بروز این حالت ها در نوزادان طبیعی است (قسمت 1)
10 تیر 1396 ساعت 04:10
0 نظرات

ممکن است نوزاد شما در چند هفته اول زندگی نشانه های عجیبی از خود نشان دهند که برای شما نگران کننده باشد در حالیکه اغلبا حالت های طبیعی نوزاد در حال رشد هستند. در این مقاله ما به برخی از این موارد به طور مختصر اشاره می کنیم.

ترشحات چشم

مجرای اشک نوزاد بسیار باریک است و با هر بهانه ای ممکن است مسدود شود که این مسئله باعث انباشته شدن ماده چسبناکی در چشم نوزاد می شود. دکتر استرن در این باره می گوید: "این ترشحات ممکن است شبیه چرک به نظر برسند اما در حقیقت علامت عفونت نیست مگر اینکه سفیدی چشم به رنگ قرمز متمایل شود." درمان این وضعیت آسان است: به آرامی با یک دستمال تمیز و مرطوب از گوشه داخلی چشم شروع کنید و تا انتهای دیگر چشم بکشید.

همچنین می توانید مجرای اشک را با نوک انگشت کوچک تمیز خود باز کنید به گونه ای که فاصله بین چشم و بینی نوزاد را ماساژ دهید. در نظر داشته باشید که این یکی از موقعیت هایی است که داشتن ناخن کوتاه یک مزیت است.

استفراغ کردن شیر

همه نوزادان گاهی بعد از وعده غذایی، استفراغ می کنند که معمولا برای این کار نیازی به مصرف داروی ریفلاکس ندارند. دکتر کاترین اکانر، متخصص اطفال در نیویورک می گوید: "عضلات غیرارادی نوزاد از جمله آن هایی که شیر را در شکم نگه می دارند، هنوز در حال رشد هستند. نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند ممکن است بیشتر استفراغ کنند زیرا این گونه غذاها در مقایسه با شیر مادر مدت بیشتری در داخل معده می مانند.

نوزادانی که شیر را بیشتر از طریق شیشه شیر می نوشند، معمولا مقدار شیر بیشتری می خورند زیرا حتی بعد از سیر شدن بی وقفه به مکیدن خود ادامه می دهند. تغذیه از پستان مادر به نوزاد کمک می کند تا در هر وعده غذایی خود مقدار مناسبی شیر دریافت کنند. اکثر نوزادان زمانی که توانایی نشستن را پیدا می کنند به سادگی استفراغ کردن شان متوقف می شود. تا زمانی که نوزاد شما شاد است و به وزن گیری خود ادامه می دهد، جایی برای نگرانی وجود ندارد. اما زمانی که با استفراغ کردن دچار ناراحتی می شود، از توصیه های پزشکی کمک بگیرید.

سکسکه

این اسپاسم دیافراگم برای افراد بالغ ناراحت کننده است اما برای نوزادان که معمولا هم چندین بار در روز دچار آن می شوند مسئله مهمی نیست. نباید برای درمان آن سعی کنید به نوزاد خود شیر بدهید. سکسکه او خودبخود متوقف می شود و البته بعدا دوباره رخ می دهد.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش