۵ توصیه برای غلبه بر سردرد های دوران باردرای
04 تیر 1396 ساعت 02:55
0 نظرات

حالا که باردار شده اید، آیا سردرد های تان شما را به ستوه آورده است؟ اما اصلا جای نگرانی نیست، چرا که شما تنها نیستید. سردردها شایع ترین علائم مربوط به بارداری هستند که معمولا در طول سه ماهه ی اول و سوم بارداری بروز می کند و تشدید می شود.

زمانی که بدن تان در حال رشد و پرورش کوچولوی شماست، شما متحمل موجی از هورمون ها و حجم خون می شوید. این مسئله همراه با فشار روحی، محرومیت از خواب و حتی عادت های بد غذایی موجی از سردرد هایی که غلبه بر آنها دشوار به نظر می رسد را به وجود می آورند.

اگرچه بعضی از داروهای مسکن برای مادران باردار بی خطر هستند، اما قبل از مصرف این نوع داروها حتما با پزشکتان مشورت کنید. در صورتی که به دنبال درمان های طبیعی برای مقابله و غلبه بر سردردهای دوران بارداری تان هستید، فقط موارد زیر توصیه می شوند:

۱-به اندازه کافی آب بنوشید.

کم شدن آب بدن برای همه سردرد را به دنبال دارد – اما برای مادران باردار بالا نگه داشتن مصرف آب از اهمیت ویژه ی برخوردار است. در طول بارداری، بدن شما در حال فعالیت و کار بیش از حد برای نوزادتان هست. برای اینکه مطمئن شوید همه چیز بدون مشکل و خوب در حال انجام است باید به اندازه کافی آب بنوشید. انجام این کار از یبوست، بواسیر و سردرد جلوگیری می کند.

۲-سعی کنید گرسنه نمانید.

وعده های غذایی متعادل و کوچک نه تنها باعث کاهش بیماری صبحگاهی می شود بلکه با سردردها نیر مقابله می کند. خوردن پروتئین، چربی های سالم، سبزیجات و میوه ها به مقدار زیاد باعث حفظ قند خون تان می شود و از بروز درد جلوگیری می کند.

۳-به طور منظم چرت بزنید.

از آنجاییکه محرومیت از خواب منجر به افزایش انواع ناراحتی ها از جمله سردرد می شود، سعی کنید به اندازه ی کافی استراحت کنید و در زمان مناسب و به طور منظم چرت زدن را فراموش نکنید. همچنین مطمئن شوید که حدود ۸ تا ۱۰ ساعت در شب می خوابید.

۴-مواد غذایی که می خورید را یادداشت کنید.

برای دو هفته یک دفترچه یادداشت غذایی تهیه کنید و هر چیزی را که می خورید یاد داشت کنید. و وقتی که سردرد به سراغتان آمد، به غذایی که خورده اید توجه کنید و ارتباط بین آن دو را پیدا کنید. از این رو می توانید بفهمید خوردن چیزی که قبلا از آن لذت می بردید در حال حاضر باعث سردردتان شده است. از خوردن آن غذا تا زمانی که کودکتان متولد نشده است خودداری کنید و می بینید که مشکل سردردتان حل شده است.

۵- زمان سردرد از یک پارچه مرطوب و سرد استفاده کنید.

زمانی که سردرد به سراغ تان آمد، قبل از رفتن سراغ کابینت داروها، سعی کنید از یک پارچه سرد استفاده کنید. دراز کشیدن در یک اتاق خنک و تاریک با یک پارچه مرطوب و سرد روی پیشانی تان ممکن است همان آرامشی باشد که شما نیاز دارید.

روی هم رفته، سردردها در دوران بارداری به هیچ وجه مسئله نگران کننده نیست. اما در صورتی که سردردتان همراه علائمی مثل تب یا تاری دید هست، سریعا پزشک یا مامای تان را در جریان بگذارید چرا که ممکن است این نشانه ی از یک عارضه باشد که پزشکتان باید در مورد آن بداند. 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش