شما الان اینجا هستید: خانه / مجله/ باروری چه زمانی و چگونه صورت می گیرد؟
h 749
i 0
S 0

باروری چه زمانی و چگونه صورت می گیرد؟


باروری چه زمانی و چگونه صورت می گیرد؟

کارشناس ترجمه آقای صابری / 01 خرداد 1396 ساعت 13:43

اکثر اوقات نمی دانید که دقیقا چه روزی باردار شده اید. پزشک شما آغاز بارداری تان را اولین روز آخرین دوره قاعدگی تان در نظر می گیرد یعنی ۲ هقته قبل، زمانی که لقاح صورت می گیرد.

تخمک گذاری

در هر ماه گروهی از تخمک ها درون تخمدان شما با اندازه هایی کوچک و به شکل کیسه هایی پر از مایعات که به آن ها فولیکول می گویند شروع به رشد می کنند. در آخر، یکی از تخمک ها از داخل فولیکول خارج می شود (تخمک گذاری). معمولا این اتفاق در حدود ۲ هفته قبل از پریود بعدی تان اتفاق می افتد.

افزایش هورمون ها

بعد از اینکه تخمک از فولیکول خارج می شود،  فولیکول تبدیل به چیزی به نام جسم زرد می شود. جسم زرد هورمونی را ترشح می کند که باعث ضخیم تر شدن پوشش داخلی رحم می شود و محیط رحم را برای تخمک آماده می کند.

حرکت اسپرم در امتداد شیپور رحمی

بعد از اینکه تخمک آزاد می شود، داخل لوله فالوپ (شیپور رحمی) قرار میگیرد و به مدت تقریبا ۲۴ ساعت در آنجا منتظر می ماند تا یک اسپرم بیاید و آن را بارور کند. همه این ماجرا به طور میانگین در حدود ۲ هفته بعد از آخرین قاعدگی اتفاق می افتد.

عدم بروز باروری

اگر هیچ اسپرمی برای بارور کردن تخمک نیاید، تخمک در 

داخل رحم از بین می رود. میزان هورمون های بدن به حالت عادی بر میگردد و بدن پوشش داخلی رحم را تجزیه می کند و پریود شما شروع می شود.

باروری

اگر یک اسپرم بتواند خود را به داخل شیپور رحمی برساند و داخل تخمک شود، تخمک را بارور می کند. در این هنگام تخمک تغییر شکل می دهد تا اسپرم دیگری نتواند وارد آن شود. در زمان بارور شدن تخمک، ژن ها و جنسیت فرزند شما تعیین می شود. اگر اسپرم دارای کروموزم Y باشد، فرزند شما پسر خواهد بود و اگر کروموزوم X داشته باشد، فرزند تان دختر خواهد بود.

کاشت

تخمک بارور شده به مدت تقریبا ۳ تا ۴ روز در داخل شیپور رحمی می ماند. اما در جریان ۲۴ ساعت شروع باروری اش به سرعت شروع به تقسیم شدن به سلول های کوچکتر می کند. تخمک بارور شده همانطور که داخل شیپور رحمی به سمت رحم حرکت می کند به تقسیم شدن ادامه می دهد. در مرحله بعد، تخمک به پوشش داخلی رحم قرار می گیرد. این کار را کاشت تخمک می گویند.

ممکن است بعضی زنان بعد از ۱ یا ۲ روز بعد از لقاح، لکه یا مقدار کمی خون ببینند. پوشش داخلی رحم ضخیم تر می شود و دهانه رحم توسط مخاطی بسته می شود و تا زمانی که نوزاد آماده تولد نشده است به همین حالت باقی می ماند.

ظرف ۳ هفته، سلول ها رشد کرده و توده هایی تشکیل می دهند  و اولین سلول های عصبی فرزند شما شکل می گیرند.

هورمون های بارداری

از زمان شروع لقاح یک هورمون بارداری یا hCG در خون شما وجود دارد. در تست های بارداری وجود این هورمون در خون بررسی می شود. به طول معمول از اولین روز بعد از آخرین پریود شما ۳ تا ۴ هفته زمان لازم است تا میزان این هورمون در خون شما به اندازه ای برسد که در تست بارداری رویت شود.

منبع: webmd.com

1396/03/01
کارشناس ترجمه آقای صابری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی