار تغییرات می شود که مدفوع او با سرعت کمتری در طول روده ها حرکت می کند." اگر دفع نوزاد شما از بعد از هر وعده غدایی به هر چند روز یکبار تغییر کرد، به این معنا نیست که مدفوع او نگه داشته می شود. تا زمانی که مدفوع وی شل است، به اندازه قبل غذا می خورد و شکم او نرم است، جای نگرانی نیست.

اگر نوزاد شما هنگام دفع، به خود فشار می آورد و حالت چهره اش عجیب می شود نگران نباشید، زیرا او در چنین حالتی در تلاش برای دفع می باشد. در صورتی که نوزادتان واقعا به یبوست دچار شده است، ممکن است مدفوع او کوچک و سفت است و ممکن است همراه با خون باشد که در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

تاول زدن لب

تاول زدن لب در افراد بالغ معمولا یک عارضه دردناک و رنج آور است. اما در صورتی که یک تاول کوچک بر لب بالایی نوزاد شما به وجود بیاید، ممکن است هیچ خطری برای نوزاد شما نداشته باشد. در هر صورت، این امر می تواند نشانه ای از نیاز شما به تصحیح برنامه شیردهی او باشد.

دکتر سارا سیلورستین مشاور تغذیه نوزاد در نیویورک می گوید: "ممکن است نوزادتان پستان شما را به اندازه کافی عمیق به دهان نگیرد که در این صورت به هنگام مکیدن اصطکاک زیادی بر لب های او وارد می شود و این امر باعث بروز تاول می شود." راه حل این مشکل تا حدودی ساده است. سعی کنید نوک پستان خود را حداقل دو سانتیمتر در داخل دهان نوزاد قرار دهید. تاول وی در کمتر از چند روز محو خواهد شد.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش